Reklama

Biała Podlaska: „Piątka” w potężnym remoncie (galeria)

Wpadliśmy na chwilę z wizytą do Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnym w Białej Podlaskiej przy ul. Sidorskiej. Czas wakacji wykorzystuje szkoła w celach gruntownych remontów. Organ prowadzący – Urząd Miasta – postanowił gruntownie zająć się częścią kuchenną. Remont dotyczy ponadto wymiennikowni a od piwnic po dach trwa rozbiórka komina wentylacyjnego. W środku wyznaczono już sale które zmodernizowane zostaną dzięki zbiórce Wyścigu Kaczek Rotary Club Biała Podlaska.

Prace wykonuje bialska firma ElMet Piotra Szewczuka. Ekipy sprawnie radzą sobie z demontażem wysłużonego już wyposażenia i dotychczasowego wykończenia pomieszczeń szkolnego bloku kuchennego. Prace są na prawdę gruntowne i o dość szerokim zakresie, remontowi poddane zostaje też pomieszczenie wymiennikowni ciepłej wody dostarczanej z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej. W przyszłości w tym pomieszczeniu znaleźć się może pompa ciepła, ale to w kolejnym etapie realizowanych prac. Jedno z pomieszczeń uzyska nową terakotę a drugie glazurę. Całość remontowanej części zostanie odmalowana. W samej kuchni ściany wykładane są specjalną zieloną płytą wodoodporną na nich ułożona zostanie glazura. Szkolna kuchnia uzyska też podwieszany sufit

Tak gruntownego remontu szkoła nie przechodziła już od ponad 35 lat. Sprzęt jaki wykorzystywaliśmy w kuchni pochodził jeszcze z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Już od dwóch lat drobnymi zakupami wymienialiśmy poszczególne, drobne urządzenia. W 2016 zakupiliśmy nową patelnię elektryczną. W te wakacje zamontowana zostanie nowa kuchnia przemysłowa. – opisuje podjęte działania dyrektor szkoły Violetta Chmielewska.

Wymianie podlega praktycznie wszystko. Sieci wentylacyjne, wodociągowo-kanalizacyjne i elektryczne. W sumie remont szkole należał się już od dawna ale i wymagały podjęcie działań w tym kierunku zalecenia jakie od jakiegoś czasu już wydawał bialski Sanepid. Na przykład w zeszłym roku szkole udało się odremontować zmywalnię i częściowo wymienić sieć kanalizacyjną.

Szkoła nie zapomina o pomieszczeniu stołówki. W te wakacje nie uda się jej odnowić ale nic straconego, stołówka w bialskiej piątce wpisana zostanie do wspólnego projektu przygotowanego przez Urząd Miasta i podległe szkoły aby aplikować do ministerialnego programu „Posiłek w Szkole” a w ten sposób uzyskać fundusze potrzebne na przebudowę i nowe wyposażenie szkolnej jadłodajni.

Obecnie wykonywane prace zgodnie z kosztorysem przetargowym wynoszą około 510 tys. zł. Ale i to nie wszystko! W czerwcu Klub Rotary Biała Podlaska zorganizował charytatywny Wyścig Kaczek na rzece Krznie. Zebrane środki, 14 tys zł, przekazano szkole na remont i wyposażenie sal wykorzystywanych w nauczaniu integracyjnym. Po likwidacji gimnazjów zrobiło się w zespole oświatowym przy ulicy Sidorskiej luźniej. Pozwoliło to na przeorganizowanie lokalizacji poszczególnych klas. Specjalna sala jaka powstanie dzięki zbiórce Rotary Club nazywana salą rewalidacji potrzebuje na przykład bieżącego dostępu do wody. Dzięki zbiórce uda się odnowić kilka sal, od nowego ich wystroju i pomalowania aż po meble i pomoce dydaktyczne.


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama