Reklama

Wieści z Unii: Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

80 lat temu 23 sierpnia 1939 r. nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow, który na dekady zmienił Europę. Konflikty i podziały, które były pochodną układu, przyniosły miliony ofiar. Część narodów europejskich zostały pozbawione prawa do samostanowienia. Właśnie dlatego tego dnia obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Wszystkich Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych.

Oświadczenie pierwszego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa i komisarz Věry Jourovej z okazji Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Wszystkich Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych

Każdego roku, 23 sierpnia, oddajemy cześć pamięci milionów ofiar wszystkich reżimów totalitarnych. Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow między nazistowskimi Niemcami a Związkiem Radzieckim w tym dniu w 1939 r. rozpoczęło ciemny rozdział w historii Europy. Był to czas, gdy obywatele nie mogli swobodnie podejmować decyzji ani wypowiadać się na temat wyborów politycznych. Europa, w której wolność i demokracja były jedynie marzeniem.

Dziesiątki milionów ofiar deportowano, poddano torturom i zamordowano pod rządami reżimów totalitarnych w Europie. Z powodu takiego okrucieństwa, braku wolności i nieposzanowania praw podstawowych, w niektórych częściach Europy kilku pokoleniom nigdy nie było dane cieszyć się wolnością i demokracją.

W tym roku mija również 30. rocznica wydarzeń z 1989 r., kiedy to obywatele Europy Środkowej i Wschodniej powstali i przeszli przez żelazną kurtynę, przyspieszając jej upadek. Odważne działania obywateli przywróciły wolność i demokrację całej Europie.

Działania te pomogły przezwyciężyć podziały i zjednoczyć Europę. Jest to zatem zbiorowa spuścizna europejska, którą wszyscy musimy pielęgnować i chronić.

Od 1939 r. minęło już 80 lat, a pokolenie, które było świadkiem zła wyrządzanego przez reżimy totalitarne, powoli od nas odchodzi. Żywa historia staje się historią pisaną. Dlatego też musimy podtrzymywać te wspomnienia, by inspirować nowe pokolenia i wskazywać im właściwy kierunek, tak by stały na straży praw podstawowych, praworządności i demokracji. To właśnie czyni nas ludźmi, którymi jesteśmy. Zdecydowanie sprzeciwiamy się wszystkim reżimom totalitarnym i autorytarnym. Wolna Europa nie jest darem, lecz wyborem, którego dokonujemy każdego dnia.

Kontekst

W dniu 23 sierpnia 1939 r. nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow, który podzielił Europę Środkową i Wschodnią i doprowadził do naruszenia praw podstawowych dziesiątek milionów ludzi w czasie jednego z najczarniejszych okresów w historii naszego kontynentu. Nawet po zakończeniu drugiej wojny światowej wielu Europejczyków przez kolejne dziesięciolecia nadal cierpiało z powodu reżimów totalitarnych.

Protest znany jako „bałtycki łańcuch” odbył się 23 sierpnia 1989 r., w 50. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Obywatele państw bałtyckich utworzyli 600-kilometrowy ludzki łańcuch rozciągający się przez całą Estonię, Łotwę i Litwę. Była to pokojowa demonstracja, która zjednoczyła trzy kraje w ich dążeniu ku wolności.

W tym roku przypada również 30. rocznica pikniku paneuropejskiego, czyli pokojowej demonstracji, która odbyła się 19 sierpnia 1989 r. w Sopronie, mieście położonym blisko granicy węgiersko-austriackiej. Obywatele zebrali się wokół ogrodzenia granicznego, aby okazać solidarność i przyjaźń podczas wydarzenia zorganizowanego przez władze obydwu krajów. Piknik paneuropejski jest jednym z wydarzeń z 1989 r., które utorowały drogę ku zjednoczeniu i doprowadziły do upadku żelaznej kurtyny.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Powiat: Program naprawczy szpitala, komunikacja autobusowa i finanse na remont drogi Rossosz – Kozły

Tematy podejmowane na Zarządzie dotyczyły: skarg na działalność, informacji z walki z ASF na terenie powiatu, programu naprawczego i powołania Rady Społecznej szpitala w Międzyrzecu Podlaskim, zmian w budżecie, wsparcia finansowego Miasta Biała Podlaska, regulaminu wynagradzania nauczycieli, umowy na usługi w transporcie zbiorowym komunikacją autobusową, zabezpieczenia środków na remont drogi Rossosz – Kozły i ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej.

Czytaj więcej »

Targowiska: notowania z 16 – 19 września

Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Grabanowie – ceny targowiskowe. Wisznice, Piszczac, Radzyń Podlaski, Biała Podlaska i Łuków. Przykładowe notowania: pszenica od 80 do 90 zł za tonę, jaja kurze od 40 do 90 groszy za sztukę, jabłka od 1 do 4 zł za kilogram, ziemniaki młode od 1 do 3,5 zł za kg, pieczarki od 4,5 do 7 zł za kilogram, miód od 24 do 35 zł za kilogram.

Czytaj więcej »

Reklama