Reklama

Województwo: Walizka pełna kłopotów w Hrebennem

Prawie sto par okularów przeciwsłonecznych, a ponadto kilkadziesiąt pierścionków i pasków z logo światowych projektantów przemycał obywatel Ukrainy. Towar zatrzymali funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Hrebennem. Gdyby był oryginalny jego wartość rynkowa przekroczyłaby 120 tys. złotych.

Choć przekraczający polsko-ukraińską granicę w Hrebennem mieszkaniec Ukrainy nie zgłosił do kontroli żadnych towarów, funkcjonariusze celno-skarbowi rutynowo przystąpili do sprawdzenia należącego do niego bagażu. Ukryta tam kolekcja liczyła w sumie 98 par okularów, 18 pierścionków oraz 15 pasków do spodni – wszystkie z markowymi oznaczeniami, ale niekoniecznie markowe. Funkcjonariusze podejrzewają, że zatrzymane towary to podróbki, na których znaki producentów umieszczono w sposób bezprawny.

Funkcjonariusze celno-skarbowi postawili obywatelowi Ukrainy zarzut przemytu, a na poczet grożącej mu z tego tytułu kary grzywny zajęli 1,3 tys. złotych. Dodatkowo, gdy okaże się, że ujawnione akcesoria modowe to podróbki nieudolnie imitujące luksusowy towar, mieszkańca Ukrainy może też czekać odpowiedzialność karna w związku z naruszeniem przepisów ustawy Prawo własności przemysłowej. Funkcjonariusze zwrócą się o wydanie opinii w tej sprawie do kancelarii reprezentujących właścicieli znaków towarowych. Jeżeli przypuszczenia się potwierdzą i właściciele praw do znaków towarowych złożą wniosek o ściganie sprawcy, obywatelowi Ukrainy może grozić nawet do 2 lat pozbawienia wolności.


materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Kryminałki: Kontrabanda w garażu 32-Latka

Ponad 700 paczek papierosów różnych marek bez polskich znaków skarbowych akcyzy nie trafi na polski rynek dzięki współpracy bialskich policjantów bialskich wydziałów. Nielegalne wyroby tytoniowe funkcjonariusze ujawnili na terenie dwóch posesji zajmowanych przez 32-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej. Uszczuplenie podatku akcyzowego na szkodę Skarbu Państwa wyniosło w tym przypadku ponad 12.000 złotych.

Czytaj więcej »

Województwo: Podrobione dokumenty na granicy

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwoje cudzoziemców, którzy posługiwali się podrobionymi dokumentami.  W tym roku, podczas prowadzonych kontroli granicznych, ujawniono już prawie 700 fałszerstw różnych dokumentów.

Czytaj więcej »

Województwo: Bursztyn w Dorohusku

Ponad 61 kg bursztynu ujawnili funkcjonariusze z Oddziału Celnego Drogowego w Dorohusku. Wjeżdżający do Polski z Ukrainy osobowy fiat został poddany szczegółowej kontroli, w trakcie której funkcjonariusze KAS z Dorohuska nabrali podejrzeń co do „zawartości” kół jezdnych.

Czytaj więcej »

Reklama