Reklama

Ciekawostki: “Babcia” Gatewood. Bo życie zaczyna się po 60-tce

W naszej świadomości istnieje takie przekonanie, że najlepsze przygody naszego życia i wszystko co w nim ciekawe wydarza się tylko za naszej młodości. Na szczęście przeczy temu wiele historii. Jedna z nich opowiada o pewnej amerykance o nazwisku Emma Rowena Gatewood, znanej bardziej jako "Babcia Gatewood". W 1955 roku Emma pewnego razu powiadomiła swoje dorosłe dzieci, że idzie na spacer po czym wróciła po roku pokonując pieszo cały szlak Apallachów (około 3500 km) z Mount Oglethorpe w Georgii do Mount Katahdin w Maine. Była pierwszą kobietą, której to się udało. Dodajmy, że kiedy startowała miała 67 lat.
Decyzję o wyruszeniu podjęła już 5 lat wcześniej, kiedy przeczytała artykuł na temat szlaku w magazynie National Geographic i zachęcona barwnym opisem terenów przez który przebiega, stwierdziła, że przejście jego nie może być takie trudne. Myślicie pewnie, że przez te pięć lat gromadziła wiedzę i potrzebny specjalistyczny sprzęt oraz trenowała, aby być jak najlepiej przygotowaną na trudy wędrówki. Nic bardziej mylnego. Wyruszyła na szlak wstając z fotela, mając na nogach zwykłe trampki Converse. Zabrała ze sobą koc, płaszcz przeciwdeszczowy, zasłonkę pryszcznicową i jeszcze kilka najpotrzebniejszych rzeczy. Spakowała to wszystko do zwykłej torby bawełnianej przewieszonej przez ramię.

Kiedy historia jej podróży dotarła do mediów stała się sensacją. Pisały o niej wszystkie lokalne gazet, była sławna jeszcze przed ukończeniem szlaku. Kiedy dotarła do mety stwierdziła, że szlak nie był taki prosty, jak się jej wydawał i wymagał od niej ogromnego wysiłku.

Szlak Appalachów przeszła potem jeszcze dwukrotnie w wieku 75 i 78 lat. Na koncie miała również m.in. przejście szlaku w Oregonie (ok. 3200 km).

Kiedyś, kiedy była już znaną podróżniczką zapytano ją jako doświadczonego wędrowca, co warto według niej zabrać ze sobą na tak długie wymagające podróże. Odpowiedziała: “Zrób sobie płaszcz od deszczu, weź torbę na ramię i kup parę solidnych tenisówek. W sklepach kupisz kiełbaski, a resztę jedzenia znajdziesz po drodze w lesie”.

Jej beztroskie podejście wydawałoby się, że mogło wynikać z jej równie beztroskiego życia. Jednak i tu nie było tak, jak można by sądzić. W wieku 19 lat wyszła za mąż. Związek ten był jednak pasem jej nieszczęść. Mąż znęcał się nad nią fizycznie i wykorzystywał ją seksualnie od pierwszych dni po ślubie, aż do rozwodu po 31 latach, w 1940 roku. Emma nie mogła również narzekać na brak zajęć i nadmiar wolnego czasu. Urodziła i wychowała aż 11 dzieci. W wieku 85 lat do którego dożyła miała 24 wnuków, 30 prawnuków i jednego praprawnuka.

“Babcia” Gatewood była dożywotnim członkiem National Campers and Hikers Association oraz Roanoke Appalachian Trail Club. Była również emerytowanym dyrektorem i dożywotnim członkiem Stowarzyszenia Trail Buckeye. W  2012 roku jej zdjęcie zawisło w Galerii Sław Szlaku Appalachów

Jej historię po wielu latach zapomnienia przypomniał w 2018 New York Times, publikując artykuł na temat jej życia i dokonań. Powstał o niej również film dokumentalny pt. “Trail Magic”.

materiał: ciekawostki
źródła: https://www.nytimes.com/2018/06/27/obituaries/grandma-emma-gatewood-overlooked.html; https://en.m.wikipedia.org/wiki/Grandma_Gatewood?fbclid=IwAR0h2hPY_CMFnM0T4kqk3oq4WGvZI9QLb9CY6g6s3Q0Kzx134mgrxSryUBc

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Parczew: Współzawodnictwo sportowe szkół 2019/2020

Licealiada – dziewczęta i chłopcy Dyscyplina: Tenis stołowy drużynowo Szczebel zawodów: Powiatowy Termin: 5.12.2019r
Miejsce: hala Zespołu Szkół w Parczewie, ul. Wojska Polskiego 1 Gospodarz zawodów: Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Parczewie System gier: ‘każdy z każdym’

Czytaj więcej »

Kryminałki: Kursant nauki jazdy odpowie za jazdę pod wpływem środka odurzającego

Za kierowanie pojazdem pod wpływem środka odurzającego oraz posiadanie amfetaminy odpowie 22-letni mieszkaniec powiatu łosickiego. Mężczyzna „wpadł” podczas nauki jazdy. Dodatkowo policjanci ujawnili przy nim woreczek z białym proszkiem. Jak ustalili mundurowi mężczyzna dzisiaj przystąpić miał do egzaminu. Teraz o dalszym losie 22-latka zadecyduje sąd.

Czytaj więcej »

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED – bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w styczniu (zaproszenie)

Publikujemy informację dotyczącą bezpłatnych badań mammograficznych w mobilnej pracowni mammograficznej LUX MED. Badania wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia i refundowanego przez NFZ. W 2020 roku po raz pierwszy w Programie mogą uczestniczyć Panie z rocznika 1970. Zależy nam bardzo na dotarciu do nich z tą informacją, ze względu na fakt, że są w grupie roczników 1966 – 1970, które nie otrzymują indywidulanych zaproszeń na badania mammograficzne.

Czytaj więcej »

Reklama