Reklama

Wieści z Unii: #EUandME na Olsztyn Green Festival

Podczas tegorocznej edycji Olsztyn Green Festival uczestnicy po raz pierwszy mogli odwiedzić strefę #EUandME, przygotowaną przez Komisję Europejską w Polsce. Motywem przewodnim przygotowanych aktywności była możliwość realizacji pasji w Unii Europejskiej, zaś wiodące tematy to ekologia, sztuka oraz sport. W strefie europejskiej przez 3 dni wspólnie bawiły się całe rodziny.

– Zdecydowaliśmy się na obecność na Olsztyn Green Festival, bo bardzo podoba nam się jego idea – promocja ekologii i zdrowego trybu życia. Poza tym, festiwale muzyczne to idealna okazja, by porozmawiać o Unii Europejskiej i jej projektach, także tych pro-ekologicznych, w swobodniejszej atmosferze. A o lsztyński festiwal przyciąga ludzi w różnym wieku. W naszej strefie gościliśmy całe rodziny, grupy młodzieży i osoby starsze – ocenia Anna Malik z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Trend „eco” trwa już kilka lat, jednak w ostatnim czasie coraz bardziej widać, że nie jest to wyłącznie kwestia mody. Wzrasta świadomość społeczna i potrzeba dbania o środowisko. Ekologia staje się też jednym z najważniejszych tematów polityki unijnej. Decyzją UE do 2030 r. wszystkie plastikowe opakowania mają nadawać się do recyklingu. Warsztaty ekologiczne, prowadzone w strefie #EUandME podczas Olsztyn Green Festiwal przyciągały tłumnie całe rodziny. Ich zadaniem było pokazanie, że wiele przedmiotów codziennego użytku, zwłaszcza tych z plastiku, można ponownie wykorzystać.

– Ludzie poszukują sposobu i miejsc, w których mogliby „oswoić” się z ekologicznymi rozwiązaniami. Warsztaty dają możliwość podpatrzenia i spróbowania samemu. Ośmielają do tego, żeby potem ekologiczne rozwiązania zastosować w domu. Na naszych warsztatach można było m.in. nauczyć się, jak ze zużytej plastikowej butelki PET zrobić doniczkę na kwiaty czy piórnik na kredki, czy też jak niepotrzebne używane rzeczy z materiału zamienić w torby na zakupy czy woskowijki zastępujące folię aluminiową – mówiła Majka Pisula prowadząca warsztaty ekologiczne.

Nie mniejszym powodzeniem cieszyły się aktywności w strefie sztuki. Kolejki gości ustawiały się po pamiątkowe zdjęcie i gifa w stylu Andy’ego Warhola czy festiwalowy „tatuaż”. Nie zabrakło chętnych do komponowania własnej muzyki. Dzięki urządzeniu Mash Machine młodsi i dorośli fani muzyki mogli rozwijać swoje muzyczne pasje.

W strefie #EUandME można było także obejrzeć krótkometrażowe produkcje filmowe znanych europejskich reżyserów. Na ekranie wyświetlane były m.in. filmy „Odludek” Tomasza Koneckiego (twórcy filmów takich jak „Ciało”, „Testosteron” i „Lejdis”) i „Spisek” Magdaleny Załęckiej, laureatki konkursu #EUandME dla młodych filmowców, ze znakomitą rola Stanisławy Celińskiej .

Podczas warsztatów komiksowych, uznani twórcy – scenarzystaGrzegorz Janusz oraz rysownik Tomasz „Piorun” Piorunowski pokazywali jak stworzyć komiksową historię. Ich najnowsze dzieło „Paneuropa vs. Pandemonium”, którego bohaterowie stoją na straży bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców Europy, będzie miało swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Gier i Komiksów w Łodzi 27-29 września br.W strefie sportu królowała ruchoma ścianka wspinaczkowa. Swoje umiejętności sprawdzali dorośli i dzieci. Wiele osób po raz pierwszy miało okazję zetknąć się z tym sportem właśnie w strefie Komisji Europejskiej.

Strefa #EUandME była także miejscem, w którym można było zrelaksować się i nabrać sił przed kolejnymi koncertami. Uczestnicy festiwalu z zainteresowaniem przeglądali dostępne w punkcie informacyjnym Komisji Europejskiej publikacje. Dla dzieci przygotowane były specjalne kolorowanki i książeczki o Unii Europejskiej.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej obecni w strefie #EUandME odpowiadali na pytania gości festiwalu m.in. o fundusze wspierające rozwój własnego biznesu i dofinansowanie firmy czy też programy ułatwiające studia, pracę lub wolontariat za granicą.W tym roku strefę Komisji Europejskiej #EUandME będzie można odwiedzić jeszcze podczas Warszawskiego Festiwalu Konesera, który odbędzie się 14 – 15 września br.

 

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Biała Podlaska: I Europejski Festiwal Tradycyjnych Gier i Zabaw (galeria)

W sobotę 14 września wiele osób przypomniało sobie a jeszcze więcej młodych mieszkańców miasta i regionu oznało cudowne gry swoich dziadków i rodziców z ich dzieciństwa: hacele, grę w gumę, w klasy, w pikra. Dodatkowo czekały tradycyjne gry z innych krajów, m.in. z Węgier, Brazylii, Wielkiej Brytanii. I Europejski Festiwal Tradycyjnych Zabaw i Gier okazał się być wspaniałą podróżą w czasie. Festiwal objął patronatem honorowym Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk. Niebawem film z festiwalu. Dziś obszerny opis i wspaniała fotorelacja Andrzeja Jędryczkowskiego! Zapraszamy!

Czytaj więcej »

Parczew: Rusza projekt Caritas dla seniorów i młodzieży (zaproszenie)

Warsztaty plastyczne, spotkania z książką, muzyczne inspiracje, wycieczka integracyjna – tak wyglądać będzie realizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej Centrum Wolontariatu w Parczewie projekt pn.: „Międzypokoleniowe spotkania z kulturą, sztuką i edukacją prozdrowotną”. Przez 11 tygodni seniorzy z gminy Parczew będą podnosić jakość swojego życia w sferze społecznej, edukacyjnej i kulturalnej, a młodzież weźmie udział w integracji międzypokoleniowej, spędzi twórczo czas i rozwinie swoje pasje.

Czytaj więcej »

Reklama