Reklama

Biała Podlaska: Park Radziwiłłów jest cool! Już we wrześniu amfiteatr i brama koszarska (galeria)

Trwają prace rewaloryzacyjne w zespole parkowo zamkowym Radziwiłłów w Białej Podlaskiej. Remont szyi bramnej, remont siedziby Muzeum, modernizacja amfiteatru, budowa bramy koszarskiej, remont kaplicy, ruszają prace budowlane związane z odnową wałów fortecznych i fos oraz przebudowa układu komunikacyjnego. Łącznie są to zadania wartości około 25 milionów złotych, w większości pochodzących z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Większość kluczowych inwestycji realizowana w Parku Radziwiłłowskim finiszuje. Prace są bardzo zaawansowane. Najszybciej, bo już w końcówce września oddamy mieszkańcom amfiteatr i zaprosimy na pierwszą wielką imprezę związaną z Bogusławem Kaczyńskim. – mówi Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.

Amfiteatr
Większość prac wykonana została już w stu procentach. Trwają prace związane z przebudową odwodnienia dachu i przygotowania sceny. Końcowe prace wykonywane są przy reżyserce wraz z rozdzielnią elektryczną, na ukończeniu jest też przebudowa wrót sceny. Lada moment pojawią się siedziska, instalacje sanitarne i rozpocznie się ostatnie malowanie.

Bardzo ważnym elementem jest przystosowanie amfiteatru do potrzeb osób niepełnosprawnych, mam na myśli między innymi instalację windy. – mówi prezydent Litwiniuk.

Amfiteatr to oczekiwana inwestycja, miejsce, w którym będą się w komfortowych warunkach odbywały imprezy kulturalne. Otwarcie amfiteatru planowane jest w końcówce września 2019 roku. Mieszkańców Białej Podlaskiej już dziś zapraszamy na festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego.

Brama koszarska
Tu wykonano już większość robót. Wykonano prace ziemne, fundamentowanie, betonowanie. Dach bramy pokryty został blachą miedzianą, trwają prace nad budową kładki dla pieszych. Na skarpach zasiewana jest trawa. Prace przy bramie koszarskiej zakończą się już w połowie września 2019r.

To kolejna z kluczowych inwestycji. Odtwarzamy dawny układ komunikacyjny i uruchamiamy dojście do Parku Radziwiłłowskiego od strony zachodniej. Coś czego nie widziały oczy wielu pokoleń od czasów świetności rodu Radziwiłłów i dewastacji oraz zniszczeń bialskiego zespołu zamkowego w czasach zaborów i wojen. – mówi prezydent miasta.

Warto dodać, że to też początek kolejnego zadania które czeka Miasto Biała Podlaska w niedalekiej przyszłości a stanie się wręcz koniecznością i uzupełnieniem ciągu pieszo – jezdnego jaki umożliwi oddanie bramy koszarskiej wraz z kładką nad fosą. Pomyślane jest to w ten sposób, aby skomunikować bramę koszarską z ulicą Janusza Kusocińskiego i Żurawią. Na tyłach biurowca przy ulicy Warszawskiej powstać ma duży parking dla aut i autokarów. W najbliższym czasie nastąpi jedynie przebicie ciągu pieszego, wycięcie krzaków i zarośli i doprowadzenie do bezpiecznego i w miarę wygodnego korzystania z bramy koszarskiej od strony ulicy Kusocińskiego.

Kaplica parkowa
Prace tu prowadzone przyniosły ogromną niespodziankę. Odkryto tu kryptę, w której Radziwiłłowie ukrywali szczątki świętego Jozefata Kuncewicza. Zamierzamy wyeksponować to miejsce i fakt, że Biała Podlaska wpisuje się po raz kolejny w wielką historię. – opisuje prezydent Litwiniuk.

W samej kaplicy, wykonano jest już podbudowa pod posadzkę oraz instalacja elektryczna. To też przykład rewitalizacji, poprzez którą dawna kaplica na nowo odzyska funkcje miejsca sakralnego.
Wraz z księdzem dziekanem Marianem Danilukiem konsultujemy przebieg uroczystości oddających range odkrycia naszych archeologów. – dodaje prezydent.

Muzeum Południowego Podlasia
– Muzeum pięknieje nam z dnia na dzień. Obiekty stają się coraz bardziej funkcjonalne i zyskują przestrzeń i warunki do prezentowania mieszkańcom i turystom swoich naprawdę ciekawych zasobów. Posiadamy w Białej Podlaskiej zbiór ikon, który jest sławny w całym kraju, ale też pięknych obrazów oraz, co jest prawdziwą gratką, elementów wyposażenia wnętrz siedziby Radziwiłłów. – opisuje prezydent Białej Podlaskiej.

Co do prac w budynkach muzeum to na finiszu są roboty elektryczne, wodno-kanalizacyjne, oraz to co stanowi o estetyce miejsca: posadzki z parkietu i płytek granitowych. W całości pokryty jest dach szyi, a w 60 procentach wykonana elewacja. W między czasie kompletuje się nowe wyposażenie muzeum. Dotarła do Białej Podlaskiej już połowa z zamówionych mebli i urządzeń. Są to regały i gabloty, meble biurowe. Podpisano umowę na opracowanie projektu wykonawczego i graficznego oraz wykonanie i montaż ekspozycji stałej.

Układ komunikacyjny i fortyfikacje w stylu holenderskim
To najnowsza część projektu renowacji Parku Radziwiłłowskiego. Próbkę nowej nawierzchni i budowli w stylu czasów radziwiłłowskim mamy już widoczną. To główny wjazd od strony ulicy Warszawskiej i most nad fosą. Także wały są w tym miejscu częściowo wykonane. Większe odcinki odnowionych wałów i fos da się zobaczyć w rejonie amfiteatru u bramy koszarskiej. Prace nad fortyfikacjami podjęte zostaną już we wrześniu na całości kompleksu parkowego. Zlikwidowany zostanie wjazd od strony ulicy Warszawskiej na przeciwko Caritasu. Odnowione zostaną pasy komunikacyjne i piesze. Zainstalowana zostanie mała architektura jak lampy, ławki czy kosze na śmieci. Prace te mają się zakończyć w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 1 komentarz do tego artykułu.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama