Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Otwarcie Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem (film)

Posłuchaj ważnego spotu:

24 maja miało miejsce ważne wydarzenie w historii bialskiego Stowarzyszenia „Wspólny Świat”. Tego dnia odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej. W pierwszym etapie wykonano Ośrodek Terapii i Diagnostyki oraz przedszkole dla dzieci z autyzmem. To pierwsza tego typu placówka w Polsce. 

– Dzisiejsza uroczystość, ma tak naprawdę dla mnie bardzo symboliczne znaczenie i wielowymiarowe. To nie jest tylko wyłącznie otwarcie budynku w którym będzie się mieściło przedszkole dla dzieci z autyzmem o Ośrodek Terapii i Diagnostyki. To jest podsumowanie dwunastu lat pracy i myślę, że taki dowód na to czym może być miłość do dziecka – mówiła podczas otwarcia Centrum prezes Stowarzyszenia „Wspólny Świat” Anna Chwałek.

Organizacja „Wspólny Świat” w Białej Podlaskiej od 12 lat pomaga dzieciom i ich rodzicom z zaburzeniami autystycznymi. Liczba chorych, których stowarzyszenie ma pod swoją opieką rośnie z roku na rok, w tej chwili jest to ok. 230 dzieci.

– Stowarzyszenie stało się pionierem na niespotykaną dotychczas w Polsce a nawet w Europie skalę, opracowując system kształcenia i opieki nad osobami dotkniętymi autyzmem. To od nas uczy się Polska i kraje ościenne. To dopiero pierwszy etap tej realizacji. Od dwunastu lat, aktywnie z zamiłowaniem, pasją, pani prezes wraz ze współpracownikami oddają się tej szlachetnej misji pomocy osobom z autyzmem- mówi prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.

– Dzisiaj otwieramy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem, gdzie dorosły osoby z autyzmem będą mogły liczyć na terapię, rehabilitację na to, że będą wśród osób, które wiedzą jak z nimi postępować i jak im pomagać – mówi Krzysztof Michałkiewicz, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Wkrótce realizowane będę kolejne etapy budowy Centrum, zbudowana będzie szkoła przysposabiająca, środowiskowy dom samopomocy oraz mieszkań pobytu czasowego i stałego.

– Osób z autyzmem jest coraz więcej i nie tylko u nas, ale na całym świecie w związku z tym wiemy, że ośrodek będzie tętnił życiem. Cieszymy się, że będzie to pierwsze w Polsce centrum kompleksowej pomocy osobom z autyzmem, dziś mały szkołę i przedszkole, już wkrótce będziemy mieć szkołę przysposabiającą do pracy, środowiskowy dom samopomocy, a także mieszkania treningowe i docelowo dla dorosłych osób z autyzmem – wyjaśnia Marta Łukowska – Almaszy, dyrektor Ośrodka Terapii i Diagnostyki Dzieci Autystycznych.

 

 


materiał: Biała Podlaska miasto / inwestycje
film / zdjęcie: Małgorzata Mieńko / Mariusz Maksymiuk / Tomasz Łukaszuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama