Reklama

Wieści z Unii: #EUandME na Audioriver

Płocki Audioriver w tym roku był okazją nie tylko do posłuchania muzyki. Festiwalowi goście mogli również odwiedzić strefę #EUandME Komisji Europejskiej, gdzie motywem przewodnim była realizacja pasji. Nasi goście uczestniczyli m.in. w ekologicznych warsztatach, podglądali jak tworzy się komiks, oglądali filmy krótkometrażowe. Mash Mashine przyciągała przyszłych DJ-ów, zaś sportowcy rywalizowali na ściance wspinaczkowej.
Atrakcje w strefie #EUandME zostały podzielone na 3 strefy tematyczne: ekologia, sztuka i sport. Szczególnym zainteresowaniem wśród gości cieszyło się malowanie twarzy, strefa eco i warsztaty ekologiczne.

Zgodnie z decyzją UE do 2030 r. wszystkie plastikowe opakowania wykorzystywane w Europie w mają nadawać się do recyklingu. Jednak wiele innych przedmiotów codziennego użytku również można ponownie wykorzystywać. Podczas warsztatów instruktorzy pokazywali, jak zamienić niepotrzebne, używane rzeczy z materiału w praktyczne woskowijki zastępujące fole spożywczą lub torebki śniadaniowe. Magda Birula-Białynicka, pracująca na co dzień w kwiaciarni, zachęcała do zmiany trybu życia na bardziej ekologiczny: – Nasze warsztaty mają na celu pokazanie jak w prosty sposób możemy wprowadzić do życia ekologiczne rozwiązania. Jedynym z przykładów wprowadzenia zasady reduce, reuse, recycle są ekologiczne opakowania wielokrotnego użytku, które można zrobić z nieużywanego już materiału i dać mu drugie życie.

W sobotę 27 lipca strefę #EUandME odwiedzili uznani twórcy komiksów –Grzegorz Janusz, autor scenariuszy i tekstów oraz Tomasz „Piorun” Piorunowski, rysownik – którzy na przykładach pokazywali proces powstawania komiksu „Paneuropa vs Pandemonium”. Komiks, którego bohaterami są postaci z europejskich mitów i baśni, będzie miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Gier i Komiksów w Łodzi 27-29 września.

Fani kina mogli odpocząć i zrelaksować się, oglądając krótkometrażowe produkcje filmowe znanych europejskich reżyserów. Na ekranie wyświetlaliśmy m.in. film „Odludek” Tomasza Koneckiego (twórcy filmów takich jak „Ciało”, „Testosteron” i „Lejdis”). Warto wspomnieć też o „Spisku” – filmie Magdaleny Załęckiej, laureatki konkursu #EUandME dla młodych filmowców. Gwiazdą produkcji była m.in. znakomita Stanisława Celińska.

W strefie Komisji Europejskiej można było również porozmawiać na tematy związane z kampanią #EUandME, takie jak mobilność, zrównoważony rozwój, umiejętności i biznes oraz prawa. Jedna z uczestniczek festiwalu prowadząca stronę o zrównoważonym rozwoju powiedziała: – To bardzo istotne, żeby taka instytucja była obecna na tego typu wydarzeniach. Ludzie wciąż nie wiedzą jak funkcjonuje Unia Europejska i co realnie może nam dać .

Jeśli nie udało Wam się nas odwiedzić na Audioriver, spotkasz nas również na Green Festival w Olsztynie 15-17 sierpnia oraz podczas Warszawskiego Festiwalu Konesera 14-15 września.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Swory: Dariusz Makarewicz żołnierz Legionu XXI Rapax

Ogromne zamiłowanie do historii sprawiło, że prawnik ze Swór zdecydował się pisać pracę doktorską dotyczącą przeszłości. Jest też członkiem elitarnej grupy rekonstrukcyjnej, nawiązującej do imperialnego legionu rzymskiego. W tej roli pokazuje się często w szkołach powiatu bialskiego.

Czytaj więcej »

Reklama