Reklama

Kultura: Malowałem to co chciałem. Wystawa Macieja Falkiewicza w Romanowie (film) (galeria)

4 sierpnia w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie odbył się wernisaż wystawy Macieja Falkiewicza pt. „Malowałem to co chciałem” . Dla znanego podlaskiego artysty wystawa w tym miejscu była spełnieniem marzenia, a dla zwiedzających szansą na zobaczenie sporej kolekcji prac malarza z dużego przekroju zarówno tematycznego, jak i czasowego w jakim powstawały.

– Na wystawie znajdziemy w zasadzie to czym żyłem. Są tu prace olejne, akwarele i pastele z różnych lat. Nie dokonywałem selekcji, bo to już było dla mnie za trudne. Jak maluję, to staram się to robić z sercem i maluję to, co mi się naprawdę podoba, co mnie inspiruje – mówi Maciej Falkiewicz, autor wystawy. 

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=EGnAOU-L-8s[/embedyt]

Wernisaż uświetnił koncert pt.  „Pamiętam ciche, złote dnie i wieczory – w hołdzie polskim twórcom kultury” w wykonaniu Róży Odyniec – fortepian, Alicji Szumowieckiej – skrzypce oraz Danuty Feruś-Żurek – skrzypce.

Wystawę można oglądać do końca sierpnia. 

***

Maciej Falkiewicz, to artysta malarz, pasjonat i hodowca koni, myśliwy, kolekcjoner i miłośnik tradycji. Urodził się 29 października 1942 r. w Lublinie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Michała Byliny i prof. Ludwika Maciąga w 1974 r. I Ogólnopolski Plener Malarski w Janowie Podlaskim, zorganizowany w 1975 r. przywiódł Macieja Falkiewicza na Podlasie. Zauroczony nadbużańskimi pejzażami oraz końmi z janowskiej stadniny osiedlił się tu na stałe, gdzie oprócz pracy twórczej, udziału w licznych plenerach i wystawach. Zajmował się propagowaniem jeździectwa w filii Akademii Wychowania Fizycznego oraz w Bialskim Klubie Jeździeckim, którego był założycielem. W 1990 r. kupił w Janowie Podlaskim XVIII wieczny dwór mieszczański zwany Domem Ryttów, w którym prowadzi Dom Pracy Twórczej i Galerię Autorską. Zajmuje się również organizowaniem wystaw i wydarzeń kulturalno – rekreacyjnych, hodowlą koni, udziela lekcji nauki jazdy konnej. Regularnie bierze udział w rajdach konnych i hubertusach. 

Twórczość artysty osadzona jest w tradycji polskiego malarstwa pejzażowego i rodzajowego, łączy w sobie jednocześnie emocjonalną wrażliwość kolorysty i wnikliwą obserwację natury. Niezliczone pejzaże z Podlasia, Kazimierza, wyjazdów plenerowych i zagranicznych podróży, sceny rodzajowe o tematyce hipologicznej i myśliwskiej, portrety znajomych, wizerunki zwierząt, tworzą swoisty i subiektywny pamiętnik z życia artysty.
Prace Macieja Falkiewicza znajdują się w zbiorach kilkunastu muzeów oraz w wielu kolekcjach w kraju i za granicą. Artysta uczestniczył w ponad 100 wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. 

materiał: kultura / gmina Sosnówka
film / zdjęcie: Małgorzata Mieńko / Mariusz Maksymiuk / Tomasz Łukaszuk
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
notka biograficzna: Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama