Reklama

Drelów: Powiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych (galeria)

Powiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych, współorganizowany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej i Gminne Centrum Kultury w Drelowie jest stałym punktem w kalendarzu wydarzeń regionalnych. Poziom tegorocznych przesłuchań był wysoki, a artyści ludowi zaprezentowali unikalny repertuar i styl wykonawczy, charakterystyczny dla poszczególnych mikroregionów Południowego Podlasia.

Na Przeglądzie w drelowskim GCK zaśpiewały zespoły śpiewacze, śpiewaczki solistki oraz zagrali muzykanci tradycyjni. Kategorie występów były następujące:

Kategoria “Mistrz – Uczeń”
Zuzanna Stefaniuk i Zofia Nestorowicz (śpiew)
Oliwia Spychel i Zdzisław Marczuk (skrzypce)
Gabriela Wowczeniuk i Zdzisław Marczuk (skrzypce)

Kategoria “solista – instrumentalista”
Paulina Jakoniuk (skrzypce)

Kategoria “Zespół śpiewaczy”
▪ “Leśne Echo” z Zaścianek
▪ “Sokotuchy” z Białej Podlaskiej
▪ “Pawłowianki” z Janowa Podlaskiego

Kategoria “Śpiewak – solista”
Maria Ochnik
Angelika Magier

Kolejnym etapem zmagań muzyków tradycyjnych był Wojewódzki Finał Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, na który zakwalifikowali się: Oliwia Spychel, Gabriela Wowczeniuk, Paulina Jakoniuk, Zespół „Sokotuchy”, Maria Ochnik i Angelika Magier. Decyzją jury, do reprezentowania powiatu bialskiego na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym  zostali wytypowani: śpiewaczka Maria Ochnik, Angelika Magier, skrzypaczka Paulina Jakoniuk oraz Zdzisław Marczuk z uczennicami: Gabrielą Wowczeniuk i Oliwią Spychel.

Od sześciu lat Powiatowemu Przeglądowi Kapel i Śpiewaków Ludowych towarzyszą wystawy z cyklu „Mamo, tato! Nie pal!”. Tematem tegorocznej wystawy jest „Przędzalnictwo na Południowym Podlasiu”.

Wystawa poświęcona głównie obróbce lnu przedstawia kolejne etapy przygotowania roślin do wytworzenia z nich nici i tkanin. Maszyny i urządzenia rękodzielnicze, półprodukty roślinne oraz gotowe wyroby można podziwiać do końca czerwca 2019 r. w siedzibie Gminnego Centrum Kultury w Drelowie.


materiał: gmina Drelów / kultura
tekst: GCK w Drelowie
zdjęcia: Aleksandra Lewczuk

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Sosnówka: Na Ludową Nutę! (galeria)

Ostatni akcent uświetnienia 2019 roku jako Roku Kultury Ludowej w Powiecie Bialskim wybrzmiał wczoraj (26 listopada) w Sosnówce. Gminny Ośrodek Kultury z dyrektor Jolantą Mikulską i Gminna Biblioteka Publiczna z dyrektor Teresą Harasimiuk, instytucje te wpadły na pomysł organizacji Gminnego Przeglądu Pieśni i Piosenki Ludowej “Na Ludową Nutę” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Sosnówka – Marcina Babkiewicza. Niebawem film z wydarzenia!

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: Przedszkolaki i młodzież OHP śpiewali pieśni patriotyczne (galeria)

Wczoraj, 21 listopada, w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej przy ulicy Sikorskiego miał miejsce I Przegląd Pieśni Patriotycznych “Jeszcze Jeden Krąg Dokoła”. Setka dzieciaków z około dziesięciu przedszkoli, kilkunastu uczestników z grupy młodzieżowej OHP z całego województwa a do tego goście oficjalni i publiczność. Świetne połączenie integracji wiekowej przy dźwiękach piosenek i pieśni budujących naszą Niepodległość. Niebawem FILM z wydarzenia!!

Czytaj więcej »

Reklama