Reklama

Biała Podlaska: Klawa Ferajna i Przyjaciele! (galeria)

W minioną niedzielę, 23 czerwca na bialskim Placu Wolności odbył się koncert z okazji Jubileuszu 10-lecia istnienia Kapeli Podwórkowej „Klawa Ferajna”. Na wspólny koncert Jubilaci zaprosili znakomite zespoły z naszego województwa. Kapela doceniona została przez prezydenta Michała Litwiniuka i wójta Wiesława Panasiuka. Miasto i Gmina Biała Podlaska dumne są ze swoich zespołów i kapel.
Jako pierwszy wystąpi w późne niedzielne popołudnie Zespół Lubelska Baszta z Lublina. Kapela zakłada sobie tradycyjny charakter, oryginalne brzmienie i własny styl nawiązujący do piosenek okresu międzywojennego. Część utworów „Baszta” dedykuje swojemu miastu Lublinowi.

Zaraz po nich bialskopodlaska kapela podwórkowa Caravana. Choć z niewielkim stażem już wypromowała kilka wpadających w ucho i znanych piosenek.

Po niej na deskach sceny zaprezentowała się jedna z najdłużej działających kapel podwórkowych w Polsce. Od 45 lat jest dumą Parczewa i województwa Lubelskiego. Kapela Podwórkowa „Taaka Paka zaprezentowała własne kompozycje oraz piosenki lwowskie i warszawskie.

Koncert zakończył benefis „Klawej Ferajny” z Białej Podlaskiej, której gośćmi podczas wspólnych piosenek byli: Ryszard Bielecki, muzyk, ogromne wsparcie Klawej Ferajny w początkach jej funkcjonowania, Józef Komorowski, wokalista i znakomity wykonawca szlagierów muzyki podwórkowej i miejskiej, Mateusz Łopaciuk – znakomity, młody wokalista i muzyk z Janowa Podlaskiego, zwycięzca programu telewizyjnego „All Together Now” oraz „ZORZA” jeden z wiodących zespołów wokalnych działających w Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Podlaskiej.

Klawa Ferajna: Mariusz Polak, Arkadiusz Juźko, Arkadiusz Saczuk, Krzysztof Laszewski, Dariusz Chorąży, Sławomir Mielniczuk, Kuba Gdela.

Kapela Podwórkowa „Klawa Ferajna” istnieje od czerwca 2009 roku. Zadebiutowała 12 lipca na imprezie „Dni Konstantynowa” prezentując szlagiery starej Warszawy, Lwowa i piosenki biesiadne. Bialska publiczność po raz pierwszy mogła zobaczyć występ zespołu podczas jednego z etapów 52 Wyścigu dookoła Mazowsza- „Tour de Mazovia ” organizowanego w Białej Podlaskiej.

W maju 2010 roku po raz pierwszy wzięła udział w VI Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Miejskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Jako debiutant udało?jej się zdobyć wyróżnienie jury. Z Klawą Ferajną występowali bialscy wokaliści:?Józef Komorowski, Justyna Drążek, Magdalena Krzywda oraz muzycy: Ryszard Kotowski, Jarosław Piotr Patejuk, Janusz Juźko, Marcin Kalicki.

Klawa Ferajna rokrocznie koncertuje na imprezach organizowanych przez samorządy Powiatu Bialskiego takich jak dni miast, jubileusze, dożynki bądź festyny rodzinne. Obecnie kapela tworzy własne piosenki o tematyce związanej z miastem Biała Podlaska oraz radosnymi stronami życia codziennego. Są to między innymi piosenki o Draniu, który nie może żyć bez Pań i pewnym Szalonym Traktorzyście…

W maju 2014 roku Kapela Klawa Ferajna po raz pierwszy wzięła udział w 36 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego w Przemyślu. Zajęła w nim I miejsce zdobywając Grand Prix festiwalu. Pokonała 14 kapel z całej Polski. W lipcu 2016 roku na 19. Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Łęcznej Klawa Ferajna odebrała Puchar Prezesa Radia Lublin Mariusza Deckerta jako nagrodę publiczności oraz zdobyła także jedną z dwóch równorzędnych pierwszych nagród festiwalu przyznanych przez jury, razem z kapelą podwórkową Śląskie Bajery z Ornontowic.

Więcej o jubilatach na ich stronie internetowej http://klawaferajna.pl/


materiał: Radio Biper
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama