Reklama

Wieści z Unii: Europejski Urząd ds. Pracy w Bratysławie

Państwa członkowskie UE postanowiły, że siedziba Europejskiego Urzędu ds. Pracy będzie mieścić się w Bratysławie. Nowy urząd będzie zapewniał, aby unijne przepisy o mobilności pracowników były egzekwowane w sposób sprawiedliwy, prosty i skuteczny. – Od początku mojej kadencji sprawiedliwa mobilność pracowników była dla mnie sprawą najwyższej wagi – powiedziała komisarz Marianne Thyssen.

Komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników Marianne Thyssen z zadowoleniem przyjęła decyzję:

Gratuluję Bratysławie i rządowi Słowacji, że właśnie to miasto stanie się siedzibą Europejskiego Urzędu ds. Pracy.

Swobodny przepływ pracowników pobudza wzrost gospodarczy, pomaga przedsiębiorstwom w znalezieniu pracowników posiadających konieczne umiejętności oraz zapewnia wszystkim możliwość jak najlepszego wykorzystania swoich talentów. Należy jednak dobrze zarządzać tym przepływem. Wymaga to przepisów, które są sprawiedliwe, jasne i skutecznie egzekwowane. Europejski Urząd ds. Pracy jest ukoronowaniem działań w tym kierunku. Będzie on wspierał mobilność pracowników i dostarczy państwom członkowskim UE narzędzi, których potrzebują do skuteczniejszej współpracy i walki z nadużyciami.

Rozporządzenie o Europejskim Urzędzie ds. Pracy zostało przyjęte w rekordowym czasie i jestem przekonana, że przeprowadzka Europejskiego Urzędu ds. Pracy do Bratysławy odbędzie się równie sprawnie i szybko. Od października Urząd rozpocznie działalność w Brukseli, zanim zostanie przeniesiony do swojej siedziby. Mam nadzieję, że Urząd jak najszybciej się zaadaptuje i rozpocznie pracę w Bratysławie.

Przebieg procedury

Przewodniczący Juncker po raz pierwszy wspomniał o utworzeniu Europejskiego Urzędu ds. Pracy w orędziu o stanie Unii we wrześniu 2017 r . W marcu 2018 r. Komisja przedstawiła wniosek w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu ds. Pracy , a w lutym 2019 r. Parlament Europejski i Rada osiągnęły wstępne porozumienie . Po przyjęciu przez Parlament Europejski, rozporządzenie ustanawiające Europejski Urząd ds. Pracy – które wejdzie w życie w najbliższych dniach po jego podpisaniu i opublikowaniu – przyjęła dzisiaj również Rada. Nowy Urząd będzie zapewniał, by unijne przepisy o mobilności pracowników były egzekwowane w sposób sprawiedliwy, prosty i skuteczny. Urząd rozpocznie działalność w 2019 r. i zacznie działać w pełnym wymiarze do 2024 r. 16 października 2019 r. przedstawiony zostanie wybór zarządu i program prac Europejskiego Urzędu ds. Pracy.

Wyboru siedziby Urzędu dokonano za porozumieniem przedstawicieli rządów państw członkowskich, zgodnie z procedurą i kryteriami zatwierdzonymi przez same państwa członkowskie. W ramach tej procedury zainteresowane państwa członkowskie były zobowiązane przesłać oferty przyjęcia Urzędu do 6 maja 2019 r., szczegółowo opisując, w jaki sposób spełniono wymagane kryteria, i wyszczególniając oferowane warunki.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Pasja + Praca + Pomaganie = zawód: terapeuta zajęciowy

Czy nie byłoby cudownie mieć pracę, którą się po prostu lubi? Czy chcesz robić w pracy to co przynosi Ci największą przyjemność, której poświęcasz tylko wolne chwile? Czy chcesz zarabiać i przy tym pomagać innym? Jeżeli na te pytania Twoja odpowiedz jest twierdząca to znaczy, że masz dobre serce i szanse zrealizować się zawodowo jako terapeuta zajęciowy.

Czytaj więcej »

Szansa na zatrudnienie dla absolwentów MEDYKA

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej wczoraj 24.01.2020 zakończył nabór wniosków do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2019-2020”. Celem projektu jest wsparcie osób z niepełnosprawnością w codziennych funkcjonowaniu i uczestnictwie w życiu społecznym. W ramach programu osoba niepełnosprawna może uzyskać do 30 godzin usług asystenckich w miesiącu, realizowanych przez samodzielnie wskazanego asystenta.

Czytaj więcej »

Reklama