Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Bezpłatny test kwalifikacyjny do diagnostyki HCV (zaproszenie)

ALAB laboratoria wspólnie z firmą Abbvie organizują akcję bezpłatnych testów anty-HCV. Osoby zainteresowane wykonaniem badania mogą zgłaszać się do placówki ALAB laboratoria w Białej Podlaskiej, przy ul. Księcia Witolda 25, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 11.30.

Na badanie może zgłosić się każdy chętny. Nie jest wymagane skierowanie czy zapisanie się na wizytę.

HCV to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C. Choroba przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo lub powodować objawy grypopodobne takie jak zmęczenie, bóle mięśni i stawów czy podwyższoną temperaturę. W takich sytuacjach pacjenci latami są leczeni na inne schorzenia zanim zostanie postawiona prawidłowa diagnoza. Niestety bardzo często dzieje się to w momencie, kiedy wirus dokonał już trudnych do cofnięcia zmian, np. doprowadził do rozwoju marskości wątroby czy raka wątrobowokomórkowego. Szacuje się, że w Polsce aż 150 tys. osób może być zakażonych wirusem HCV. Spośród nich, aż 86%  o tym nie wie!

Obecnie dostępne są leki, które w blisko 100% przypadków eliminują go z organizmu. Kluczowy jest czas. Im szybciej uda się zwalczyć HCV, tym większa szansa na uniknięcie poważnych zdrowotnych konsekwencji. Jedynym obecnie sposobem prewencji jest wczesna diagnostyka. Polega ona na wykonaniu prostego testu anty-HCV. Wystarczy pobrać kilka kropli krwi z opuszki palca i umieścić je na teście kasetowym. Wynik jest już po ok. 15 minutach

„Mnie to nie dotyczy” – Jesteś pewien?

Do zakażenia HCV dochodzi poprzez kontakt z zakażoną krwią. Potencjalnie niebezpieczne są wszystkie zdarzenia, w trakcie których przerwana zostaje ciągłość skóry. Warto sobie zatem przypomnieć, czy byłeś/aś kiedykolwiek w chociaż jednej z poniższych sytuacji, która mogła skutkować zakażeniem.

  • Czy byłeś/aś hospitalizowany/a?
  • Czy przechodziłeś/aś transfuzje krwi przed 1992 r.?
  • Czy masz lub miałeś/aś w przeszłości podwyższoną aktywność enzymów wątrobowych?
  • Czy korzystałeś/aś lub korzystasz z usług kosmetyczki, fryzjera, tatuażysty?
  • Czy chodzisz do stomatologa?
  • Czy kiedykolwiek przyjmowałeś/aś dożylnie narkotyki?
  • Czy kiedykolwiek utrzymywałeś/aś ryzykowne zachowania seksualne?

Jak widać, część z tych zdarzeń może dotyczyć każdego z nas! To, że nie mamy objawów chorobowych nie musi oznaczać, że jesteśmy wolni od wirusa.

materiał: Biała Podlaska miasto

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama