Reklama

Województwo: Przemytnicze ciekawostki lipcowe

W lipcu br. funkcjonariusze lubelskiej KAS nie tylko ujawniali papierosy, monety czy broń ale też walczyli z nielegalnym hazardem.

Papierosy
Przemyt 178 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej około 2,5 mln zł udaremnili w lipcu br. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno–Skarbowego. Papierosy przemycane były zarówno w pociągach, jak również w autokarach czy samochodach.  Dla przykładu, w wyniku zaledwie dwóch kontroli przeprowadzonych w ostatnich dniach lipca na przejściu granicznym w Sławatyczach funkcjonariusze ujawnili ponad 20 tys. paczek papierosów. Blisko 15 tys. paczek papierosów nieoznaczonych polskimi znakami akcyzy ukrytych w ścianach bocznych oraz przerobionej i przystosowanej do przemytu podłodze pojazdu marki Renault Master próbował przemycić do Polski obywatel Białorusi. Z kolei w osobowym infiniti mundurowi znaleźli blisko 6 tys. paczek papierosów. W tym przypadku również były one ukryte w specjalnie przerobionych elementach pojazdu, takich jak zderzak, nadkola, podłoga bagażnika czy progi. Kierujący pojazdem, 31-letni mieszkaniec Brześcia, wyjaśnił, że nie jest właścicielem pojazdu, a tylko miał nim przekroczyć granicę za co obiecano mu zapłatę. Zarówno papierosy jak i przystosowane do przemytu pojazdy zostały zajęte.

Broń
Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej ujawnili w ubiegłym miesiącu 3 kastety.
2 sztuki białej broni próbowali wwieźć pasażerowie autokarów przekraczających przejście graniczne w Hrebennem. Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Terespolu ujawnili natomiast kastet u pasażera pociągu osobowego relacji Brześć – Terespol. Wszystkie trzy kastety ukryte były w bagażach, a w ich wykryciu pomocny okazał się skaner RTG. Z kolei funkcjonariusze Oddziału Celnego Drogowego w Dorohusku, podczas kontroli autokaru relacji Chersoń – Zielona Góra, w bagażu obywatela Ukrainy znaleźli nóż taktyczny. We wszystkich przypadkach broń została zatrzymana i przekazana do właściwych Placówek Straży Granicznej.

Markowe podróbki
W wyniku kontroli osobowego volkswagena funkcjonariusze KAS z Hrebennego ujawnili 17 zegarków oznaczonych znakami znanych światowych marek. Czasomierze ukryte były w skrzynce narzędziowej. Kierujący pojazdem, 49-letni obywatel Ukrainy, przyznał się do próby przemytu. Wyjaśnił też, że zegarki kupił na bazarze we Lwowie, co może sugerować, że są podróbkami towarów markowych.

Monety na granicy
Na przejściu granicznym w Zosinie funkcjonariusze natrafili na zbiór 223 monet. Numizmaty próbował wwieźć w bagażu 50-letni obywatel Ukrainy podróżujący autokarem relacji Chersoń – Gdynia. Wśród ujawnionych numizmatów znalazły się monety kolekcjonerskie pochodzące z Australii, USA czy Kanady. W związku z próbą przemytu funkcjonariusze wszczęli przeciwko mężczyźnie postępowanie karne skarbowe.

Walka z hazardem
Lubelska komórka odpowiedzialna za zwalczanie nielegalnego hazardu w ciągu minionego miesiąca prowadziła kontrole m.in. w Lublinie, Puławach, Łęcznej, Świdniku i Chełmie. W wyniku tych działań funkcjonariusze zabezpieczyli 37 urządzeń do nielegalnych gier hazardowych, w tym 31 automatów oraz 6 jednostek komputerowych. Podczas prowadzonych kontroli zabezpieczono też ponad 11 tys. zł, rejestratory obrazów, telefony czy dokumentację związaną z prowadzeniem nielegalnych gier hazardowych. Zatrzymana gotówka przeznaczona była do wypłaty ewentualnych wygranych, Oprócz, spotykanych coraz częściej i znanych już, kamer „strzegących” wejść do lokali funkcjonariuszom nie umykają też nietypowe rozwiązania. Otóż obsługę jednego z lokali na terenie powiatu lubelskiego mundurowi znaleźli w zlokalizowanej w jego pobliżu budce. Z tejże budki weryfikowano osoby chcące wejść do lokalu. W samym lokalu funkcjonariusze znaleźli natomiast krótkofalówkę, za pomocą której gracz informował obsługę o zakończonej grze.

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama