Reklama

Kaliłów: Popówka zaskakuje i ciągle się zmienia… (galeria)

Kilka kilometrów od granic miasta. Kaliłów. Gmina Biała Podlaska. W leśnym ustroniu powstało w 2014 roku miejsce które z roku na rok zyskuje w oczach miłośników pikników i spędzania wspólnego czasu oraz integracji na świeżym powietrzu. Mowa o „Popówce”! Miejsce zaskakuje tych którzy są tu po raz pierwszy ale i stałych bywalców. Tak też będzie i w tym sezonie, rozpoczyna się bowiem budowa dużego budynku gospodarczego.

Nie ma sezonu aby nie pojawił się tu jakiś kolejny obiekt, urządzenie, atrakcja czy też dodatkowe wyposażenie służące gościom „Popówki”. A najważniejsza informacja to chyba ta, że obiekt jest otwarty 24/24 i 7/7 i jak dotąd bezpłatny. Wystarczy tylko wcześniej uprzedzić opiekuna miejsca – Marka Sawczuka – radnego Rady Gminy Biała Podlaska a jednocześnie sołtysa Kaliłowa o planowanej wizycie i skorzystaniu z uroków „Popówki”.

Najstarsi mieszkańcy Kaliłowa nazywali to miejsce i grunta sąsiednie – gruntami popa. Postanowiliśmy realizując projekt zachować tą zwyczajowa nazwę i tak w 2014 roku powstała „Popówka”. Miejsce rekreacyjno – wypoczynkowe na gruntach Gminy Biała Podlaska. – opowiada nam Marek Sawczuk, pomysłodawca i w sumie główny realizator przedsięwzięć związanych z zagospodarowaniem „Popówki”.

Tej historii Popówki jest trochę więcej. Mieszkańcy wspominają na przykład i to, że właśnie w tym miejscu, kiedyś planowano w Kaliłowie pobudować szkołę. Ostatecznie zbudowano ją w pobliskich Woskrzenicach a jak pokazuje czas i atrakcyjność „Popówki” dzieciaki wraz z całymi rodzinami, klasami, szkołami i tak odwiedzają to miejsce często. Coś z tej funkcjo szkolnej i oświatowej jednak przetrwało w tym miejscu.

W momencie gdy Rada Gminy wspólnie z wójtem Wiesławem Panasiukiem postanowiła część budżetu gminy przeznaczyć na Fundusz Sołecki nie czekaliśmy, od razu, pierwsze wioskowe pieniądze postanowiliśmy przeznaczyć na „Popówkę”. W pierwszych latach udało się ogrodzić teren, postawić jedną wiatę, przygotować boiska i miejsce na ognisko. A potem sukcesywnie doposażaliśmy obiekt i zapraszaliśmy już pierwszych gości. – mówi Sawczuk.

Ci goście dość szybko zaczęli pojawiać się sami. Informacja o niezwykłym, świetnie przygotowanym do wypoczynku miejscu zaczęła rozchodzić się pocztą pantoflową. Do dziś spotykali się już tu i wypoczywali czynnie i przy grillu całe rodziny, szkolne wycieczki, miały miejsce imprezy firmowe i to nawet tych z daleka bo z samej Warszawy a do tego różne wydarzenia sportowe, kulturalne i tematyczne. Największą jak do tej pory imprezą były przeprowadzone właśnie na „Popówce” Dożynki Gminy Biała Podlaska w roku 2017. Spotkań i wydarzeń być może byłoby więcej gdyby na miejscu był już dociągnięty prąd – to jednak dopiero w planie na rok kolejny.

Nie próżnujemy i sposobem gospodarskim i przy wsparciu wójta, Urzędu Gminy i Rady Gminy co roku wzbogacamy Popówkę w kolejne atrakcje. Plac zabaw, piaskownica, parking, dzięki dożynkom w roku 2017 pozostała utwardzona kamieniem droga, w zeszłym roku dzięki pieniądzom z zewnątrz i z budżetu Gminy Biała Podlaska poprzez uprzednie wyrażenie zgody przez koleżanki i kolegów radnych, za co serdecznie dziękuję, udało się zainstalować na Popówce Otwartą Strefę Aktywności z kilkoma urządzeniami sportowo – wysiłkowymi na wolnym powietrzu. – opisuje dzisiejszą Popówke sołtys Kaliłowa.

Ale atrakcji w Popówce jest znacznie więcej. Już sam spokój miejsca, bezpieczeństwo, dozór opiekunów Popówki, monitoring, a i bliskość miejsca pamięci, martyrologii, cierpienia i tragicznej śmierci dziesiątków tysięcy jeńców radzieckich i wielu innych narodowości które dziś przypominają dwa sąsiadujące krzyże – rzymskokatolicki i prawosławny – sprawiają, że miejsce to ma specyficzny urok, klimat i oddziałuje w niespotykany sposób na je odwiedzających.

Wracamy do atrakcji. O placu zabaw dla dzieci już wspominaliśmy, ale nie jest to tylko sama piaskownica, są huśtawki zarówno te tradycyjne jak i te zmontowane na gałęziach drzew, dawne, jest i współczesny zestaw zabawowy dla najmłodszych a i specjalnie, bezpiecznie przerobiony na wehikuł przekraczania prędkości świetlnych w dziecięcych fantazjach Volkswagen w wyścigowych barwach. Wśród atrakcji także kącik strażacki z podstawowym, częściowo już zabytkowym wyposażeniem. Do tego grill, ławki, wiaty, stół do tenisa i do kier planszowych oraz toaleta. Wspomnieliśmy o wygodnej drodze dojazdowej, parkingu, oznakowaniu, zapasie drewna do ogniska i dużej wolnej przestrzeni. Niebawem Popówka zaskoczy odwiedzających czymś jeszcze…

Na razie nie chce zdradzać na jaki cel przeznaczymy nowy obiekt. Już rozpoczęliśmy prace przy nim. Wykarczowaliśmy i przygotowaliśmy miejsce. Oszalowaliśmy i czekamy na cement. Wylejemy podłoże. Zbudujemy drewniany budynek gospodarczy. Bez wsparcia wójta i Urzędu Gminy mielibyśmy ciężko. Urząd Gminy jest jednak otwarty na dobre pomysły a tylko takie tu mamy. I to nie koniec, w planach dalszy rozwój Popówki, za kilka lat nie poznamy tego miejsca. – śmieje się i zapewnia sołtys – radny Marek Sawczuk.

Nam nie pozostaje nic innego jak trzymać kciuki za kolejne projekty realizowane na Popówce w Kaliłowie i już dziś zaprosić w to urokliwe miejsce o rzut beretem od Białej Podlaskiej kolejnych spragnionych wypoczynku na łonie natury. Kontakt w sprawie rezerwacji miejsca i ustalenia czasu planowanej imprezy czy też wydarzenia: Marek Sawczuk – 665 131 005. Sugerujemy to rozwiązanie gdyż grafik rezerwacji jest dość znaczny, nawet fotoreporterzy Radio Biper przygotowując materiał zdjęciowy do artykułu natknęli się na urodzinową, rodzinną imprezę.


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama