Reklama

Praca: O czym pamiętać pisząc CV?

Gdy w końcu zdecydujemy się na znalezienie nowej pracy, warto w pierwszej kolejności zaktualizować swoje CV. To również okazja do tego, aby poprawić kilka rzeczy i sprawić, żeby ten dokument godnie nas reprezentował na biurku przyszłego pracodawcy. O czym zatem pamiętać przy tworzeniu CV?

Fotografia

Do CV nie trzeba wcale wstawiać zdjęcia z paszportu czy fotografii w biznesowym stroju. Zdjęcia ma dobrze nas prezentować i sprawić, aby osoba rekrutująca skojarzyła nazwisko z twarzą. Oczywiście ważne jest też wyczucie. O ile ładna fotografia w modnej kurtce czy letniej sukience sprawdzi się dobrze, to zdjęcie z wakacji w kąpielówkach już nie będzie dobrym pomysłem.

Doświadczenie

Dla wielu pracodawców najważniejszą rzeczą nie jest wykształcenie czy znajomość języków, ale doświadczenie zawodowe. Dlatego warto oprócz nazw poprzednich stanowisk umieścić w CV krótki opis obowiązków, za które odpowiadaliśmy w innych firmach. Warto pamiętać, aby używać przy tym jasnego i zrozumiałego języka – niektóre pojęcia mogą być hermetyczne lub używane tylko w danym przedsiębiorstwie.

Umiejętności

Wymienianie swoich umiejętności przy pisaniu CV to bardzo często prawdziwa męka. Trudno w kilku słowach streścić swoje najważniejsze atuty. Dlatego też dobrze się skupić tylko na umiejętnościach, które faktycznie przydają się do wykonywania obowiązków na danym stanowisku. Jeżeli staramy się o pracę głównego księgowego, to dział HR z pewnością bardziej zainteresuje się doskonałą znajomością obsługi arkuszy kalkulacyjnych niż np. patentem żeglarskim. Niemniej warto unikać banałów. Praktycznie wszyscy piszą o komunikatywności, punktualności i umiejętności pracy w grupie. Zastanów się, jaka jest praca, którą będziesz wykonywać w danej firmie oraz pomyśl, co możesz do niej faktycznie wnieść.

Zainteresowania

W CV nie trzeba wcale opisywać swoich zainteresowań. Czasami jednak warto to zrobić – bywa, że pracodawca, wybierając pomiędzy kandydatami o podobnych kwalifikacjach, kierować się może ciekawą osobowością lub niebanalnym hobby. Niestety zdarza się, że jakieś zainteresowania mogą źle się kojarzyć – np. zamiłowanie do muzyki punk czy przynależność do klubu motocyklowego. W takich wypadkach czasami lepiej nie wspominać o danej pasji w swoim CV.

materiał: praca
tekst: Grupa Pracuj sp. z o.o.
grafika: pixabay.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Praca: Piramidy finansowe

Piramida finansowa to struktura, w której zysk jednej osoby zależy od wpłat osób na niższych pozycjach. To obecnie popularna forma zarabiana, ale czy opłaca się w nią inwestować i czy nie skończy się porażką, czy jest legalne? Podejmując decyzję o rozpoczęciu takiej pracy, trzeba się zastanowić, bo zwykle nie do końca wszystko jest tam jasne np. skąd biorą się wysokie zarobki przy małym nakładzie pracy. W efekcie tylko niektórzy zarabiają na prawdę pokaźne sumy i to dzięki stratom innych, bo łatwo można wykorzystać naiwność i chciwość.

Czytaj więcej »

Porady: Pierwszy dzień pracy nauczyciela

Początki pracy nauczyciela mogą być bardzo stresujące, nawet dla osób doskonale przygotowanych do zawodu. Warto zastanowić się, w jaki sposób zwalczyć zdenerwowanie i sprawić, aby wykonywane obowiązki były tylko czystą przyjemnością.

Czytaj więcej »

Ciekawostki: Oryginalne kierunki studiów

Uczelnie mają coraz bogatsze oferty kierunków i stale je poszerzają. Z każdym rokiem pojawiają się nowe propozycje. Niektóre z nich mogą zaintrygować i zdziwić. Każdy, kto marzy o studiowaniu czegoś oryginalnego, powinien wiedzieć, co jest do wyboru.

Czytaj więcej »

Reklama