Reklama

Dąbrowica Mała: XII Wasylówka ku pamięci malarza ogrodów (film)

21 lipca odbyła się tegoroczna edycja Wasylówki, wydarzenia, którego celem jest upamiętnienie postaci znanego malarza z Dąbrowicy Małej Bazylego Albiczuka. Organizatorem wydarzenia byli: Gminne Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu oraz Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej .

Wasylówkę rozpoczęła Panahida – nabożeństwo żałobne za duszę Bazylego na miejscowym cmentarzu. Druga część wydarzenia odbyła się w  świetlicy, gdzie prezentowana była m.in. wystawa prac uczniów ZPO w Piszczacu. Tam również wyświetlono film dokumentalny o malarzu oraz zaprezentowano program artystyczny w wykonaniu zespołów ludowych. Dla najmłodszych czekały również dodatkowe atrakcje.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=u7ga-lrtSqM[/embedyt]

– Spotykałem się z nim od czasu do czasu, znałem go osobiście. Razem z muzeum z Białej Podlaskiej wydaliśmy biografię Bazylego, wszystkie pamiątki po jego śmierci zostały przekazane właśnie do muzeum. Zaczęliśmy również organizować Wasylówkę, aby podkreślić jego obecność, że rozsławiał naszą gminę na całym świecie – mówi Jan Kurowski , były wójt gminy Piszczac. 

materiał: gmina Piszczac / kultura
film / zdjęcie: Małgorzata Mieńko / Mariusz Maksymiuk / Tomasz Łukaszuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama