Reklama

Wieści z Unii: 30 lat programu „Jean Monnet”

Mija 30 lat działań „Jean Monnet”. Ich celem jest promowanie doskonałości nauczania na tematy dotyczące Unii Europejskiej na poziomie szkolnictwa wyższego na całym świecie, a także tworzenie powiązań między środowiskiem akademickim, badaczami i politykami. – Kolejnym krokiem jest rozszerzenie tych działań na szkoły – powiedział komisarz Tibor Navracsics.

W latach 1989–2019 w ramach działań „Jean Monnet” udzielono wsparcia ponad tysiącowi uczelni w około 100 krajach, co umożliwiło im oferowanie w ramach programów nauczania zajęć z zakresu europeistyki. Obecnie z oferty tej co roku korzysta 300 tys. studentów.

Komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics oznajmił: – 30-lecie działań „Jean Monnet” przypada w czasie, gdy są one bardziej potrzebne niż kiedykolwiek dotąd. Pozwalają budować wiedzę, która umacnia Unię Europejską i zwiększa zrozumienie integracji europejskiej, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Kolejnym krokiem jest rozszerzenie tych działań na szkoły. Nauka o Unii Europejskiej od najmłodszych lat pomoże wzmocnić pozycję młodych ludzi, tak aby stali się świadomymi obywatelami Unii Europejskiej, zaangażowanymi w procesy demokratyczne, które kształtują jej przyszłość. Działania „Jean Monnet” pomagają uczynić projekt integracji europejskiej bardziej namacalnym i odpornym.

Co roku w ramach działań „Jean Monnet”, będących częścią programu Erasmus+, finansowanych jest ponad 250 nowych działań, w które zaangażowanych jest około 9 tys. wykładowców uniwersyteckich oraz wiele innych osób i instytucji. Do tej pory wsparcie otrzymało ponad 5 tys. działań.

Od początku realizacji tej inicjatywy w 1989 r. umożliwiła ona opracowanie tysięcy publikacji badawczych poświęconych studiom na tematy europejskie obejmujące szereg dziedzin i obszarów polityki, takich jak prawo europejskie, historia integracji europejskiej, innowacje, zatrudnienie, obrona, migracja, opieka zdrowotna, energia, transport i działania w dziedzinie klimatu. Duża część tej stale aktualizowanej wiedzy była omawiana w czasopismach na najwyższym poziomie, a także na forach dostarczających informacji na potrzeby opracowywania polityki, które wywierają wpływ na prowadzone debaty i wspierają lepsze kształtowanie polityki na szczeblu krajowym i europejskim, co z kolei wpływa na życie i szanse ludzi.

Działania „Jean Monnet” nabrały prawdziwie globalnego charakteru: w 2018 r. 60 proc. spośród 1300 wniosków o dotacje pochodziło z krajów spoza Unii Europejskiej.

Wniosek Komisji Europejskiej dotyczący przyszłego programu Erasmus (na lata 2021–2027) przewiduje rozszerzenie działań „Jean Monnet” na inne sektory kształcenia, w szczególności na szkoły, aby poszerzyć wiedzę młodych ludzi o Unii Europejskiej.

Kontekst

Działania „Jean Monnet” – nazwane tak od imienia i nazwiska jednego z ojców założycieli Unii Europejskiej, żyjącego w latach 1888–1979 – są częścią europejskiego programu Erasmus+ na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. Zainteresowanie nimi mogą wyrazić uczeni z dowolnej uznanej instytucji szkolnictwa wyższego na świecie, co wspiera rozwój nauczania i badań na tematy dotyczące Unii Europejskiej także w krajach, w których wiedza ta jest bardzo ograniczona.

Beneficjenci dotacji „Jean Monnet” cieszą się pełną wolnością nauki; oczekuje się od nich, że ich prace zostaną przygotowane w sposób niezależny i rzetelny pod względem naukowym.

W ramach działań „Jean Monnet” wspieranych jest również kilka wyznaczonych instytucji w samej Europie, aby zapewnić dążenie do doskonałości w dziedzinie studiów i badań naukowych na tematy europejskie.

Kampania na rzecz uczczenia trzydziestolecia osiągnięć działań „Jean Monnet” potrwa do końca roku 2019. Setki imprez i wydarzeń zorganizowanych na całym świecie będą dla dotychczasowych i obecnych beneficjentów działań „Jean Monnet” okazją do udziału w debatach, konferencjach, warsztatach i innych działaniach dla studentów, polityków i ogółu społeczeństwa.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Reklama