Ogłoszenie

Reklama

Biała Podlaska: „Nie przewiduję żadnych znaczących zmian, które miałyby wpływ na funkcjonowanie uczelni”. Konferencja prasowa nowego rektora PSW

17 czerwca w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II odbyła się pierwsza konferencja prasowa nowego rektora uczelni prof. zw. dr hab. Jerzego Nitychoruka.

Na wstępie rektor poinformował o zajęciu przez uczelnię drugiego miejsca w prestiżowym rankingu Perspektyw. PSW od siedmiu lat jest w czołówce tego rankingu, a trzy razy z rzędu udało się jej zdobyć pierwsze miejsce.
Prof. zw. dr hab. Jerzy  Nitychoruk odniósł się również do swojej wygranej na stanowisko rektora. – Społeczność akademicka zaufała mi, wybierając mnie na to stanowisko. Ja postaram się tego zaufania nie zawieść. Byłoby teraz rzeczą niewłaściwą, aby w tej chwili próbować tę kadencję, którą zaczął jeszcze świętej pamięci profesor Józef Bergier teraz coś zmieniać w tym zakresie co robił rektor Bergier. Dlatego nie przewiduję żadnych znaczących zmian, które miałyby wpływ na funkcjonowanie uczelni. Na pewno wyzwaniem w najbliższym czasie będzie to, że musimy wejść w nową Ustawę 2.0, która będzie wymagała od nas dużego zaangażowania.

Według zapowiedzi nowego rektora planowana jest zmiana struktury uczelni. Stworzone mają być dwa dodatkowe wydziały, które mają skupić obecną dużą ilość kierunków. Rozdzielony będzie m.in. obecny Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych na dwa odrębne wydziały. Zmiany mają według władz uczelni usprawnić proces kształcenia.

Rektor odniósł się również do tematu utworzenia Akademii Bialskiej o którym mówił jego poprzednik Józef Bergier. – Akademia Bialska brzmi lepiej, natomiast uwzględniając nasze olbrzymie zaangażowanie, żeby dobrze kształcić i jak najbardziej efektywnie, wprowadziliśmy profile praktyczne. Nasi studenci, którzy głównie wywodzą się z Białej Podlaskiej i okolic oczekują czegoś takiego, jak kształcenie praktyczne, bo mają potem większe szanse zatrudnienia i tu jest pewnego rodzaju dysonans. Jesteśmy uczelnią zawodową i jeśli przechodzimy w akademię to z konsekwencjami tego. Wówczas musimy kształcić na profilach ogólnoakademickich, a obawiam się że studenci bardziej życzyliby sobie kształcenia zawodowego. Jednak powstanie Akademii Bialskiej nie jest oczywiście wykluczone – wyjaśnia rektor Nitychoruk.

Podczas konferencji władze uczelni odniosły się także do tematu najbliższych inwestycji  dotyczących m.in. doposażenia pracowni naukowych oraz prowadzenia warsztatów i kursów doskonalących w ramach programu Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości.

Uczelnia kształci obecnie ponad 3000 studentów z dziewięciu państw na 18 kierunkach, w tym 8 magisterskich i 4 inżynierskich. Od października 2019 roku studenci będą mogli również uczyć się na jednolitych studiach magisterskich na kierunku pedagogika szkolna i wczesnoszkolna. W planie jest również otworzenie studiów II stopnia na kierunku informatyka. W październiku br. uczelnia świętować będzie okrągły jubileusz 20-lecia istnienia.

Za naszym pośrednictwem rektor zaprasza mieszkańców miasta na otwarcie zespołu otwartych basenów, które odbędzie się 20 czerwca.


materiał: Biała Podlaska / Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II
zdjęcia: Jakub(OvO) Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama