Reklama

Wieści z Unii: Pamięć o zagładzie Romów

W nowoczesnych europejskich społeczeństwach i dyskursie politycznym nie ma miejsca na odczłowieczanie Romów ani żadnych innych grup mniejszościowych – piszą pierwszy wiceprzewodniczący Frans Timmermans oraz komisarz Věra Jourova. 2 sierpnia obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów, aby uczcić pamięć 500 tys. przedstawicieli tej narodowości zamordowanych w okupowanej Europie.
 

Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów: Oświadczenie pierwszego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa i komisarz Věry Jourovej

W związku ze zbliżającym się Europejskim Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów pragniemy uczcić pamięć 500 tys. romskich ofiar Holokaustu. W tym roku z głębokim smutkiem obchodzimy w szczególności 75. rocznicę zamordowania ostatnich Romów, którzy zostali tak niesprawiedliwie i brutalnie uwięzieni w familijnym obozie romskim w Auschwitz – ludzi, którzy zostali zabici tylko dlatego, że mieli takie, a nie inne pochodzenie. W naszych nowoczesnych europejskich społeczeństwach i dyskursie politycznym nie ma miejsca na odczłowieczanie Romów ani żadnych innych grup mniejszościowych. Akty okrucieństwa z przeszłości przypominają nam, że równość i niedyskryminacja są wartościami, których nie można uznać za dane raz na zawsze: utrzymanie ich wymaga naszej stałej uwagi i gotowości do przeciwstawiania się tym, którzy te wartości atakują. Od tamtych wydarzeń minęło 75 lat, ale my nigdy o nich nie zapomnimy. Pamięć o okrucieństwach w przeszłości musi motywować nas wszystkich do obrony wartości, w które wierzymy. Do traktowania wszystkich naszych obywateli jako indywidualne osoby. Do zastanowienia się, jak byśmy się czuli, będąc na ich miejscu. To jest lekcja dana nam przez naszych rodziców i dziadków, którzy doświadczyli najbardziej mrocznych czasów. Wspólnie z państwami członkowskimi i społecznościami lokalnymi będziemy nadal zwalczać wszelkie formy rasizmu i dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne zarówno w Europie, jak i na świecie. Wzywamy wszystkie państwa członkowskie do uznania holokaustu Romów i do obchodzenia 2 sierpnia jako Dnia Pamięci o Holokauście Romów w całej UE.

Kontekst

W 2015 r. Parlament Europejski ogłosił 2 sierpnia Europejskim Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów, aby uczcić pamięć 500 tys. Romów – stanowiących co najmniej jedną czwartą całej romskiej populacji w tamtym okresie – zamordowanych w okupowanej przez nazistów Europie. 2 sierpnia 2019 r. komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci Věra Jourová weźmie udział w uroczystości w Auschwitz-Birkenau, aby uczcić 75. rocznicę zagłady ostatnich Romów w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W uroczystości, zorganizowanej przez Centralną Radę Niemieckich Sinti i Romów, wraz ze Stowarzyszeniem Romów w Polsce i we współpracy z Narodowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, weźmie udział ponad 1,5 tys. Romów z całej Europy. Uroczystość zaszczycą swoją obecnością również przedstawiciele rządów, delegacji, organizacji międzynarodowych i społeczeństwa obywatelskiego.

W maju 1944 r. naziści przystąpili do planowania „ostatecznego rozwiązania” dla rodzinnego obozu romskiego w Auschwitz. Początkowy termin likwidacji romskiego wyznaczono na 16 maja 1944 r. Kiedy SS-mani próbowali siłą wypędzić więźniów z baraków, romscy mężczyźni, kobiety i dzieci stawili opór, uzbrojeni jedynie w kije, proste narzędzia i kamienie. Ostatecznie SS-mani musieli się wycofać. 2 sierpnia 1944 r. ponownie wydano ten sam rozkaz i około 3 tys. romskich mężczyzn, kobiet i dzieci zostało zamordowanych w komorach gazowych Auschwitz-Birkenau. Szacuje się, że w Auschwitz zginęło 19 tys. z 23 tys. Romów, których uwięziono w obozie.

Instytucje europejskie i każdy kraj UE ponoszą wspólną odpowiedzialność za walkę z dyskryminacją i uprzedzeniami wobec Romów, a także za poprawę ich integracji. W 2011 r. Komisja Europejska wezwała do opracowania krajowych strategii integracji Romów.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Wieści z Unii: Nowe inicjatywy obywateli

Walka z korupcją, ochrona klimatu oraz rolnictwo przyjazne pszczołom – to problemy, jakimi zajmują się trzy nowo zarejestrowane europejskie inicjatywy obywatelskie (EIO). Jest to pierwszy etap procedury, która – dzięki zaangażowaniu mieszkańców wspólnoty – może doprowadzić do ustanowienia nowych, ogólnoeuropejskich regulacji. EIO funkcjonuje w UE od kwietnia 2012 roku.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Zdrowa szkoła z owocami i mlekiem

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2019–2020 wznowiony zostanie unijny program dystrybucji owoców, warzyw i mleka wśród uczniów w państwach Unii Europejskiej. W ubiegłym okresie skorzystało z niego ponad 20 mln dzieci i młodzieży. – Nabywanie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat jest bardzo ważne – podkreśla komisarz Phil Hogan.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Susza: UE pomaga rolnikom

– KE pozostaje w kontakcie ze wszystkimi państwami członkowskimi i w razie konieczności szybko reaguje – deklaruje komisarz Phil Hogan prezentując środki wsparcia dla rolników poszkodowanych przez suszę. Będą mogli oni starać się o wypłatę większość dopłat bezpośrednich od połowy października, zagwarantowano także odstępstwa od zasad zazieleniania w celu zwiększenia dostępu do pasz.

Czytaj więcej »

Reklama