Reklama

Jakie dokumenty są niezbędne do podpisania umowy kredytowej z bankiem?

Wzięcie pierwszego kredytu to zawsze emocje, niepewność, oraz szukanie informacji o tym, jak przebiegają wszystkie formalności. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu pożyczamy pieniądze na jakiś cel, ale później musimy je oddać. Przedstawiamy więc najważniejsze informacje o tym, jak przygotować się do podpisania umowy, oraz o jakich dokumentach należy pamiętać.

Podstawowe dokumenty potrzebne do wzięcia kredytu

Wskazanie listy dokumentów potrzebnych do podpisania umowy kredytowej nigdy nie jest możliwe ze stuprocentową dokładnością, ponieważ każdy bank może posiadać swoje szczególne regulacje i wymagania. Z pewnością nie obejdzie się jednak bez dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby starającej się o uzyskanie kredytu. Zazwyczaj jest nim dowód osobisty lub – rzadziej – paszport. Konieczny będzie również wniosek o otrzymanie kredytu. Ten ostatni standardowo wypełnia się i składa podczas rozmowy z przedstawicielem banku, jednak obecny rozwój technologii pozwala na przyśpieszenie tego procesu z wykorzystaniem Internetu.

Wykazanie dochodów

Przedstawienie dwóch pierwszych dokumentów wymaganych do udzielenia kredytu nie powinno stanowić dla nikogo większego problemu. Nieco więcej komplikacji może nastąpić przy spełnianiu dalszych wymogów banku. Jednym z nich jest obowiązek wykazania swoich dochodów, i co ważniejsze – ich stałości, źródła i regularności.

„Szczegółowa lista dokumentów różni się w zależności od sytuacji zawodowej i prywatnej kredytobiorcy, dlatego dla każdego naszego klienta tworzymy szczegółowy plan. Zdobycie wszystkich zaświadczeń często bywa jednym z bardziej czasochłonnych etapów starania się o kredyt hipoteczny.” – możemy przeczytać na stronie Expander.

Dokumentami, które mogą potwierdzać uzyskiwane wynagrodzenie, mogą być: umowa z pracodawcą (może to być umowa o dzieło, o pracę, lub zlecenie), informacje o przychodach pochodzących z prowadzenia własnej działalności gospodarczej, dokument potwierdzający wysokość świadczeń socjalnych, renty, lub emerytury.

W szczególnych przypadkach zdarza się również, że banki wymagają zaświadczenia o dochodach małżonka lub partnera biznesowego. Dzieje się tak wtedy, gdy pragniemy wejść z bankiem w negocjacje w sprawach kredytów opiewających na wysokie sumy pieniędzy.

Udogodnienia przy niższych kredytach

Kiedy jednak ubiegamy się o kredyty o niższych stawkach (poniżej 50 tysięcy złotych) i dodatkowo jesteśmy klientami danego banku, to często wystarczające okazuje się samo zaświadczenie o dochodach. Możemy być również poproszeni o przedstawienie wyciągu bankowego z ostatnich kilku miesięcy. Nie trzeba się jednak tego obawiać, ponieważ w przypadku posiadania stałego dochodu i starania się o kredyt na niewygórowaną kwotę, banki nie mają powodów, by nie udzielić kredytu – oczywiście mowa o przypadkach, w których zdolność kredytowa oraz inne wymagania zostają spełnione przez potencjalnego kredytobiorcę.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama