Reklama

Wieści z Unii: Lekcja na 12 gwiazdek – podsumowanie edycji 2018/2019

Blisko 5000 przejechanych kilometrów, 25 warsztatów dla ponad 650 uczniów ze szkół średnich z Małopolski, Podkarpacia, Lubelszczyzny i Świętokrzyskiego. Tak kończy się edycja 2018/2019 kampanii edukacyjnej „Lekcja na 12 gwiazdek”, która ma pokazać młodym Polakom, że mogą wpływać na decyzje podejmowane przez unijne instytucje.
 

Jasło, Nowa Dęba, Dębica, Sandomierz, Bochnia, Strzyżów, Krasnystaw, Łańcut, Ropczyce, Dąbrowa Tarnowska, Kraśnik, Biecz, Tarnobrzeg, Nowy Wiśnicz, Boguchwała, Radomyśl Wielki, Kolbuszowa, Staszów, Ostrowiec Świętokrzyski, Zagnańsk, Odonów, Tomaszów Lubelski, Gorlice, Janów Lubelski, Opole Lubelskie to miejscowości, w których – w roku szkolnym 2018/2019 – eksperci Stowarzyszenia Społeczno-Ekonomicznego ABSOLWENT przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie spotkali się uczniami i uczennicami szkół średnich by w ramach warsztatów akcji edukacyjnej „Lekcja na 12 gwiazdek”.

Inicjatorem i współtwórcą przedsięwzięcia, którego celem jest zwiększenie wiedzy młodych Polaków o UE ze szczególnym uwzględnieniem praktycznego wymiaru członkostwa Polski w UE i jego wpływu na codzienność młodych Polaków, jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, zaś partnerami sieci Europe Direct oraz Eurodesk.

W ramach trzeciej edycji kampanii w roku szkolnym 2018/2019 przeprowadzono 25 warsztatów dla 653 uczniów i uczennic pochodzących z miejscowości do 50 tys. mieszkańców.

Uczestnicy warsztatów w doceniali sposób prowadzenia spotkań – możliwość dyskusji, pracy w grupach i prezentacji swoich opracowań, a także dobór tematyki oraz nowe pozyskane informacje. W rezultacie 65 proc. badanych uczniów i uczennic podkreśliło, że jest bardzo zadowolonych z lekcji, a 31 proc. było zadowolonych z udziału w warsztatach. – Takie lekcje są potrzebne, abyśmy mogli poznawać korzyści z przynależności do Unii i mieć własne zdanie – takie opinie wielokrotnie pojawiały się po spotkaniach.

Małgorzata Krzyżak , nauczycielka II Liceum Ogólnokształcącego im. Orła Białego w Bochni po warsztatach dot. Wartości UE: – Spotkanie przygotowane bardzo profesjonalnie, prowadzący mocno merytorycznie przygotowani. Zbudowano przyjazną atmosferę, uczniowie byli wyjątkowo zainteresowani i aktywni. Mnóstwo dodatkowych materiałów dla uczestników – co powoduje, że atrakcyjność spotkania była na najwyższym poziomie.

Anna Kowalik , nauczycielka II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie uczestniczyła w warsztatach o wspólnym rynku, czyli możliwościach edukacji i pracy w UE: – Ciepło i serdeczność animatorek spotkania sprawiają, że w trakcie zajęć nietrudno o otwartość i chęć współpracy młodych ludzi. Wspólnie spędzony czas był szansą na uświadomienie sobie jak wiele różnorodnych korzyści wynika z przynależności do Unii.

Warto podkreślić rolę szkół, a zwłaszcza nauczycieli biorących udział w kampanii, którzy w atmosferze otwartości stworzyli warunki do merytorycznych dyskusji. Nauczycielom też dedykowana jest publikacja zawierająca scenariusze zajęć realizowanych w ramach warsztatów w edycji 2018/2019.

Od września br. rozpocznie się kolejna edycja kampanii „Lekcji na 12 gwiazdek”, która do końca roku szkolnego 2019/2020. Analogicznie jak w ostatnich miesiącach warsztaty realizowane będą obok Małopolski, Podkarpacia i Świętokrzyskiego również na Lubelszczyźnie.

Zainteresowani udziałem (zarówno nauczyciele jak i uczniowie) proszeni są o kontakt z koordynatorką Ewą Nowak-Koprowicz, e-mail: [email protected], tel. 17 866 13 05, a także za pośrednictwem portalu: http://lekcjana12gwiazdek.eu/.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama