Reklama

Wieści z Unii: UE-USA: wołowina bez hormonów

Otwiera się furtka na import amerykańskiej wołowiny niezawierającej hormonów na europejski rynek. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i wspólnoty podpisali umowę, która zmienia funkcjonowanie obecnych kontyngentów dla mięsa wołowego. 10 lat temu na forum Międzynarodowej Organizacji Handlu obie strony toczyły spór dotyczący stosowania hormonów wzrostu w produkcji wołowiny.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone, reprezentowane odpowiednio przez Stavrosa Lambrinidisa, ambasadora UE w Stanach Zjednoczonych i Janiego Raapanę, zastępcę szefa misji, w imieniu fińskiej prezydencji Rady UE oraz Roberta Lighthizera, amerykańskiego przedstawiciela ds. handlu, podpisały w Waszyngtonie umowę, która zmienia funkcjonowanie obecnych kontyngentów na import do UE wołowiny niezawierającej hormonów.

Jest to kolejne osiągnięcie będące rezultatem współpracy zainicjowanej przez wspólne oświadczenie przewodniczącego Jean-Claude’a Junckera i prezydenta Donalda Trumpa z lipca 2018 r., w którym ustanowili oni pozytywny program dwustronnych stosunków handlowych między UE a Stanami Zjednoczonymi.

W 2009 r. UE i Stany Zjednoczone zawarły protokół ustaleń (zmieniony w 2014 r.), który przyniósł rozwiązanie długiego sporu toczącego się na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) i dotyczącego stosowania niektórych hormonów wzrostu w produkcji wołowiny. Na podstawie tego protokołu UE otworzyła kontyngent na 45 tys. ton wołowiny ze zwierząt, którym nie podawano hormonów, dla kwalifikujących się dostawców, w tym Stanów Zjednoczonych.

Podpisana umowa jest w pełni zgodna z zasadami WTO i stanowi, że 35 tys. ton z tego kontyngentu zostanie teraz zarezerwowane dla Stanów Zjednoczonych, który to przydział będzie stopniowo wprowadzany przez okres 7 lat, a pozostała część kontyngentu będzie dostępna dla wszystkich pozostałych eksporterów.

Łączna wielkość kontyngentu otwartego w 2009 r. pozostaje niezmieniona, podobnie jak jakość i bezpieczeństwo wołowiny importowanej do UE, która będzie w dalszym ciągu spełniać wysokie standardy europejskie.

Umowę negocjowano na podstawie mandatu udzielonego przez państwa członkowskie UE i zatwierdzonego przez nie na posiedzeniu Rady w dniu 15 lipca 2019 r. Rada zaleci obecnie Parlamentowi Europejskiemu formalne zatwierdzenie umowy, tak by mogła ona wkrótce wejść w życie.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Reklama