Reklama

Jarmark Sapieżyński w Kodniu (zaproszenie)

Gmina Kodeń Kultura Polecamy
Kodeń, Błonia Mapa

Gmina Kodeń oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu serdecznie zapraszają na Jarmark Sapieżyński “Od Sapiehów do 100-lecia niepodległości”, który odbędzie się 18 sierpnia (niedziela) na kodeńskich Błoniach. Start godz. 13:00.

Jarmark nawiązuje do wspaniałej historii Jana Sapiehy, który w 1511 r. od króla Polski Zygmunta Starego uzyskał przywilej organizowania takich Jarmarków w Kodniu. Wydarzenie ma aspekt historyczny, kulturalny i integracyjny dla lokalnej społeczności, podczas którego kultywowane będą dawne miejscowe zwyczaje. Kluczowym elementem będzie piknik historyczny nawiązujący do bogatej historii Kodnia związanej z rodem Sapiehów. Impreza ta wpiszę się idealnie w kontynuowanie obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
W programie imprezy zaplanowano wiele ciekawych atrakcji, związanych z historią regionu, m.in. kaskaderskie pokazy konne, walki zbrojne, obozowisko historyczne, wystawy rękodzielnictwa  i produktów regionalnych. Podczas przyjęcia wręczone zostaną medale za zasługi dla gminy. Program obejmuje również występy orkiestr dętych i zespołów ludowych. Zwieńczeniem festynu będzie gwiazda wieczoru – zespół Mejk.

W trakcie festynu mieszkańcy gminy Kodeń poznają tradycję kultury szlacheckiej i sarmackiej z przełomu XVI i XVII wieku z jej bogatym folklorem oraz tradycją kulinarną, jak również historię związaną z Pomnikiem Odzyskania Niepodległości z 1928 i z 2018 r.

Jarmark finansowany jest z Programu “Niepodległa”.

Program Jarmarku Sapieżyńskiego 2019 – Kodeń
Godz. 12.00 Msza na Kalwarii Kodeńskiej
Godz. 13.00 Przemarsz z Kalwarii Kodeńskiej
Godz. 13.15 Hymn w wykonaniu orkiestr
Godz. 13.25 Oficjalne otwarcie, wręczenie medali, wystąpienia gości
Godz. 14.00 Wspólny występ orkiestr „wierzby”
Godz. 14.10 Pokaz kaskaderski konny (pierwszy)
Godz. 14.40 Polonez i występ zespołu Kresowiak
Godz. 15.15 Pokaz walk pieszych i pokaz sokolniczy
Godz. 15.45 Występ orkiestry z Kodnia
Godz. 16.05 Występ orkiestry Czemierniki
Godz. 16.25 Pokaz kaskaderski konny (drugi) i pokaz polowania z chartami
Godz. 17.00 Występ orkiestry z Węgrowa
Godz. 17.20 Pokaz walk pieszych
Godz. 17.35 Występ orkiestry z Głuska
Godz. 17.55 Pokaz kaskaderski konny (trzeci )
Godz. 18.15 Występ Zespołu Kalina
Godz. 18.35 Pojedynek Bohuna z Wołodyjowskim
Godz. 18.45 Występ Zespołu Jarzębina
Godz. 19.15 Gwiazdor
Godz. 21.15 Zespół Mejk

Od 12.30 do 18.30 cały czas działają pozostałe atrakcje : obozowisko historyczne z namiotami, mincerz, kowal, kaligraf, zabawy plebejskie, budka ze zdjęciami , jarmark z rękodzielnictwem, dmuchańce.

 

materiał: gmina Kodeń / kultura
plakat: UG w Kodniu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Wisznice: LO im. W. Zawadzkiego zakończyło kolejny projekt edukacyjny

Zakończył się kolejny projekt realizowany przez Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach we współpracy z Fundacją “Zielony Słoń”, sfinansowany ze środków Fundacji PZU. Nosił on tytuł “Czarownice i pisarze” i miał na celu zainteresowanie młodzieży historią i zachęcić do poznawania twórców naszej polskiej literatury.

Czytaj więcej »

Lewkowianie z Dokudowa (galeria)

Od ponad pół wieku Dokudów (gmina Biała Podlaska) uchodzi za wieś artystyczną. Żadne inne sołectwo nie może pochwalić się równie imponującymi dokonaniami na polu kultury. W tutejszej pracowni gwary ludowej odbywają się cykliczne konkursy krasomowcze, a chlubą miejscowości pozostaje wielopokoleniowa grupa obrzędowa i śpiewacza Lewkowianie.

Czytaj więcej »

Kodeń: Przeżyjmy to jeszcze raz… Jarmark Sapieżyński (film) (galeria)

Dnia 18 sierpnia br. na Błoniach Kalwarii Kodeńskiej odbył się po raz drugi Jarmark Sapieżyński pod nazwą „Od Sapiehów do 100-lecia niepodległości” nawiązujący do czasów świetności Kodnia. Jego organizatorami byli Urząd Gminy Kodeń z wójtem Jerzym Trociem na czele, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu, a wsparcia udzielili Misjonarze Oblaci MN oraz Towarzystwo Przyjaciół Kodnia.

Czytaj więcej »

Reklama