Biała Podlaska: Konferencja “Transplantacja – Dar Życia” w bialskim szpitalu

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej był inicjatorem i organizatorem konferencję pt. “Transplantacja – dar życia”, która odbyła się w bialskim szpitalu pod patronatem Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji “POLTRANSPLANT”. Konferencja miała miejsce 07 czerwca 2019r. Celem konferencji była chęć przybliżenia tematu transplantacji pracownikom medycznym i niemedycznym szpitali, poradni lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz studentom kierunków medycznych.

Otwarcia konferencji dokonała dr n. med. Joanna Kozłowiec – Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Szpitala. Dr hab. n. med. Jarosław Czerwiński – Z-ca Dyrektora ds. Medycznych, Przedstawiciel Centrum Organizacyjno–Koordynacyjnego ds. Transplantacji „POLTRANSPLANT” w Warszawie wygłosił wykład pt. „Systemy jakości medycyny transplantacyjnej w Polsce”. Prof. dr hab. n. med. Sławomir Rudzki z I Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie wygłosił prelekcję na temat organizacji pobierania i przeszczepiania narządów w Polsce. Lek. med. Jerzy Paluszkiewicz, pracownik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej przedstawił prezentację pt. „Rozpoznawanie śmierci mózgu”.

Prelekcję nt. „Rozmowa z rodziną potencjalnego dawcy” wygłosiła mgr Magdalena Martyniuk z I Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie. Dr Adam Alzubedi z I Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie poruszył bardzo ważny temat, jakim jest komunikacja w transplantologii. Ciekawym elementem konferencji było wystąpienie pacjenta po przeszczepie narządu, który opowiedział o życiu po przeszczepie i uwarunkowaniach z tym związanych. Podsumowania statystycznego w zakresie dokonań i możliwości polskiej transplantologii dokonał dr Jacek Furmaga z I Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie.

Konferencja miała na celu zwrócenie uwagi na ważny zakres transplantologii w naszym życiu. To dzięki naszym działaniom możemy uratować życie innych.


materiał: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
tekst zdjęcia : Magdalena Us Kierownik Działu Organizacyjno-Prawnego Rzecznik Prasowy Szpitala
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *