Reklama

Wieści z Unii: Różni. Równi. Europejscy!

– Sport jest wspaniały, bo mimo różnic łączy ludzi. Nie liczy się pochodzenie, kolor skóry czy religia. Wszyscy sportowcy mają ten sam cel: zwyciężyć! – mówił do uczestników II Integracyjnego Turnieju zapaśniczego wicemistrz olimpijski Andrzej Supron. W zawodach, które odbyły się w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Górze Kalwarii wzięło udział blisko 100 zawodników różnej narodowości z sześciu klubów sportowych.

Zapasy dziewcząt

Różni. Równi. Europejscy – to hasło, które było mottem turnieju zapaśniczego dla dzieci i młodzieży, którego druga edycja odbyła się w niedzielę 2 czerwca w Górze Kalwarii. Była to kontynuacja i rozszerzenie imprezy z ubiegłego roku, która odbyła się w Szkole Podstawowej w Coniewie, podczas której rywalizowali zawodnicy miejscowej Akademii Sportu. Tym razem do zmagań na macie zaproszono 6 klubów z Mazowsza. Celem imprezy było sportowe współzawodnictwo, w którym udział wzięli młodzi sportowcy wywodzący się z różnych klubów. Zarówno ci, którzy urodzili się w Polsce, jak i ci, którzy przyjechali z innych części świata.

– Nasze spotkanie ma służyć rywalizacji, ale przede wszystkim integracji i doskonałej zabawie. Macie świetną okazję, aby pomimo różnić, które dla dorosłych bywają zbyt istotne, pokazać że można w duchu wzajemnego szacunku oddać się pasji, jaką jest uprawianie sportu. Cieszę się, że tu jesteście. Wierzę, że są wśród Was przyszli medaliści najważniejszych imprez zapaśniczych – zwrócił się do zawodników Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, która wspólnie z Miastem Góra Kalwaria, miejscowym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Polskim Związkiem Zapaśniczym oraz Akademią Sportu Baniocha – Coniew podjęła się organizacji imprezy.

Sektor widowni

Zawodników podzielono na grupy wiekowe i wagowe. Dziewczęta i chłopcy rywalizowali w kategoriach dzieci, młodzików i kadetów. Już pierwsze walki z udziałem dzieci były niezwykle emocjonujące. – Zawodnicy, mimo młodego wieku, pokazują duże umiejętności – oceniał Marek Pawlak, Prezes Akademii Sportu Baniocha-Coniew, która ostatecznie okazała się najlepszą drużyną turnieju. – Im wcześniej zaczną przygodę z zapasami, tym większa szansa, że osiągną sukcesy – stwierdził były zapaśnik, a obecnie wychowawca i mentor uzdolnionej sportowo młodzieży. To właśnie w jego klubie trenują uznani za najlepszych zawodników turnieju Wiktoria Udenyi i Abdul Munaev.Dla Wiktorii, która zapasy trenuje od trzech lat i ma już za sobą sukcesy w mistrzostwach Polski przygoda ze sportem rozpoczęła się przypadkiem. – Zostałam kiedyś na treningu po lekcjach i spodobało mi się. Powiedziałam mamie że chcę trenować zapasy i robię to do tej pory. Lubię chodzić na treningi i uczestniczyć w zawodach – powiedziała zawodniczka. Dla Abdula, który do Polski przybył z Czeczenii zapasy są szansą na lepszą integrację ze środowiskiem rówieśników. – Mam wielu kolegów w Polsce. Kiedy wspólnie trenujemy nie ma znaczenia to z jakiego ktoś jest kraju – mówił najlepszy zawodnik imprezy.

Zapasy chłopców

Gościem specjalnym był wybitny zapaśnik, srebrny medalista olimpijski Andrzej Supron, który podkreślał że takie inicjatywy są bardzo potrzebne. – Zawodnicy mogą uczyć się tolerancji i szacunku do siebie nawzajem. Wszyscy, bez względu na różnice kulturowe, mają jeden cel jakim jest zwycięstwo w uczciwej rywalizacji. Przy okazji mogą też poznać uniwersalne wartości takie jak dyscyplina, sumienność, pracowitość oraz umiejętność funkcjonowania w grupie – powiedział Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego.Przedstawiciel Komisji Europejskiej, Sebastian Rysz podziękował burmistrzowi Arkadiuszowi Strzyżewskiemu za możliwość zorganizowania imprezy w Górze Kalwarii oraz pomoc organizacyjną.

Andrzej Supron

Wyrażam wdzięczność wszystkim, dzięki którym impreza doszła do skutku, przede wszystkim Komisji Europejskiej. To dla nas zaszczyt, że mamy wsparcie z jej strony – odpowiadał burmistrz Arkadiusz Strzyżewski deklarując gotowość współpracy przy okazji kolejnych edycji imprezy.

Wszyscy startujący w turnieju młodzi zapaśnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz upominki – koszulki, bidony i workoplecaki.Organizatorem turnieju było Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Współorganizatorami Gmina Góra Kalwaria, Polski Związek Zapaśniczy i UKS Akademia Sportu Baniocha – Coniew.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Wieści z Unii: Polskie rekomendacje dla nowej KE

Choć trudniej będzie wykuć porozumienie, to potem łatwej będzie go bronić – mówił dyrektor Marek Prawda podczas prezentacji czterech publikacji związanych z inauguracją nowej Komisji Europejskiej. Ich autorami są niezależni polscy eksperci i dyplomaci. Publikacje zostały zaprezentowane podczas debaty zorganizowanej przez Przedstawicielstwo KE w Polsce, dzień po oficjalnej inauguracji nowego Kolegium Komisarzy.

Czytaj więcej »

Reklama