Reklama

Porady: Pierwszy dzień pracy nauczyciela

Początki pracy nauczyciela mogą być bardzo stresujące, nawet dla osób doskonale przygotowanych do zawodu. Warto zastanowić się, w jaki sposób zwalczyć zdenerwowanie i sprawić, aby wykonywane obowiązki były tylko czystą przyjemnością.

Odpowiednie przygotowanie do pracy

Dla każdego nauczyciela najważniejszą kwestią jest jak najlepsze przygotowanie do zawodowych wyzwań. Praca w tym charakterze wiąże się z koniecznością realizowania podstawy programowej. Nauczyciel już w pierwszym dniu pracy powinien mieć zaplanowane godziny lekcji, aby w ciągu roku zapoznać uczniów ze wszystkim obowiązkowymi zagadnieniami. Należy także pamiętać o nawiązaniu odpowiednich relacji z młodzieżą. Nie da się ukryć, że najważniejsze okazuje się pierwsze wrażenie – to właśnie początkowe godziny aktywności zawodowej mają kluczowy wpływ na to, w jaki sposób będą odbierać nas uczniowie. Pomyślmy, jak ukazać autorytet, aby jednocześnie młodzież chętnie uczestniczyła w prowadzonych zajęciach. Pierwsza lekcja powinna być priorytetem – to właśnie na niej możemy udowodnić uczniom, że dobrze czujemy się w swojej roli i jesteśmy specjalistami w swojej dziedzinie. Należy pamiętać o tym, aby zajęcia były przede wszystkim interesujące dla młodego człowieka. Warto wzbogacić lekcje o ciekawostki, które zwrócą uwagę wszystkich uczniów.

Relacje z nauczycielami
Pierwszy dzień pracy nauczyciela wiąże się także z nawiązaniem relacji z kolegami i koleżankami z pracy. Również w tym przypadku kluczem do sukcesu jest odpowiednie pierwsze wrażenie. Nie należy zdradzać się ze swoim zdenerwowaniem, które najlepiej zamaskować uśmiechem. Warto także zadbać o odpowiednią prezencję – klasyczna stylizacja świetnie sprawdza się w tym zawodzie. Schludny strój powinien iść w parze ze skromnym makijażem. Już w pierwszym dniu pracy można zawrzeć znajomości z innymi nauczycielami czy poprosić ich o pomoc na przykład w znalezieniu sali. Należy także pamiętać o przywitaniu się z dyrektorem i przygotowaniu się do rozmowy na temat wrażenia, jakie wywarła na nas szkoła.

materiał: Porady / Praca
tekst / grafika: Grupa Pracuj sp. z o.o.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama