Ogłoszenie

Reklama

Kultura: Ogród, refleksja, idea. Wystartował 9. Land Art Festiwal

Od kilku lat nad Bugiem Fundacja „Latająca Ryba” organizuje wydarzenie pn. „Land Art Festiwal”, będące świętem sztuki współczesnej, którego wyróżnikiem jest symbioza prac artystycznych z zastałym krajobrazem doliny Bugu.  W tym roku tematem instalacji będzie ogród. Swoje prace zaprezentuje ponad 20 artystów z Polski, Japonii, Holandii oraz Litwy. Na zaproszenie prezydenta miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka, 03 lipca w oficynie zachodniej zespołu zamkowo – parkowego Radziwiłłów odbyło się spotkanie z organizatorami eventu oraz artystami. 

W spotkaniu uczestniczyli kuratorzy wydarzenia: Barbara Luszawska,  Marta Ryczkowska Jarosław Koziara; Monika Wojciechowska – dyrektor kreatywny w Arche S.A; dwójka artystów z Holandii – Karin von der Molen i Pat von Boeckel oraz gospodarz spotkania – prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.

– W tym roku hasłem naszej imprezy jest ogród. Dla nas wszystkich jest to chyba bardzo istotne, ponieważ pojęcie ogrodu jest bardzo mocno zakorzenione w naszej kulturze, od starożytności, czasów biblijnych jest to bardzo mocne pojęcie, które ma wiele znaczeń. Przede wszystkim sugeruje, że mamy do czynienia z czymś zamkniętym, czymś wyjątkowym, uświęconym. Natomiast nasz współczesny ogród jawi się, jako coś, co się rozpada i niknie nam w oczach. Artyści, którzy zostali zaproszenia na Land Art zmierzą się z tym pojęciem w różny sposób, będą używać bardzo różnych mediów – wyjaśniała kurator wystawy Marta Ryczkowska.

– Przyjeżdża w tym roku na festiwal  m.in.  Ikezawa Takashi, jest to artysta i organizator spotkań artystycznych na górze 50 km od Tokyo. Przyjeżdża Daisaku Ueno, też znakomity japoński artysta. Ponadto Inga Raubaite, to jest artystka, która pracuje w uniwersytecie w Wilnie i tworzy też swój własny festiwal od 15 lat. Karin von der Molen, zankomita artystka z Holandii, która od wielu lat podróżuje po całym świecie, tworząc swoje piękne dzieła ze swoim partnerem Patem von Boeckelem. Będzie również Tomasz Domański, artysta spod Wrocławia i jeszcze kilkanaście innych nazwisk z Polski – uzupełnia współorganizator festiwalu Jarosław Koziara.

Wydarzenie odbywa się w dniach 2-13 lipca w dwóch miejscach: Starych Buczycach (skręt z drogi Janów Podlaski-Gnojno) oraz na terenie przy Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim. Wernisaż prac odbędzie się 13 lipca.

– To już dziewiąta edycja festiwalu Land Art, który sam w sobie stanowi znakomitą promocję Południowego Podlasia. Dziękuję bardzo przedstawicielom Fundacji „Latająca Ryba” za przyjęcie zaproszenia do zorganizowania konferencji promującej ten festiwal właśnie w Białej Podlaskiej. Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem ogród i to pięknie koresponduje z jednym  z najważniejszych zbiorów naszego muzeum, obrazami Bazylego Albiczuka, który przede wszystkim, jako ten słynny malarz prymitywista malował ogrody. Myślę, że jest to bardzo ciekawe przypomnienie o tym, że również w Białej Podlaskiej mamy sztuką z którą warto obcować. Zachęcam gorąco mieszkańców do uczestnictwa w tym wydarzeniu – mówi prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.

O swoich planach na instalacje mówią artyści – Karin von der Molen oraz Jarosław Koziara:

– Jestem otwarta na to, co zobaczę na miejscu i mimo, że mam już jakiś projekt i koncepcję wyjściową, to jak bywa wielokrotnie, ten plan się zmienia, bo jakieś czynniki zewnętrzne o tym zadecydowały i efekt końcowy pracy może wyglądać inaczej. Zdaje się również trochę na improwizację – mówi o koncepcji swojej pracy artystka z Holandii Karin von der Molen.

– Jeśli chodzi o mnie, ja znalazłem sobie takie suche drzewo, które prawie jest ulokowane w Bugu. Jest to rzeka graniczna, po drugiej stronie mamy Białoruś i chciałem te suche drzewo potraktować, jako punkt wyjścia do swojej pracy. Co z tego wyjdzie, jeszcze nie wiadomo, muszę zrobić kilka eksperymentów i wtedy będę wiedział.  – zapowiada Jarosław Koziara.

Oprócz instalacji w programie wydarzenia jest również kilka innych atrakcji. Wśród nich m.in.: Mały Land Art – warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, spektakl Teatru Lalek, wernisaż fotografii Bożeny i Waldemara Komorowskich, koncerty, warsztaty konkursowe szefów kuchni z Karolem Okrasą, projekcja filmu, wykład filozoficzny dr. Marcina Fabjańskiego i wiele innych (>>> cały program <<<).

Nasza krótka rozmowa z jednym z kuratorów wydarzenia Barbarą Luszawską.

Jakub Sowa Radio Biper: Co jest wyróżnikiem tego wydarzenia?

Barbara Luszawska: Wyróżnikiem naszej imprezy jest hasło, które jest ideą, której artyści dedykują swoje prace. W tym roku jest to ogród.

RB: Jak wygląda dobór artystów na każdą edycję festiwalu?

Barbara Luszawska: Część artystów wygrywa konkurs. Wyznacznikiem jest też praca, która jest dedykowana tej idei i jest to bardzo szeroki wymiar. Będzie na przykład projekt artysty, który pracuje z zapachami, będą instalacje. Część artystów dopiero na miejscu zaprojektuje swoje prace i zostaną jemu dedykowane.

RB: Jak wybierany jest teren na każdą kolejną edycję wydarzenia?

Barbara Luszawska: Wybieramy zawsze takie miejsca, gdzie jest otwarta przestrzeń nad rzeką Bug.

RB: Czy jako organizatorzy stawiają Państwo jakieś warunki artystom, co do używania materiałów w swoich pracach, aby nie oddziaływały one w żaden negatywny sposób na miejscową przyrodę?

Barbara Luszawska: To jest bardzo ważne, żeby nie używać plastiku, a tylko naturalnych materiałów oraz żeby nie spierać się z naturą, żeby nie przepychać się tą sztuką. Te prace mają być tak jakby uzupełnianiem, jakąś pewnego rodzaju ciekawostką. Bohaterem tych miejsc jest natura.

RB: Jaką publiczność przyciąga Land Art Festiwal?

Barbara Luszawska: Są oczywiście ludzie z regionu, ale jest też dużo ludzi z zewnątrz. Sądząc po rejestracjach samochodów, które parkują w momencie rozpoczęcia wernisażu, to są z całej Polski.

RB: Jakie będą najciekawsze punktu programu tegorocznej edycji festiwalu?

Barbara Luszawska: Oprócz wernisażu, poleciłbym Noc Kupały, bo odbędzie się ona w bardzo pięknym miejscu nad rzeką Bug, gdzie będzie koncert bez prądu. Ciekawy będzie również wykład filozoficzny dr. Marcina Fabjańskiego „Ogrody Epikura” oraz koncert Pawła Szamburskiego w salonach historycznych zamku w Janowie. Będzie to koncert inspirowany religiami Morza Śródziemnego.

RB: Dziękuję za rozmowę.

materiał: Biała Podlaska miasto / gmina Janów Podlaski / kultura
zdjęcia / tekst / opracowanie: Jakub(OvO)Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama