Reklama

Łomazy: Spotkał tatar Tatarzyna… a Tatarzyn pośród pól i lasów Studzianki śmiga! (galeria)

Może to nie dosłownie cytat z Henryka Sienkiewicza, ale gdyby zobaczył wielki nasz pisarz to co dzieje się co roku w Studziance (gm. Łomazy) to możliwe, że inaczej wyglądały by kanwy powieści i losy bohaterów wielkich dzieł. Studzianka stała się nie tylko stolicą tatarską na Ziemi Bialskiej ale i rajem dla biegaczy i nordicwalkingowców. Kilka słów i kilka zdjęć o tym co działo się tutaj w minioną niedzielę. 7 lipca odbyło się tu „XI Spotkanie z kulturą tatarską i regionalną” połączone ze startami biegów najmłodszych i Tatarskiej Piątki do tego oczywiście marsz z kijkami. Niebawem relacja filmowa!

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka, Gmina Łomazy oraz Powiat Bialski. Ogromny udział we wszystkim „czym studziańska chata bogata” miał Łukasz Węda – prezes stowarzyszenia, mieszkanki i mieszkanki Studzianki dzielnie trzymające dyżur w kuchni, bufecie, sklepiku i biurze zawodów oraz strażacy OSP Studzianka zabezpieczający trasy i pilnujący porządku.

„XI Spotkanie z kulturą tatarską i regionalną” miało miejsce w dniach 6-7 lipca (sobota / niedziela).
Pierwszego dnia zapewniono drzwi otwarte Muzeum Wsi Podlaskiej, miesi się ono pod adresem Studzianka 71. Wieczorem trwały otwarte warsztaty łucznictwa tradycyjnego przy świetlicy wiejskiej. Umiejętności strzeleckie przydały się w dniu kolejnym. Ale jeszcze tego samego dnia, czyli w sobotę, zorganizowano Nocny Spływ Kajakowy rzeką Zielawą.

Setki osób odwiedziły Studziankę 7 lipca. Bowiem drugi dzień Spotkań z kulturą tatarską i regionalną to już otwarcie Biura Zawodów biegów i marszów. Biuro umiejscowione zostało w budynku po byłej szkole obecnie przejętej pod potrzeby Stowarzyszenia. To tu umiejscowiono wystawy tematyczne Znani-Zapomniani ze Studzianki, drewnianą miniaturową architekturę sakralną i stąd zorganizowano zwiedzanie muralu tatarskiego przy którym zorganizowano spotkanie i stąd też wyruszono na cmentarz tatarski aby zwiedzić mizar z przewodnikiem.

Sportowy akcent wybrzmiał tuż po południu w niedzielę. Miały miejsce Warsztaty Nordic Walking, starty biegowe dzieci i młodzieży, start Nordic Walking w ramach Pucharu Wschodniej Polski, start biegu “VIII Tatarska Piątka”. W zmaganiach na trasach poprowadzonych wśród pól i lasów okolic Studzianki wzięło udział około 200 zawodników.

Po wysiłku fizycznym czas na relaks podczas X Tatarskiego Turnieju Rodzinnego i rozdanie nagród i pucharów. Tu niezastąpiony był wójt Łomaz – Jerzy Czyżewski.

Ponadto na odwiedzających w miniony weekend Studziankę czekała kuchnia tatarska i regionalna, konkursy wiedzy o Tatarach i Studziance, łucznictwo tradycyjne, przejażdżki konno, promocja dziedzictwa kulturowego regionu.


materiał: Radio Biper Łomazy
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Tatarski Cross. Grand Prix Studzianka 2020 (zaproszenie)

Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości i Gmina Łomazy pod sportowym patronatem Klubu Biegacza Biała Biega zapraszają na wyjątkowy cykl biegów pt. Tatarski Cross. Grand Prix Studzianka 2020 Będzie to rywalizacja biegaczy oraz zawodników Nordic Walkingu po terenach leśnych i polnych od 12 stycznia do 14 listopada 2020.

Czytaj więcej »

Reklama