Reklama

Wieści z Unii: A1 z unijnym dofinansowaniem

- Budowa dróg to jest sztafeta. Pierwsze decyzje o tej drodze ja jeszcze podejmowałam pięć lat temu – powiedziała Elżbieta Bieńkowska podczas otwarcia 36 kilometrów odcinka autostrady A1 między Częstochową a Pyrzowicami. Unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości przypomniała, że ponad 50 proc. finansowania budowy tej trasy pochodzi z budżetu Unii Europejskiej.

– To jest ponad 322 mln euro włożone w ten kawałek, więc tym bardziej powinniśmy cieszyć się z tej solidarności europejskiej i z tego, że mogliśmy i mamy taką możliwość rozszerzania tej sieci w Polsce – zaznaczyła Bieńkowska. – Przypomnę tylko, że w tym poprzednim budżecie – bo ten oczywiście jeszcze trwa – zbudowaliśmy prawie 2,3 tys. km nowych dróg i prawie 9 tys. km zostało zmodernizowanych. To jest ogromne osiągnięcie i mam nadzieję, że tak jak pan premier powiedział, ten kawałek będzie uzupełniony.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki powiedział: Pamiętajmy o tym, że budowa infrastruktury drogowej to praca dłuższa niż tylko jedna kadencja. To pewne strategiczne przemyślenia, przygotowania, prace związane z zezwoleniami środowiskowymi, administracyjnymi.

Budowa otwartego odcinka została dofinansowana kwotą 1 355 184 582,35 zł z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Autostrada A1, nazywana Autostradą Bursztynową, to główny element transeuropejskiej sieci transportowej. Otwierany dziś 36 kilometrowy odcinek drogi jest częścią korytarza Bałtyk–Adriatyk w obrębie kluczowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), która biegnie od Vardø na dalekiej północy Norwegii w kierunku południa aż do miejscowości Sitia na wschodnim wybrzeżu greckiej wyspy Krety.

Zgodnie z planami po ukończeniu budowy autostrada będzie mieć długość 568 km. Będzie przebiegać południkowo od Gdańska nad Bałtykiem, przez trzecie co do wielkości miasto w Polsce — Łódź oraz jeden z głównych regionów przemysłowych — Górny Śląsk, aż do granicy z Republiką Czeską w miejscowości Gorzyczki. Tam łączy się z czeską autostradą D1.

Celem unijnego projektu „Budowa autostrady A1, odcinek Pyrzowice–Częstochowa” jest wyeliminowanie wąskich gardeł i ulepszenie połączeń w obrębie sieci drogowej TEN-T. Projekt pomoże stworzyć szybsze i bardziej efektywne połączenia transportowe północ–południe z myślą zarówno o regionalnym, jak i międzynarodowym ruchu drogowym, a zwłaszcza o podróżujących odcinkiem połączonym z autostradą D1 na granicy polsko-czeskiej.

 
A1 jest przykładem, w jaki sposób europejska solidarność zmienia się w dobre inwestycje! Autostrada Bursztynowa ma niebagatelne znaczenie gospodarcze dla Polski ponieważ łączy ona ważne polskie porty morskie na Bałtyku z południem kraju. Dzięki temu mieszkańcy Śląska i okoliczni przedsiębiorcy będą się mogli szybciej włączyć w europejski i polski ‚krwiobieg’ i brać pełniejszy udział w jednolitym rynku europejskim. Taki jest cel unijnej Polityki Spójności – dać równe szanse uczestnictwa w europejskim rynku – ocenia komisarz Bieńkowska.
 
 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Kryminałki: Kradzież z terenu budowy hali magazynowej

Biała Podlaska: Kradzież 180 metrów przewodów elektrycznych z terenu nowo budowanej hali. // Międzyrzec Podlaski: Wygenerowane kody do trzech płatności za pomocą oszustwa na szkodę mieszkanki miasta. // Międzyrzec Podlaski: Oszustwo internetowe za pomocą komunikatora. // Janów Podlaski: 32 latek za kierownicą pomimo orzeczonego przez sąd zakazu. // Sajówka: 20 letni kierowca bez uprawnień i z 3 promilami.

Czytaj więcej »

Reklama