Reklama

Wieści z Unii: Różni. Równi. Europejscy!

– Sport jest wspaniały, bo mimo różnic łączy ludzi. Nie liczy się pochodzenie, kolor skóry czy religia. Wszyscy sportowcy mają ten sam cel: zwyciężyć! – mówił do uczestników II Integracyjnego Turnieju zapaśniczego wicemistrz olimpijski Andrzej Supron. W zawodach, które odbyły się w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Górze Kalwarii wzięło udział blisko 100 zawodników różnej narodowości z sześciu klubów sportowych.

Zapasy dziewcząt

Różni. Równi. Europejscy – to hasło, które było mottem turnieju zapaśniczego dla dzieci i młodzieży, którego druga edycja odbyła się w niedzielę 2 czerwca w Górze Kalwarii. Była to kontynuacja i rozszerzenie imprezy z ubiegłego roku, która odbyła się w Szkole Podstawowej w Coniewie, podczas której rywalizowali zawodnicy miejscowej Akademii Sportu. Tym razem do zmagań na macie zaproszono 6 klubów z Mazowsza. Celem imprezy było sportowe współzawodnictwo, w którym udział wzięli młodzi sportowcy wywodzący się z różnych klubów. Zarówno ci, którzy urodzili się w Polsce, jak i ci, którzy przyjechali z innych części świata.

– Nasze spotkanie ma służyć rywalizacji, ale przede wszystkim integracji i doskonałej zabawie. Macie świetną okazję, aby pomimo różnić, które dla dorosłych bywają zbyt istotne, pokazać że można w duchu wzajemnego szacunku oddać się pasji, jaką jest uprawianie sportu. Cieszę się, że tu jesteście. Wierzę, że są wśród Was przyszli medaliści najważniejszych imprez zapaśniczych – zwrócił się do zawodników Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, która wspólnie z Miastem Góra Kalwaria, miejscowym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Polskim Związkiem Zapaśniczym oraz Akademią Sportu Baniocha – Coniew podjęła się organizacji imprezy.

Sektor widowni

Zawodników podzielono na grupy wiekowe i wagowe. Dziewczęta i chłopcy rywalizowali w kategoriach dzieci, młodzików i kadetów. Już pierwsze walki z udziałem dzieci były niezwykle emocjonujące. – Zawodnicy, mimo młodego wieku, pokazują duże umiejętności – oceniał Marek Pawlak, Prezes Akademii Sportu Baniocha-Coniew, która ostatecznie okazała się najlepszą drużyną turnieju. – Im wcześniej zaczną przygodę z zapasami, tym większa szansa, że osiągną sukcesy – stwierdził były zapaśnik, a obecnie wychowawca i mentor uzdolnionej sportowo młodzieży. To właśnie w jego klubie trenują uznani za najlepszych zawodników turnieju Wiktoria Udenyi i Abdul Munaev.Dla Wiktorii, która zapasy trenuje od trzech lat i ma już za sobą sukcesy w mistrzostwach Polski przygoda ze sportem rozpoczęła się przypadkiem. – Zostałam kiedyś na treningu po lekcjach i spodobało mi się. Powiedziałam mamie że chcę trenować zapasy i robię to do tej pory. Lubię chodzić na treningi i uczestniczyć w zawodach – powiedziała zawodniczka. Dla Abdula, który do Polski przybył z Czeczenii zapasy są szansą na lepszą integrację ze środowiskiem rówieśników. – Mam wielu kolegów w Polsce. Kiedy wspólnie trenujemy nie ma znaczenia to z jakiego ktoś jest kraju – mówił najlepszy zawodnik imprezy.

Zapasy chłopców

Gościem specjalnym był wybitny zapaśnik, srebrny medalista olimpijski Andrzej Supron, który podkreślał że takie inicjatywy są bardzo potrzebne. – Zawodnicy mogą uczyć się tolerancji i szacunku do siebie nawzajem. Wszyscy, bez względu na różnice kulturowe, mają jeden cel jakim jest zwycięstwo w uczciwej rywalizacji. Przy okazji mogą też poznać uniwersalne wartości takie jak dyscyplina, sumienność, pracowitość oraz umiejętność funkcjonowania w grupie – powiedział Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego.Przedstawiciel Komisji Europejskiej, Sebastian Rysz podziękował burmistrzowi Arkadiuszowi Strzyżewskiemu za możliwość zorganizowania imprezy w Górze Kalwarii oraz pomoc organizacyjną.

Andrzej Supron

Wyrażam wdzięczność wszystkim, dzięki którym impreza doszła do skutku, przede wszystkim Komisji Europejskiej. To dla nas zaszczyt, że mamy wsparcie z jej strony – odpowiadał burmistrz Arkadiusz Strzyżewski deklarując gotowość współpracy przy okazji kolejnych edycji imprezy.

Wszyscy startujący w turnieju młodzi zapaśnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz upominki – koszulki, bidony i workoplecaki.Organizatorem turnieju było Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Współorganizatorami Gmina Góra Kalwaria, Polski Związek Zapaśniczy i UKS Akademia Sportu Baniocha – Coniew.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama