Reklama

Biała Podlaska: Jesteśmy na 76. miejscu wśród miast w Polsce

Pokusiliśmy się o analizę ilości ludności największych miast Polski (stan na 31 grudnia 2018r), dane takie dotyczące sytuacji demograficzne samorządów przedstawił Główny Urząd Statystyczny w Warszawie. Wśród 84 miast powyżej 50.000 mieszkańców czyli od Świętochłowic na Śląsku po Warszawę, Biała Podlaska znalazła się na 76 miejscu. To awans o jedno oczko w stosunku do 2017 roku. Mimo spadku ludności Białej Podlaskiej mamy szanse na dalsze drapanie się w górę tabeli. Wszystko dla tego, że jeszcze większe spadki ilości ludności notują większe niż nasze miasta.

76 miejsce w Polsce dla Białej Podlaskiej. Z liczbą ludności – 57 tys 352 osoby – na koniec 2018 roku, pozwoliło miastu nad Krzną zająć właśnie tą pozycję.

Tuż za nami jest Świdnica (Dolny Śląsk) a tuż przed nami Bełchatów (Łódzkie).

Co może przynieść najbliższe 5 – 10 lat? Biała Podlaska może awansować! Mimo ubytku ludności (rok 2018 – minus 143 mieszkańców), jeszcze większe ubytki ludności notują miasta nad nami. Przeskoczyć możemy takie miasta jak: wspomniany już Bełchatów (w sumie stać się to może już w obecnym roku), a nieco później: Mielec (Podkarpackie), Kędzierzyn-Koźle (Opolskie), Stalową Wolę (Podkarpackie) czy też Przemyśl (Podkarpackie). Za kilkanaście lat natomiast w zasięgu Białej Podlaskiej będą też Tomaszów Mazowiecki (Łódzkie) i Chełm (Lubelskie). Natomiast gonią nas takie miasta jak: Legionowo (Mazowieckie) i Rumia (Pomorskie) jednak i to pierwsze i tym bardziej to drugie miasto sporo musi jeszcze nadrobić.

Sześć największych miast w Polsce pod koniec 2018 roku
Pierwsze miejsce dla Warszawy, w stolicy Mazowsza i stolicy Polski mieszkało 1 mln 777 tys 972 osoby, w najbliższych latach lider ludności w Polsce ma szansę pokonać poziom 1,8 mln mieszkańców. Drugie miejsce dla Krakowa, w stolicy Małopolski mieszkało 771 tys 069 osób. Kraków także notuje wzrost ilości mieszkańców. Jeśli nic się nie zmieni do 2025 roku ma szansę pokonać poziom 800 tys ludności. Trzecia jest Łódź. Tu już wiadomości nie są tak optymistyczne. Ubiegły rok pożegnało i powitało obecny rok 685 tys 285 łodzian. Miasto niestety z roku na rok wyludnia się. I nie jest to proces powolny i niezauważalny. Aby móc sobie wyobrazić wielkość procesu, wystarczy napisać, że z roku na rok ubywa z Łodzi tyle osób ile mieszka obecnie w całej Gminie Wisznice. Jeśli nic nie zatrzyma tego procesu to za kilka Łódź spadnie na czwarte miejsce na którym obecnie jest Wrocław. Stolica Dolnego Śląska notuje wzrosty ludności. Ostatni rok Wrocław również zamknął na plusie. W czwartym co do wielkości mieście w Polsce mieszkało na przełomie lat 2018/2019 ok. 640 tys 648 osób. Piąte miejsce dla Poznania. Stolica Wielkopolski pod koniec ubiegłego roku mogła pochwalić się 536 tys 438 obywatelami miasta. Niestety i tu obserwuje się podobny do Łodzi proces. Miasto się wyludnia. Jednak w ciągu najbliższych 20 lat nie grozi raczej oddanie miejsca piątego Poznaniowi, szóstemu obecnie miastu w Polsce jakim jest – stolica Pomorza – Gdańsk. Daleko też nadmorskiej metropolii jeszcze do pół miliona mieszkańców. Pod koniec 2018 roku mieszkało w mieście Gdańsk 466 tys 631 osób. Gdańsk jednak rok w rok wybiera więcej osób które postanawia w nim zamieszkać niż tych którzy się wyprowadzają.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 1 komentarz do tego artykułu.

  1. Był czas, kiedy zahaczyliśmy o 60 tysięcy !!! Ale Solidaruchy pisowe doprowadziły do EMIGRACJI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama