Reklama

Ciekawostki: Niebezpieczne zawody

Każdy na pewno przynajmniej raz zastanawiał się, jakie są niebezpieczne zawody. Takie profesje budzą często ciekawość i pytania, dlaczego ktoś w ogóle chce się ich podejmować. Wykwalifikowanych specjalistów ciężko znaleźć i tym ciężej ich zachęcić do kontynuowania kariery. Ale oczywiście są osoby lubiące adrenalinę, a jak można na tym zarabiać, to tym lepiej. Warto wiedzieć w czym wybierać.

Płetwonurek w reaktorze atomowym
Od kilku lat w czołówce najniebezpieczniejszych zawodów znajduje się płetwonurek w reaktorze atomowym. Tacy pracownicy muszą czyścić baseny z chłodziwem do prętów atomowych. Mimo że wodny roztwór radioaktywnego boru jest buforem przed promieniowaniem, to i tak jest to ryzykowne. Zbliżenie się na odległość do dna albo pręta grozi napromieniowaniem. Nurek musi zanurzyć się na ok. 200 m i jedna taka wyprawa trwa zwykle ok. 20 minut. Pracownik musi szybko rozpoznać, co trzeba naprawić i to zrobić. Nie dość, że praca jest bardzo ryzykowna, to jeszcze nie jest bardzo dobrze płatna.

Kontroler biletów
Pensja kontrolerów tez nie jest adekwatna do ryzyka. Mogłoby się wydawać, że nie jest to wcale takie niebezpieczne. Rzeczywistość jest jednak inna. Wystarczy pomyśleć o tym, co może się zdarzyć, gdy kontroler będzie usiłować sprawdzić bilet agresywnej osobie w nocnej komunikacji. Codziennie muszą radzić sobie z przemocą werbalną, niewerbalną, biurokracją, pogardą i niechęcią. Niekiedy zdarzały się nawet przypadki pogryzienia i ataków nosicieli wirusa HIV. Plusem jest to, że kontrolerzy czasem pracują z ochroniarzami, którzy zapewniają im minimum bezpieczeństwa.

Policjant
To żadna nowość, że policjanci mają niebezpieczny zawód. Podobnie jak kontrolerzy biletów są wiecznie narażeni na ryzyko. Funkcjonariusze bez przerwy mają kontakt z przestępcami. Centralny Instytut Ochrony Pracy i Międzynarodowa Karta Charakterystyki Zagrożeń Zawodowych informują, że najtrudniej jest w drogówce ze względu na hałas, wysokie dawki ołowiu, tlenki węgla itp. Mundurowi codziennie muszą walczyć o zdrowie, moralność, prawo i życie. Nigdy nie wiadomo, czy wrócą do domu.

Saper
Podobnie narażeni są saperzy. Większość ludzi myśli, że taka profesja to tylko przecinanie kabelków. Ale tak naprawdę jest to o wiele bardziej skomplikowane. Saperzy przecierają szlaki przed wojskiem i odpowiadają za życie wielu osób. Muszą być opanowani i zdecydowani. Muszą też utylizować i zabezpieczyć ładunek wybuchowy. Wiele osób w tym zawodzie cierpi na Zespół Stresu Pourazowego.

materiał: ciekawostki
tekst: Grupa Pracuj sp. z o.o.
zdjęcie: pixabay.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Praca: Piramidy finansowe

Piramida finansowa to struktura, w której zysk jednej osoby zależy od wpłat osób na niższych pozycjach. To obecnie popularna forma zarabiana, ale czy opłaca się w nią inwestować i czy nie skończy się porażką, czy jest legalne? Podejmując decyzję o rozpoczęciu takiej pracy, trzeba się zastanowić, bo zwykle nie do końca wszystko jest tam jasne np. skąd biorą się wysokie zarobki przy małym nakładzie pracy. W efekcie tylko niektórzy zarabiają na prawdę pokaźne sumy i to dzięki stratom innych, bo łatwo można wykorzystać naiwność i chciwość.

Czytaj więcej »

Porady: Pierwszy dzień pracy nauczyciela

Początki pracy nauczyciela mogą być bardzo stresujące, nawet dla osób doskonale przygotowanych do zawodu. Warto zastanowić się, w jaki sposób zwalczyć zdenerwowanie i sprawić, aby wykonywane obowiązki były tylko czystą przyjemnością.

Czytaj więcej »

Ciekawostki: Oryginalne kierunki studiów

Uczelnie mają coraz bogatsze oferty kierunków i stale je poszerzają. Z każdym rokiem pojawiają się nowe propozycje. Niektóre z nich mogą zaintrygować i zdziwić. Każdy, kto marzy o studiowaniu czegoś oryginalnego, powinien wiedzieć, co jest do wyboru.

Czytaj więcej »

Reklama