Terespol: Mecz koszykówki – mecz wspomnień – mistrzów z lat 80. XX wieku

Piątek 14 czerwca 2019 r. to szczególny dzień w historii koszykówki w Terespolu. W tym dniu po raz pierwszy spotkali się „juniorzy starsi”, czyli Mistrzowie województwa bialskopodlaskiego z lat 80. XX wieku z aktualną reprezentacją Nauczycieli oraz Uczniów z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu.

Prekursorem tej idei był Piotr Szyszkowski przy aktywnym wsparciu Artura Michalczuka oraz całego zespołu koszykarzy wraz z nauczycielem Panem Aleksandrem Pawluczukiem. Pierwszy trening Mistrzów odbył się w dniu 14 kwietnia 2019 r. w hali MOK. Koszykarskie gwiazdy z dawnych lat trenowały 7 razy, w tym jeden raz na orliku ze względu na wybory do Parlamentu Europejskiego (26.05.2019). Ostatnie spotkanie przed oficjalnym meczem odbyło się w dniu 9 czerwca. Na treningach było od 7 do 11 koszykarzy. Atmosfera serdeczności i ducha walki była jak za dawnych dobrych lat.

W dniu 14 czerwca o godz. 12.30 odbył się niezwykły mecz koszykówki. Przed oficjalnym rozpoczęciem przemówił burmistrz Jacek Danieluk, który podziękował panu Piotrowi za cenne inicjatywy tenisowe i koszykarskie realizowane w naszym mieście, a następnie zabrał głos gospodarz tego miejsca dyr. Zenon Iwanowski, który nie krył radości z tego wyjątkowego i jak zaznaczył nie ostatniego spotkania sportowo-towarzyskiego. Kolejnym przedmówcą był Piotr Szyszkowski, który podziękował wszystkim osobom za wkład organizacyjny, wspomniał retrospektywnie o latach dzieciństwa i młodości spędzonych w murach tej zacnej szkoły i poprosił o uczczenie minutą ciszy zmarłych dyrektorów, nauczycieli, uczniów i pracowników administracji związanych ze SP nr 1.

Następnie wręczył panu dyrektorowi Iwanowskiemu pamiątkową koszulkę Mistrzów, aby ona była inspiracją dl aspołeczności szkoły do bycia numerem pierwszym w nauce, postawie, jak również w aspekcie kulturowym, społecznym i religijno-patriotycznym. Miłą niespodzianką było wręczenie przez Ireneusza Pepłowskiego (trenera reprezentacji Polski w podnoszeniu ciężarów kobiet) koszulki dla organizatora tego przedsięwzięcia koszykarskiego Piotra Szyszkowskiego z napisem „Super Gość”. Ostatnim aktem przed meczem było wręczenie pięknego bukietu kwiatów przez Basię Pepłowską Panu Aleksandrowi Pawluczukowi przy entuzjastycznych brawach widowni, a w szczególności absolwentów Mistrzów. Uczestnicy tego szczególnego meczu stanęli do pamiątkowego zdjęcia, które wykonał nestor terespolskiej fotografii pan Krzysztof Tarasiuk.

Po przedstawieniu graczy obu drużyn przez Tomka Jezuitę pierwszego podrzutu piłki do koszykówki rozpoczynającego to wyjątkowe spotkanie dokonał Jacek Danieluk burmistrz miasta Terespol. A sędziami boiskowymi tego meczu był Krystian Redzik z Siedlec i Irek Pepłowski z Makowa Mazowieckiego, asystowali im przy stoliku Marcin Skwarek i Jakub Orzełowski z Siedlec. Wszyscy trzej siedlczanie są uczniami LO im. B. Prusa w Siedlcach.

A drużyna Mistrzów wyszła w składzie Basia Pepłowska (panieńskie Maciuk), najlepsza zawodniczka w historii „1” oraz przedstawiciele mistrzowskich roczników: Piotr Szyszkowski (84ʼ), Mariusz Wowczeniuk (85ʼ), Artur Michalczuk (86ʼ) i Dariusz Chytrowski (87ʼ). Pierwszą kwartę wygrali Nauczyciele i Uczniowie 13:9. W przerwie odbył się konkurs rzutów wolnych dla dzieci piłką z autografem Marcina Gortata. Zwyciężył Szymon Klujewski. Drugą kwartę zdecydowanie wygrali Mistrzowie 14:2, i wynik po dwóch odsłonach wynosił 23:15 dla bardziej doświadczonych zawodników z XX wieku. Po trzeciej kwarcie Mistrzowie prowadzili 32:28. W przerwie przed ostatnią kwartą odbył się konkurs rzutów za trzy punkty, w którym wygrał Szymon Pikuła oddają 2 celne rzuty na 5 prób, drugi była Artur Michalczuk.

W czwartej kwarcie zdecydowaną dominację uzyskali podopieczni Aleksandra Pawluczuka, którzy wygrali to spotkanie 50:32! Po meczu była wielka radość po stronie wciąż skutecznych, walecznych, entuzjastycznie grających koszykarzy Mistrzów z lat 80. Dwaj dyrektorzy Waldemar Gładoch (dyr LO im. Bohaterów Warszawy w Terespolu) i Zenon Iwanowski dyr ZSP nr 1 dokonali wyboru najlepszego zawodnika meczu, którym został zdobywca 18 punktów Piotr Szyszkowski, i wręczyli jemu pamiątkowy puchar. Na koniec odbył się konkurs rzutów z połowy boiska, który wygrał Piotr Szyszkowski pieczętując swoją formę w dniu dzisiejszym.

Organizator tego przedsięwzięcia koszykarskiego Piotr Szyszkowski dziękuje szczególnie Sponsorowi tytularnemu PKP CARGO, patronowi honorowemu, który objął Pan Jacek Danieluk burmistrz miasta Terespol, a także mecenasom: Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Terespolu z panią dyrektor Anną Pietrusik, Pizzerii PAPPA, panu Jakubowi Sztanderze, prezesowi Firmy R&J Sztandera oraz każdej osobie, która w jakikolwiek sposób przyczyniła się do uświetnienia tego wspaniałego święta koszykarskiego.

„Starzy” Mistrzowie zakończyli bój koszykarski bankietem w Galerii Smaków. Zarówno podczas jednego i drugiego spotkania na parkiecie koszykarskim i tanecznym pokazali wyjątkową ułańską fantazję i klasę!

materiał: Terespol miasto
tekst zdjęcia: Piotr Szyszkowski
opracowanie: Gwalbert Krzewicki