Reklama

Wieści z Unii: #EUandME na Olsztyn Green Festival

Podczas tegorocznej edycji Olsztyn Green Festival uczestnicy po raz pierwszy mogli odwiedzić strefę #EUandME, przygotowaną przez Komisję Europejską w Polsce. Motywem przewodnim przygotowanych aktywności była możliwość realizacji pasji w Unii Europejskiej, zaś wiodące tematy to ekologia, sztuka oraz sport. W strefie europejskiej przez 3 dni wspólnie bawiły się całe rodziny.

– Zdecydowaliśmy się na obecność na Olsztyn Green Festival, bo bardzo podoba nam się jego idea – promocja ekologii i zdrowego trybu życia. Poza tym, festiwale muzyczne to idealna okazja, by porozmawiać o Unii Europejskiej i jej projektach, także tych pro-ekologicznych, w swobodniejszej atmosferze. A o lsztyński festiwal przyciąga ludzi w różnym wieku. W naszej strefie gościliśmy całe rodziny, grupy młodzieży i osoby starsze – ocenia Anna Malik z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Trend „eco” trwa już kilka lat, jednak w ostatnim czasie coraz bardziej widać, że nie jest to wyłącznie kwestia mody. Wzrasta świadomość społeczna i potrzeba dbania o środowisko. Ekologia staje się też jednym z najważniejszych tematów polityki unijnej. Decyzją UE do 2030 r. wszystkie plastikowe opakowania mają nadawać się do recyklingu. Warsztaty ekologiczne, prowadzone w strefie #EUandME podczas Olsztyn Green Festiwal przyciągały tłumnie całe rodziny. Ich zadaniem było pokazanie, że wiele przedmiotów codziennego użytku, zwłaszcza tych z plastiku, można ponownie wykorzystać.

– Ludzie poszukują sposobu i miejsc, w których mogliby „oswoić” się z ekologicznymi rozwiązaniami. Warsztaty dają możliwość podpatrzenia i spróbowania samemu. Ośmielają do tego, żeby potem ekologiczne rozwiązania zastosować w domu. Na naszych warsztatach można było m.in. nauczyć się, jak ze zużytej plastikowej butelki PET zrobić doniczkę na kwiaty czy piórnik na kredki, czy też jak niepotrzebne używane rzeczy z materiału zamienić w torby na zakupy czy woskowijki zastępujące folię aluminiową – mówiła Majka Pisula prowadząca warsztaty ekologiczne.

Nie mniejszym powodzeniem cieszyły się aktywności w strefie sztuki. Kolejki gości ustawiały się po pamiątkowe zdjęcie i gifa w stylu Andy’ego Warhola czy festiwalowy „tatuaż”. Nie zabrakło chętnych do komponowania własnej muzyki. Dzięki urządzeniu Mash Machine młodsi i dorośli fani muzyki mogli rozwijać swoje muzyczne pasje.

W strefie #EUandME można było także obejrzeć krótkometrażowe produkcje filmowe znanych europejskich reżyserów. Na ekranie wyświetlane były m.in. filmy „Odludek” Tomasza Koneckiego (twórcy filmów takich jak „Ciało”, „Testosteron” i „Lejdis”) i „Spisek” Magdaleny Załęckiej, laureatki konkursu #EUandME dla młodych filmowców, ze znakomitą rola Stanisławy Celińskiej .

Podczas warsztatów komiksowych, uznani twórcy – scenarzystaGrzegorz Janusz oraz rysownik Tomasz „Piorun” Piorunowski pokazywali jak stworzyć komiksową historię. Ich najnowsze dzieło „Paneuropa vs. Pandemonium”, którego bohaterowie stoją na straży bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców Europy, będzie miało swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Gier i Komiksów w Łodzi 27-29 września br.W strefie sportu królowała ruchoma ścianka wspinaczkowa. Swoje umiejętności sprawdzali dorośli i dzieci. Wiele osób po raz pierwszy miało okazję zetknąć się z tym sportem właśnie w strefie Komisji Europejskiej.

Strefa #EUandME była także miejscem, w którym można było zrelaksować się i nabrać sił przed kolejnymi koncertami. Uczestnicy festiwalu z zainteresowaniem przeglądali dostępne w punkcie informacyjnym Komisji Europejskiej publikacje. Dla dzieci przygotowane były specjalne kolorowanki i książeczki o Unii Europejskiej.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej obecni w strefie #EUandME odpowiadali na pytania gości festiwalu m.in. o fundusze wspierające rozwój własnego biznesu i dofinansowanie firmy czy też programy ułatwiające studia, pracę lub wolontariat za granicą.W tym roku strefę Komisji Europejskiej #EUandME będzie można odwiedzić jeszcze podczas Warszawskiego Festiwalu Konesera, który odbędzie się 14 – 15 września br.

 

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Wieści z Unii: Energia z odpadów w Olsztynie i Gdańsku

Ponad 100 mln euro z Funduszu Spójności trafi do Gdańska i Olsztyna, gdzie powstaną zakłady pozyskiwania energii z odpadów. Komisja Europejska właśnie zatwierdziła finansowanie tych inwestycji, które jednocześnie wpłyną na lepsze gospodarowanie odpadami w Polsce. – Te projekty to dobre przykłady stosowania zasady „myśl globalnie, działaj lokalnie” – mówi komisarz Elisa Ferreira.

Czytaj więcej »

Swory: Dariusz Makarewicz żołnierz Legionu XXI Rapax

Ogromne zamiłowanie do historii sprawiło, że prawnik ze Swór zdecydował się pisać pracę doktorską dotyczącą przeszłości. Jest też członkiem elitarnej grupy rekonstrukcyjnej, nawiązującej do imperialnego legionu rzymskiego. W tej roli pokazuje się często w szkołach powiatu bialskiego.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Europejski Zielony Ład

Do 2050 roku Europa ma stać się pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem, przy jednoczesnym zachowaniu przyrody, utrzymaniu zrównoważonego rozwoju gospodarki, poprawie stanu zdrowia i jakości życia obywateli. Plan na trzy nadchodzące dekady zaprezentowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Czytaj więcej »

Reklama