Reklama

Łomazy: Spotkał tatar Tatarzyna… a Tatarzyn pośród pól i lasów Studzianki śmiga! (galeria)

Może to nie dosłownie cytat z Henryka Sienkiewicza, ale gdyby zobaczył wielki nasz pisarz to co dzieje się co roku w Studziance (gm. Łomazy) to możliwe, że inaczej wyglądały by kanwy powieści i losy bohaterów wielkich dzieł. Studzianka stała się nie tylko stolicą tatarską na Ziemi Bialskiej ale i rajem dla biegaczy i nordicwalkingowców. Kilka słów i kilka zdjęć o tym co działo się tutaj w minioną niedzielę. 7 lipca odbyło się tu „XI Spotkanie z kulturą tatarską i regionalną” połączone ze startami biegów najmłodszych i Tatarskiej Piątki do tego oczywiście marsz z kijkami. Niebawem relacja filmowa!

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka, Gmina Łomazy oraz Powiat Bialski. Ogromny udział we wszystkim „czym studziańska chata bogata” miał Łukasz Węda – prezes stowarzyszenia, mieszkanki i mieszkanki Studzianki dzielnie trzymające dyżur w kuchni, bufecie, sklepiku i biurze zawodów oraz strażacy OSP Studzianka zabezpieczający trasy i pilnujący porządku.

„XI Spotkanie z kulturą tatarską i regionalną” miało miejsce w dniach 6-7 lipca (sobota / niedziela).
Pierwszego dnia zapewniono drzwi otwarte Muzeum Wsi Podlaskiej, miesi się ono pod adresem Studzianka 71. Wieczorem trwały otwarte warsztaty łucznictwa tradycyjnego przy świetlicy wiejskiej. Umiejętności strzeleckie przydały się w dniu kolejnym. Ale jeszcze tego samego dnia, czyli w sobotę, zorganizowano Nocny Spływ Kajakowy rzeką Zielawą.

Setki osób odwiedziły Studziankę 7 lipca. Bowiem drugi dzień Spotkań z kulturą tatarską i regionalną to już otwarcie Biura Zawodów biegów i marszów. Biuro umiejscowione zostało w budynku po byłej szkole obecnie przejętej pod potrzeby Stowarzyszenia. To tu umiejscowiono wystawy tematyczne Znani-Zapomniani ze Studzianki, drewnianą miniaturową architekturę sakralną i stąd zorganizowano zwiedzanie muralu tatarskiego przy którym zorganizowano spotkanie i stąd też wyruszono na cmentarz tatarski aby zwiedzić mizar z przewodnikiem.

Sportowy akcent wybrzmiał tuż po południu w niedzielę. Miały miejsce Warsztaty Nordic Walking, starty biegowe dzieci i młodzieży, start Nordic Walking w ramach Pucharu Wschodniej Polski, start biegu “VIII Tatarska Piątka”. W zmaganiach na trasach poprowadzonych wśród pól i lasów okolic Studzianki wzięło udział około 200 zawodników.

Po wysiłku fizycznym czas na relaks podczas X Tatarskiego Turnieju Rodzinnego i rozdanie nagród i pucharów. Tu niezastąpiony był wójt Łomaz – Jerzy Czyżewski.

Ponadto na odwiedzających w miniony weekend Studziankę czekała kuchnia tatarska i regionalna, konkursy wiedzy o Tatarach i Studziance, łucznictwo tradycyjne, przejażdżki konno, promocja dziedzictwa kulturowego regionu.


materiał: Radio Biper Łomazy
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama