Reklama

„Sacrum miejsca” – plenerowa wystawa fotografii autorstwa Leszka Mądzika (zaproszenie)

Muzeum Południowego Podlasia serdecznie zaprasza na plenerową wystawę fotografii autorstwa Leszka Mądzika, którą oglądać można od 14 czerwca do 21 lipca w parku Radziwiłłów w Białej Podlaskiej. Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 14 czerwca o godz. 18:00. 

Prezentowane na wystawie fotografie powstały podczas podróży z Teatrem Scena Plastyczna KUL do Peru, Belgii, Włoch, Francji, Meksyku, Hiszpanii, Ukrainy, a także w Polsce. Ekspozycja stanowi wybór fotografii sakralnej, głównie o tematyce pasyjnej. Wernisażowi towarzyszyć będzie etiuda teatralna w wykonaniu bialskiej młodzieży.

Sam autor o swoich pracach mówi tak: „Świątynie, które odwiedzałem w różnych krajach, od Meksyku do Moskwy, pokazują nie tylko wartość artystyczną rzeźb, malarstwa czy architektury, ale swoją ekspresją świadczą o sile przeżycia wiary, podpartą lokalnymi zwyczajami, przybliżając nas do wielokulturowości miejsc, z których się zrodziły. Ekspresja ujęć biblijnych wizerunków Chrystusa mająca często teatralną dramaturgię, mówi o sile przeżycia w spotkaniu z Sacrum”.

Leszek Mądzik jest profesorem Wydziału Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wykładał też na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest założycielem i szefem Sceny Plastycznej KUL, autorem plakatów i grafiki książkowej. Jego autorskie spektakle brały udział w kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach teatralnych i wystawach. Laureat wielu nagród i odznaczeń, autor scenografii na scenach Polski, Portugalii, Francji i Niemiec. Mądzik prowadził również zajęcia ze studentami i wystawiał z nimi widowiska na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych, m.in. w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie, Waszyngtonie, San Francisco, Hamburgu, Lyonie i Pradze.

/*Informacje zaczerpnięto z: katalog wystawy „Sacrum miejsca”, strona www.kul.pl/

„Wszystkie moje refleksje na temat kondycji człowieka, nieustannie odnosiły się do sfery sacrum, to pozwalało i pozwala mi wierzyć w sensowność życia i tego świata.”
Leszek Mądzik


materiał: Biała Podlaska miasto / kultura
tekst / grafika: Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama