Reklama

Kraj: Cyfryzacja GOK-ów! Ostatnie dni na zgłoszenia w konkursie

Tylko do 31 lipca można zgłaszać wnioski w konkursie na dofinansowanie rocznych szkoleń z kompetencji cyfrowych (m.in. nauki programowania) dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dofinansowanie otrzymają Ci wnioskodawcy, którzy „zbiorą” najwięcej deklaracji współpracy od zainteresowanych szkoleniami Gminnych Ośrodków Kultury (GOK).

Podłączenie wszystkich GOKów do szerokopasmowego Internetu, szkolenia z kompetencji cyfrowych, doposażenie ośrodków w sprzęt cyfrowy – to główny cel naszego programu. Realizujemy go wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

30 czerwca ruszył nabór wniosków w konkursie na dofinansowanie rocznych szkoleń z kompetencji cyfrowych (m.in. nauki programowania) dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Kto może w nim uczestniczyć?
1. organizacje pozarządowe,
2. partnerstwa organizacji pozarządowych z jednostkami samorządu terytorialnego (JST),
3. instytucje prowadzące działalność w zakresie uniwersytetów trzeciego wieku,
4. instytucje publiczne z obszaru nauki,
5. instytucje publiczne z obszaru kultury,
6. instytucje publiczne z obszaru edukacji, szkoły wyższe,
7. partnerstwa pomiędzy powyższymi podmiotami.

>>> Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa. <<<

Jak przebiega proces zgłoszenia się do konkursu?

Ważne jest, by zarówno potencjalni wnioskodawcy jak i GOKi znaleźli się wzajemnie. W każdym z 73 tzw. NUTS3, czyli obszarów konkursowych. może wygrać tylko jeden podmiot. Podstawowym kryterium będzie liczba deklaracji współpracy z poszczególnymi GOKami. Do samego zgłoszenia konkursowego wystarczy, by były to deklaracje słowne. A zatem wystarczy, że wnioskodawca zwróci się do GOK z pytaniem: czy jesteście zainteresowani szkoleniami, jeśli je zorganizujemy w ramach tego programu, zaś GOK odpowie: tak.

GOK-om z kolei powinno zależeć na tym, by znaleźć kontakt z jak największą ilością potencjalnych wnioskodawców po to, by wyeliminować ryzyko, że wygra akurat ten, któremu deklaracji współpracy nie złożyły. Wówczas nie będzie on miał obowiązku objęcia szkoleniami takiego GOK.

Dokładny opis procesu składania wniosku znajdziecie >>>  tutaj <<<.

11 lipca w CPPC odbyło się szkolenie dla potencjalnych wnioskodawców. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób z całej Polski.

Czy złożenie deklaracji lub złożenie wniosku niesie za sobą jakiekolwiek ryzyko finansowe? Nie. Projekty będą dofinansowane w 100% – nie trzeba wnosić wkładu własnego. Minimalna wartość projektu wynosi 450 000 zł, a maksymalna wartość dofinansowania 1 360 000 zł. Do 30% kwoty można przeznaczyć na sprzęt dla GOK, do 5% na promocję. To znaczy, że GOKi deklarując chęć współpracy w konkursie mają szanse nie tylko na udział w szkoleniu, ale również na otrzymanie niezbędnego sprzętu.

Co obejmują szkolenia?

1. Dziennikarstwo online – przygotowanie uczestników zajęć do profesjonalnej realizacji zadań twórców zasobów informacyjnych publikowanych w Internecie (serwisy, multimedia, telewizja).
2. Edukacja online – zaawansowane korzystanie z platform edukacyjnych, cyfrowych zasobów edukacyjnych.
3. Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych – przygotowanie uczestników zajęć do profesjonalnych prac w zakresie grafiki reklamowej, grafiki użytkowej i projektów graficznych publikacji.
4. Korzystanie z cyfrowych na zaawansowanym poziomie – administracja, zdrowie, bankowość, kultura.
5. Projektowanie i realizacja serwisów internetowych oraz gier mobilnych.
6. Kompetencje medialne – m. in. krytyczna analiza treści w Internecie, kształtowanie swojego wizerunku w Internecie, korzystanie z mediów społecznościowych.
7. Programowanie w różnych językach – uwzględniając różne poziomy zaawansowania.
8. Zaprezentowanie możliwości, jakie niosą wirtualna (VR) i rozszerzona rzeczywistość (AR) w życiu i pracy.
9. Sztuczna inteligencja i big data – wprowadzenie dla dzieci i młodzieży.
10. Bezpieczne zachowanie w sieci – w życiu prywatnym, społecznym oraz w edukacji.
11. Dostępność zasobów cyfrowych online. Problematyka dostępności serwisów, portali, publikacji.

Rozwijamy kompetencje, wspieramy talenty

– Rozumiemy znaczenie, jakie Gminne Ośrodki Kultury pełnią w społecznościach lokalnych. Chcemy im dać narzędzia, które są niezbędne we współczesnym świecie – mówi minister Marek Zagórski. – Dalszy rozwój GOK-ów powinien być oparty m.in. na rozwoju kompetencji cyfrowych. Tym bardziej, że cyfryzacja GOK-ów to jeden z wielu projektów, jaki rząd realizuje dla rozwijania kompetencji cyfrowych – dodaje.

materiał: kraj / szkolenia
tekst: Wydział Komunikacji, Ministerstwo Cyfryzacji
grafika: pixabay.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama