Reklama

Janów Podlaski: Stadnina Koni na koniec 2018 roku ze stratą 3 mln 273 tysięcy złotych

Dziennikarz RMF FM Paweł Balinowski dotarł do dokumentów z kontroli stadniny koni arabskich w Janowie Podlaskim podsumowującej 2018 rok. Wynika z nich, że prestiżowa stadnina zamknęła rok ze stratą 3 mln 273 tysięcy złotych. To kwota dwa razy większa w porównaniu z 2017 rokiem. Kontrola w stadninie wykazała również m.in. skandaliczne warunki życia hodowanego na jej terenie bydła. 

Starta dowodzi, że w stadninie nie funkcjonuje prawidłowo plan naprawczy, który miał  zniwelować ujemny wynik i przyczynić się do naprawy kondycji finansowej całej spółki. Pomóc w ramach niego  miała m.in. sprzedaż mleka od krów hodowanych w stadninie. Według danych od 2015 roku, kiedy stadnina miała 3,2 mln zł na plusie do obecnego roku strata finansowa sięga już około 6,4 mln zł. Do tak pokaźnego wzrostu zadłużenia przyczyniło się niewątpliwie zamieszanie wokół aukcji i pokazów (choćby wspomnieć o przeniesieniu w ubiegłym roku Narodowego Pokazu Koni Czystej Krwi Arabskiej z Janowa Podlaskiego do Warszawy) oraz zarządu stadniny i częstych zmian w jego składzie, co w konsekwencji spowodowało spadek zainteresowania hodowców organizowanymi tu imprezami i niższymi zyskami z licytacji koni. 

Kontrola Departamentu Nadzoru nad Spółkami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wykazała również duże nieprawidłowości w zakresie warunków życia hodowanego na terenie stadniny bydła. Stwierdzono m.in. że odchody zwierząt są za rzadko usuwane, a zwierzęta są nimi zabrudzone. Nie prowadzona jest również dezynfekcja w pomieszczeniach, gdzie przebywa bydło. Kontrola stajni, gdzie przebywają konie, nie wykazała tych uchybień i zaniedbań, zwrócono jednak uwagę w zaleceniach pokontrolnych, aby konie karmić pożywieniem zdecydowanie lepszej jakości, chodzi tu zwłaszcza o siano.

Przypominamy, że już 9 sierpnia w Janowie Podlaskim rusza jubileuszowa, 50. edycja znanej na całym świecie aukcji Pride of Poland. W ubiegłym roku z 10 licytowanych koni sprzedano zaledwie 6 za kwotę 501 tys. euro.  Dla porównania w rekordowym  2015 r. na aukcji sprzedano  aż 24 konie za łączną sumę ok. 4 mln euro. Jaki wynik finansowy przyniesie tegoroczna edycja aukcji dowiemy się już niebawem.

Artykuł RMF FM z fragmentami dokumentów dostępny pod linkiem: https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-stadnina-w-janowie-podlaskim-potezne-straty-miazdzace-wyniki,nId,3136181

 

materiał: gmina Janów Podlaski / ważne
info źródło : www.rmf24.pl
zdjęcie: Jakub(OvO)Sowa

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Janów Podlaski: Jest nadzieja dla stadniny. Blisko 1,4 mln euro za sprzedaż koni na Pride of Poland 2019

W tegorocznej edycji Pride of Poland w Janowie Podlaskim sprzedano 14 koni za łączną kwotę 1 miliona 396 tysięcy euro, co w porównaniu z ubiegłoroczną kwotą 501 tys. euro (ostatecznie 259 tys. euro) i 2017 rokiem ( 410 tys. euro) to znacznie lepszy wynik. Można więc mieć nadzieję, że janowska stadnina przełamała w końcu złą passę.

Czytaj więcej »

Reklama