Reklama

Województwo: Walizka pełna kłopotów w Hrebennem

Prawie sto par okularów przeciwsłonecznych, a ponadto kilkadziesiąt pierścionków i pasków z logo światowych projektantów przemycał obywatel Ukrainy. Towar zatrzymali funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Hrebennem. Gdyby był oryginalny jego wartość rynkowa przekroczyłaby 120 tys. złotych.

Choć przekraczający polsko-ukraińską granicę w Hrebennem mieszkaniec Ukrainy nie zgłosił do kontroli żadnych towarów, funkcjonariusze celno-skarbowi rutynowo przystąpili do sprawdzenia należącego do niego bagażu. Ukryta tam kolekcja liczyła w sumie 98 par okularów, 18 pierścionków oraz 15 pasków do spodni – wszystkie z markowymi oznaczeniami, ale niekoniecznie markowe. Funkcjonariusze podejrzewają, że zatrzymane towary to podróbki, na których znaki producentów umieszczono w sposób bezprawny.

Funkcjonariusze celno-skarbowi postawili obywatelowi Ukrainy zarzut przemytu, a na poczet grożącej mu z tego tytułu kary grzywny zajęli 1,3 tys. złotych. Dodatkowo, gdy okaże się, że ujawnione akcesoria modowe to podróbki nieudolnie imitujące luksusowy towar, mieszkańca Ukrainy może też czekać odpowiedzialność karna w związku z naruszeniem przepisów ustawy Prawo własności przemysłowej. Funkcjonariusze zwrócą się o wydanie opinii w tej sprawie do kancelarii reprezentujących właścicieli znaków towarowych. Jeżeli przypuszczenia się potwierdzą i właściciele praw do znaków towarowych złożą wniosek o ściganie sprawcy, obywatelowi Ukrainy może grozić nawet do 2 lat pozbawienia wolności.


materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama