Reklama

Sitnik: Jubileusz Sitniczan! (galeria)

Efektowną oprawę miał jubileusz grupy śpiewaczej Sitniczanie. Spotkanie zorganizowane 8 czerwca br. na placu przed klubem kultury GOK zgromadziło liczną grupę przyjaciół i entuzjastów zespołu. Byli wśród nich reprezentanci władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Jubilaci zaprezentowali interesujący montaż stanowiący przekrój dotychczasowych osiągnięć.

Zaproszony na uroczystość Zespół Pieśni i Tańca Podlasie uzupełnił jubileuszowy koncert efektownymi tańcami lubelskimi i podlaskimi. Święto Sitniczan było okazją do wręczenia nagród i wyróżnień. Wójt gminy Wiesław Panasiuk wręczył zespołowi symboliczny czek na 5 tys. zł. Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski przyznał Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Białej Podlaskiej dotację 2 tys. zł za działania promujące walory województwa lubelskiego podczas organizacji Jubileuszu 40-lecia Zespołu Śpiewaczego „Sitniczanie”.

Zespół otrzymał też okolicznościowy grawerton, który wręczyli: radna sejmiku Barbara Barszczewska i kierownik delegatury Urzędu Marszałkowskiego Dariusz Litwiniuk. Z kolei Czesław Pikacz, reprezentujący starostę bialskiego uhonorował zespół medalem Zasłużony dla powiatu bialskiego. Taki sam medal otrzymała założycielka grupy Stanisława Halina Pyrka. O jubileuszu pamiętali również radni gminni i zespoły artystyczne skupione przy Gminnym Ośrodku Kultury. Wyrazili oni podziw i gratulacje w postaci licznych upominków. Po koncercie z mnóstwem świątecznych fotografii uroczystość przeniosła się do klubu kultury, gdzie fetowano jubileusz do późnych godzin nocnych.

Zespół utworzony został przy miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich w 1979 r. i jest najdłużej działającym w gminie Biała Podlaska, prowadzącym aktywną działalność. Jego program wypełniają pieśni ludowe południowego Podlasia, utwory okolicznościowe i biesiadne.

Historia powstania zespołu Sitniczanie
Zaczęło się w roku 1979, od wymykania się z chałupy, ”Prządek”, „Swatów”, „Wigilii”, ”Wróżb andrzejkowych” poprzez „Spotkania seniorów”, kolędowanie, festyny i dożynki dotrwaliśmy do dnia dzisiejszego.

Należy wspomnieć osoby, które zapoczątkowały działalność zespołu. Bez wątpienia filarami zespołu i kopalnią wiedzy byli nieżyjący już mieszkańcy Sitnika: Państwo Maria i Ludwik Chwedczukowie oraz Maria Dmitruk. Bardzo ważną rolę w tworzeniu zespołu pełniła pani Stanisława Halina Pyrka, to ona zgromadziła materiały o zwyczajach i obrzędach ludowych oraz nagrała bardzo dużo pieśni na różne okazje, które udostępnia dla zespołu.

Oczywiście nie można umniejszać roli innych osób, takich jak; Panie Janina Michalczuk, Regina Litwiniuk, Edyta Badach, Maria Sidoruk oraz nieżyjące już Panie Maria Kozłowska, Marianna Ziniewicz, Józefa Kutasiewicz, Helena Dudek, Franciszka Jóźwiak i Krystyna Jaroszuk.

Na przestrzeni czterdziestu lat, poza już wymienionymi osobami, zespół tworzyły Panie: Joanna Papińska, Janina Litwiniuk, Maria Piszcz, Anna Adamiuk, Helena Kamińska i Anna Kamińska.

Za datę powstania zespołu, czyli rok 1979 panie uznały pierwszy publiczny występ na IV Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych, na którym zajęły III miejsce. Silne zakorzenienie członków zespołu w obrzędach i zwyczajach tego regionu, pozwalało na łatwe i szybkie poszerzanie repertuaru. Niewątpliwą sławę zespołowi przyniosło widowisko obrzędowe „Wieczór wigilijny”, z którym w 1985 roku na II Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie zdobył I miejsce. Właśnie po tych sukcesach członkinie otrzymały 6 kompletów strojów ludowych i wiele propozycji występów.

Lata osiemdziesiąte to czas prężnej działalności, w roku 1984 zespół otrzymał Zbiorowe Członkostwo Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Mówiąc o zespole trzeba też wspomnieć o indywidualnych sukcesach jego członków. I tak, Pani Maria Dmitruk jako solistka zajęła I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Panie Maria Chwedczuk, Maria Dmitruk, Halina Stanisława Pyrka, Janina Michalczuk i Regina Litwiniuk „W uznaniu zasług wychowawczych” zostały odznaczone „Orderem Serca – Matkom Wsi”. Podziw i uznanie zyskało również małżeństwo Marii i Ludwika Chwedczuków. To oni, jako najstarsi członkowie zespołu mieli największy wpływ na kształt scenariuszy i za swą działalność zostali uhonorowani odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, tę odznakę otrzymała też Pani Halina Pyrka i Janina Michalczuk, natomiast pani Janina Litwiniuk, otrzymała odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Z upływem czasu skład zespołu ulegał zmianom, od roku 1996 występował w odmłodzonym składzie, a instruktorem przez wiele lat był Pan Roman Makarski. Od roku 2011 instruktorem zespołu jest Jakub Gdela. Obecnie w skład zespołu wchodzą:
1.Marta Bogusz
2.Elżbieta Liniewicz
3.Helena Liniewicz
4.Jadwiga Janiszek
5.Sabina Litwiniuk
6.Monika Jarzynka
7.Halina Siwek
8.Renata Adamiuk – Skubis
9.Zofia Kozłowska
10.Bogdan Liniewicz
11.Witild Chlebicki
12. zespół pracuje pod kierunkiem Jakuba Gdeli – instruktora zespołu

Za pomoc w przygotowaniu przedstawienia tzn. krótkiej historii zespołu, które prezentowano podczas jubileuszu, zespół bardzo serdecznie dziękuje Rafałowi Barszczewskiemu, który był pomysłodawcą i autorem scenariusza.

Obecnie występują w nim: Renata Adamiuk Skubis, Marta Bogusz, Jadwiga Janiszek, Monika Jarzynka, Zofia Kozłowska, Elżbieta Liniewicz, Helena Liniewicz, Bogdan Liniewicz, Sabina Litwiniuk i Halina Siwek. Akompaniują im: Jakub Gdela na akordeonie i Witold Chlebicki na trąbce.


materiał: Biała Podlaska gmina
tekst : Istvan Grabowski
zdjęcia opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Jest 0 komentarzy do tego artykułu.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Zaginął: Tomasz Giełazis

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej poszukują osoby zgłoszonej jako zaginiona: 43-letniego Tomasza Giełazis. W dniu 31 sierpnia 2019 r. przebywając na terenie Białej Podlaskiej wraz z partnerką, pozostawiając dokumenty oraz wszystkie rzeczy osobiste, opuścił mieszkanie. Do chwili obecnej nie powrócił do miejsca zamieszkania, nie kontaktował się z rodziną lub partnerką, a jego aktualne miejsce pobytu nie jest znane.

Czytaj więcej »

Województwo: TESLA o wartości 300 tys. zł odzyskana w Dorohusku

Wczoraj (19 września) w godzinach wieczornych, na terenie drogowego przejścia granicznego w Dorohusku, na kierunku wyjazdowym z Polski, przerwano podróż 33 – letniemu ob. Ukrainy. Mężczyzna usiłował wyjechać z Polski, samochodem marki TESLA o szacunkowej wartości 300 000 zł. W czasie kontroli granicznej funkcjonariusze ustalili iż pojazd jest poszukiwany jako utracony w Norwegii.

Czytaj więcej »

Reklama