Reklama

Powiat: Stypendia w Wisznicach, Sosnówce i Sławatyczach

Dziś, podczas konferencji prasowej w bialskim starostwie, radny Daniel Dragan w obecności wójtów: Piotra Dragana (Wisznice) i Marcina Babkiewicza (Sosnówka) oraz Bolesława Szuleja (dyrektor GOK w Sławatyczach) poinformował o starcie dedykowanego programu stypendiów dla mieszkańców wymienionych gmin – przyszłych studentów. Czeka na nich 5.000 zł na początek!

Kandydat na stypendystę musi w pierwszej kolejności zarejestrować się do 14 sierpnia w systemie pod adresem: https://nw.stypendia-pomostowe.pl/login

Stypendystą może zostać osoba spełniające następujące warunki:
– zdał dobrze maturę w bieżącym roku szkolnym
– (uzyskał odpowiednią ilość punktów zgodną z wymaganiami programu);
– zostanie przyjęty w roku akademickim 2019/2020 na I rok dziennych studiów I stopnia lub I rok dziennych jednolitych studiów magisterskich, realizowanych w polskich akademickich uczelniach publicznych;
– mieszka na wsi lub w mieście do 20 tys. mieszkańców (pilotaż dla gmin: Wisznice, Sławatycze i Sosnówka)
– pochodzi z rodziny, w której dochód na osobę nie przekracza 1688 zł brutto;

Dodatkowo musi otrzymać rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej. W przypadku gmin Wisznice i Sosnówka jest to Stowarzyszenie „Razem dla Wisznic”, a w przypadku gminy Sławatycze Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Sławatycze. Niezbędny formularz wkrótce pojawi się na stronach internetowych poszczególnych urzędów gminy.

Pytania w sprawie stypendiów można zadawać na wysyłając mail na adres [email protected]

Startujący program to po pierwsze spełnienie części mojego programu z jakim startowałem w wyborach do Rady Powiatu. – mówi Daniel Dragan. – Po drugie, znalazł się człowiek który mi podczas mojej nauki na szkole wyższej pomógł. Czuję się zobowiązany i uważam, że muszę spłacić dług zobowiązania, pomóc innym mieszkańcom gmin z którymi związane zostało moje życie. Do współpracy zaprosiłem samorządowców – wójtów. Każdy z nas przekazał cześć swoich dochodów aby uzupełnić część finansową projektu. Jak wiadomo, każdy projekt dotacyjny, wiąże się z wkładem własnym, ten wkład własny pokryliśmy z pieniędzy prywatnych. Dzięki temu udało się zabezpieczyć 7 stypendiów. Cztery czekają na mieszkańców gminy Wisznice, dwa na mieszkańców gminy Sławatycze i jedno stypendium dla mieszkańca gminy Sosnówka. Ułatwiamy start do wiedzy i wykształcenia osobom z terenów gdzie do szkół wyższych jest daleko, tu też jest większy odsetek tych których po prostu nie stać na dalsze kształcenie.

Poprzez program otrzymają po 500 zł przez okres dziesięciu miesięcy studiów. Program jest tak skonstruowany, że jeśli student sprawdzi się i wykorzysta ten czas na swój rozwój to jest szansa na otrzymanie podobnego wsparcia także w kolejnych latach nauki w szkole wyższej. Liczymy na to, że już dorosły człowiek z wyższym wykształceniem nie zapomni o swoich rodzinnych stronach. Może nie koniecznie chodzi o same powroty wykształconych i pełnych planów na rozwój ludzi tutaj z powrotem ale o to aby budować lobby wykształconych mieszkańców naszych gmin którzy być może za kilka lat trafią do pracy w instytucjach rządowych, wojewódzkich, samorządowych czy naukowych. Wierzymy, że być może kiedyś podejmowane przez nich decyzje mogą pomóc w rozwoju małych ojczyzn z których dziś pochodzić będą przyszli studenci. – mówi Dragan.


tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama