Reklama

Wieści z Unii: Pamięć o pracownikach humanitarnych

UE jest światowym liderem pod względem pomocy humanitarnej. (…) Przestrzeganie prawa humanitarnego stanowi podstawę naszego zaangażowania na arenie międzynarodowej – piszą w Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej wiceprzewodnicząca KE Federica Mogherini oraz komisarza ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides.

Rok 2019 ma szczególne znaczenie dla międzynarodowego prawa humanitarnego ze względu na przypadającą 70. rocznicę konwencji genewskich. W związku z rosnącym ryzykiem dla bezpieczeństwa pracowników organizacji humanitarnych Unia Europejska wyraża uznanie dla zaangażowania wszystkich tych, którzy narażają swoje życie, aby nieść pomoc humanitarną na całym świecie. Jednoznaczne poszanowanie prawa międzynarodowego, bezpieczeństwo i ochrona pracowników organizacji humanitarnych oraz ich nieograniczony dostęp do potrzebujących to dla Unii Europejskiej niezwykle ważne kwestie.

Z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej w 2019 r. wysoka przedstawiciel / wiceprzewodnicząca Federica Mogherini i komisarz UE ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides wydali oświadczenie:

Przypadki łamania międzynarodowego prawa humanitarnego w dalszym ciągu stanowią jeden z największych problemów utrudniających ochronę ludności cywilnej oraz pracowników organizacji humanitarnych i służb medycznych.

Przemoc wobec pracowników humanitarnych ma wpływ na ludność cywilną i uniemożliwia dostarczenie milionom ludzi ratującej życie pomocy. Ratowanie życia innych ludzi nie może grozić utratą własnego życia.

W 2018 r. około 400 pracowników organizacji humanitarnych padło ofiarą poważnych ataków. Pod tym względem był to drugi najgorszy rok w historii. Ponad jedna trzecia z nich została zamordowana, a jedna trzecia porwana. Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej jest okazją do uhonorowania tych pełnych poświęcenia pracowników humanitarnych oraz do wsparcia ich ochrony i bezpieczeństwa.

Humanizm, niezależność, neutralność i bezstronność to zasady, na których zasadza się pomoc humanitarna. Powinny one chronić osoby udzielające pomocy i umożliwić im swobodne działanie.

UE i jej państwa członkowskie są światowym liderem pod względem pomocy humanitarnej. Wspieranie opartej na zasadach pomocy humanitarnej i przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego stanowi podstawę naszego zaangażowania na arenie międzynarodowej.

Kontekst

Ludność cywilna w strefach konfliktu jest często zabijana lub raniona w wyniku ukierunkowanych lub masowych ataków. Ponad 70 mln osób zostało przymusowo wysiedlonych na skutek konfliktów, przemocy i naruszania praw człowieka. Na pomoc humanitarną liczy przeszło 200 mln ludzi.

Przez rzecznictwo i działania polityczne, takie jak dialog, oświadczenia i inicjatywy oraz finansowanie na rzecz organizacji partnerskich w celu zapewnienia dostępu do pomocy humanitarnej, UE przyczynia się do ogólnoświatowego poszanowania i przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego.

W 2017 r. UE przeznaczyła ponad 1,75 mld euro na operacje pomocy humanitarnej w ponad 80 krajach na całym świecie

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Wieści z Unii: Zdrowa szkoła z owocami i mlekiem

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2019–2020 wznowiony zostanie unijny program dystrybucji owoców, warzyw i mleka wśród uczniów w państwach Unii Europejskiej. W ubiegłym okresie skorzystało z niego ponad 20 mln dzieci i młodzieży. – Nabywanie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat jest bardzo ważne – podkreśla komisarz Phil Hogan.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Susza: UE pomaga rolnikom

– KE pozostaje w kontakcie ze wszystkimi państwami członkowskimi i w razie konieczności szybko reaguje – deklaruje komisarz Phil Hogan prezentując środki wsparcia dla rolników poszkodowanych przez suszę. Będą mogli oni starać się o wypłatę większość dopłat bezpośrednich od połowy października, zagwarantowano także odstępstwa od zasad zazieleniania w celu zwiększenia dostępu do pasz.

Czytaj więcej »

Reklama