Reklama

Youngtimery drożeją szybciej niż oldtimery

Samochody zabytkowe są jedną z form inwestycji kapitału. Coraz częściej na ich zakup decydują się Polacy, podążając za trendami ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Liczba rejestrowanych oldtimerów stale rośnie, lecz najwięcej można zarobić na inwestycji w youngtimery.

Które youngtimery najszybciej zyskują na wartości?
Youngtimery drożeją w tempie kilku do kilkunastu procent rocznie. W cenie są przede wszystkim modele, które powstały w ograniczonej liczbie egzemplarzy. Jednym z nich jest Alfa Romeo Spider produkowany od 1970 do 1992 roku. Egzemplarze w stanie do remontu kosztują około 3-6 tysięcy euro, natomiast samochody w stanie dobrym od 10 do 20 tysięcy euro. Na polskim rynku trudno znaleźć Alfę Romeo na inwestycję, gdyż większość z nich jest dostępna we Włoszech lub Niemczech. Ciekawym wyborem dla inwestorów jest marka Austin-Healey, zwłaszcza modele 3000 Mk i Sprite Mk, które produkowano jako roadstery lub kabriolety. Model 3000 Mk jest dość drogi, gdyż za 10 tys. euro kupi się egzemplarz do remontu. Po naprawie wartość samochodu wzrasta do około 50-70 tys. euro. Jest to model sportowy, dlatego w przypadku zakupu w celu lokaty kapitału i jednoczesnego udziału w wyścigach, inwestorzy decydują się na wykupienie https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

Potencjał inwestycyjny jest zauważalny w przypadku Fiata 500, zwłaszcza dla modeli, które produkowano w latach 1972-1975. Najtaniej kupi się je we Włoszech, gdzie w cenie 2-4 tysięcy euro oferowane są egzemplarze do remontu. Ich wartość szybko rośnie, dlatego inwestycja może zwrócić się już za kilka lat. Inwestorzy zwracają uwagę również na Volkswagena Golf I Cabrio, który produkowano w okresie od 1979 do 1990 roku. Odbudowane egzemplarze są warte około 10-15 tysięcy euro. Ich wartość szybko rośnie, gdyż zainteresowaniem Golfem Cabrio jest ogromne nie tylko wśród inwestorów.

Polskie youngtimery również w cenie
Youngtimery produkcji polskiej cieszą się równie dużym zainteresowaniem inwestorów jak modele produkowane za granicą. W Polsce cenione są głównie modele z okresu PRL, które są przystępniejsze cenowo. Sporo zarobić można na kultowym Maluchu, czyli Fiacie 126 p, oraz na dużym Fiacie, czyli modelu 125 p. Ponadto w cenie są Polonezy, które chętnie wybierają miłośnicy rajdów i wyścigów na torach. Zainteresowanie polskimi samochodami z okresu PRL jest wysokie nie tylko w kraju, ale i za granicą, dlatego nabywców na auto sprzed kilku dekad znajdzie się choćby w Niemczech lub Holandii.

 

materiał: materiał partnera wydawniczego
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama