Reklama

Porosiuki: Jedyna taka noc w roku (film) (galeria)

22 czerwca w Porosiukach (gm. Biała Podlaska) odbyła się kolejna edycja wydarzenia nawiązującego do słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem słońca – Nocy Świętojańskiej. Bogaty program, pełny obrzędów i starosłowiańskiej tradycji, podlaskiego folkloru, w otoczeniu żywiołów ognia, wody i ziemi, w duchu rodzinnej integracji i wyśmienitej zabawy. To wszystko czekało na tych, którzy zdecydowali się uczestniczyć w wydarzeniu.

 

Wśród atrakcji, które przybliżały tradycję tego święta znalazło się rozpalanie ogniska obrzędowego, wspólne tańce, wicie i puszczanie wianków oraz poszukiwanie kwiatu paproci. Brzegiem Krzny niosły się również baśnie i legendy podlaskie.

Uczestniczyć można było w tworzeniu “magicznej pajęczyny” pod okiem artystki Jolanty Dymówskiej oraz w malowaniu obrazów razem z artystą Pawłem Cajgnerem. Nie zabrakło też dobrej muzyki nadającej wyjątkowy klimat, zagrali: Sokotuchy, Barwinek, Chodźta do nas oraz Adam Zalewski Trio. Dopełnieniem programu artystycznego, był występ Dance Academy Studio z Bialskiego Centrum Kultury oraz przedstawienie w wykonaniu Grupy Teatralnej „Tęczowa Gromadka” również z bialskiego BCK.

– Najważniejsza jest dobra zabawa w formie luźnego pikniku. Dla nas bardzo fajne jest, że coraz więcej osób zakłada stroje różnego rodzaju, białe, kwieciste, wszyscy chcą mieć wianek na głowie. Nie mamy żadnych plastikowych dmuchańców, nie mamy straganów kolorowych, nie ma budek z piwem, bo chcemy, aby nasze wydarzenie było jak najbliżej natury – mówi Edyta Tyszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przez Pryzmat.

 


materiał: gmina Biała Podlaska / kultura
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama