Reklama

Radzyń Podlaski: Pomoc dla Patryka Jendruchniewicza

16–letni Patryk Jendruchniewicz z Bedlna koło Radzynia Podlaskiego (woj. lubelskie) stracił oboje oczu z powodu złośliwego nowotworu (retinoblastomę, czyli siatkówczaka). Dziś zmaga się z głuchotą czuciowo-nerwową obustronną i potrzebuje środków, za które można byłoby sfinansować mu zakup aparatów słuchowych.

Nastolatek ma czworo rodzeństwa i dwoje kochających rodziców: Justynę i Sławomira. Chodzi do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej w Lublinie. Jak potwierdza jego tata, chłopiec uczy się bardzo dobrze, co więcej – występuje w konkursach i olimpiadach.

Nowotwór zabrał mu wzrok
Patryk pierwsze oko stracił w 2006 roku, a drugie (po przerzucie nowotworu) w 2012r. Rodzice robili wszystko, żeby uratować synowi przynajmniej jedno z nich. Zbierali pieniądze, wyjeżdżali na zagraniczne konsultacje. Mimo wielu wysiłków i modlitw nie udało się. Choroba postępowała błyskawicznie, grożąc dalszymi przerzutami. Od tamtej pory jest dzieckiem niewidomym. Patryk już nas nie widzi. Z powodu niepełnosprawności korzysta z epiprotez (protez oczu), wymienianych każdego roku na nowe (koszt ok. 3 tys. złotych).

Po operacji oczu, wypowiedziała się jego mama: – Uczymy go chodzić z laską dla niewidomych, jeść i samodzielnie się myć. Na razie obija się o meble, potyka, ale jest bardzo dzielny – mówiła pani Justyna Jendruchniewicz jeszcze kilka lat temu. Od 2005 roku chłopiec jest pod stałą opieką Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Czy Patryk nas usłyszy?
Do niedawna, oprócz utraty oczu, problemem Patryka były bariery architektoniczne w domu rodzinnym. Dzięki dobremu sercu i hojności wielu osób, potrzebna na remont kwota, została zebrana, a chłopiec zyskał swój pokój i łazienkę z bieżącą wodą. Obecnie potrzebuje aparatów słuchowych – te stały się niezbędne, ponieważ z powodu chemioterapii i radioterapii, traci słuch. Ich koszt przewyższa możliwości finansowe rodziny – potrzeba zebrać aż 5 tys. złotych. Rodzice Patryka zwrócili się w styczniu 2013 roku do Caritas Diecezji Siedleckiej o wsparcie, bo marzeniem każdej rodziny jest, aby dzieci były zdrowe i szczęśliwe. Organizacja założyła mu specjalne subkonto. Dziś wiadomo, że dzięki aparatom słuchowym, niewidzący Patryk nie zostanie bez kontaktu z otoczeniem. Mimo, że nie widzi twarzy swoich najbliższych, to będzie mógł ich nadal słyszeć.

Caritas Diecezji Siedleckiej otworzyła specjalne subkonto, na którym zbierane są środki na leczenie i rehabilitację Patryka Jendruchniewicza. Każdy, kto zechce wesprzeć chłopca, może przekazać 1% podatku (nr KRS 0000223111 z poniższym dopiskiem) lub wpłacić pieniądze na konto:

Caritas Diecezji Siedleckiej Bank Spółdzielczy O/Siedlce 21 9194 0007 0027 9318 2000 0260.
z dopiskiem: „24518 – Jendruchniewicz Patryk i Karolina”.


materiał: Caritas Diecezji Siedleckiej
tekst zdjęcia: Anna Nowińska Biuro Prasowe Caritas Diecezji Siedleckiej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Miejsce na Twoją reklamę: tel.605514474

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Wieści z Unii: Pomoc państwa: spółka PCC pod lupą Komisji

Przyznana przez Polskę pomoc publiczna w wysokości 39 mln euro na inwestycję w zakład produkcyjny spółki chemicznej PCC MCAA w Brzegu Dolnym może naruszać unijne przepisy. Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w tej sprawie uznając, że zarówno dotacja jak i zwolnienie podatkowe powinny zostać wcześniej poddane unijnej ocenie.

Czytaj więcej »

Sosnówka: Spłonął dom. Potrzebna pomoc rodzinie przy jego odbudowie!

Kilka dni temu ogień pochłonął cały dobytek rodziny z Gminy Sosnówka. Arek, Kasia i ich dzieci Jaś i Ala w krótkiej chwili stracili zupełnie wszystko. Jest to rodzina, która zawsze wszystkim pomaga, ale dziś są przerażeni, bo utracili ukochany dom. Przyjaciele i znajomi rodziny nie czekali długo. Już na drugi dzień po tragedii na zrzutka.pl pojawił się wpis o tragedii i rozpoczęła się akcja zbierania pieniędzy na remont i odbudowę domu zniszczonego pożarem.

Czytaj więcej »

Pomóżmy obudzić Magdę!

O tym, jak życie potrafi przynosić wiele niespodziewanych zdarzeń nie musimy nikogo uświadamiać. Pędzimy przez szczęśliwe życie aż nagle dzieje się coś, czego kompletnie się nie spodziewaliśmy. Taka sytuacja spotkała bliskich Magdy z gminy Międzyrzec Podlaski.

Czytaj więcej »

Reklama