Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Nagroda Anny z Sanguszków Radziwiłłowej dla Małgorzaty Nikolskiej

Wczoraj, drugiego dnia święta Miasta Biała Podlaska, prezydent Michał Litwiniuk wręczył Małgorzacie Nikolskiej Bialską Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej, przyznawanej osobom, których osiągnięcia mają istotne znaczenie dla kultury Białej Podlaskiej.

Małgorzata Nikolska to absolwentka historii na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie oraz absolwentka historii sztuki Podyplomowego Studium Muzeologicznego na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W 1979 roku podjęła pracę w Muzeum Okręgowym w Białej Podlaskiej (obecnie Muzeum Południowego Podlasia) na stanowisku kierownika Działu Sztuki, a w latach 2006-2017 pełniła funkcję dyrektora Muzeum Południowego Podlasia.

W 1983 roku była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki i odbyła studyjną praktykę muzealną w Moskwie i Leningradzie poświęconą tematyce malarstwa ikonowego. W latach 2001-2013 prowadziła wykłady i ćwiczenia z historii architektury i sztuki na Wydziale Turystyki i Rekreacji AWF w Białej Podlaskiej. Zajmowała się także malarstwem współczesnym, organizując wystawy i plenery malarskie. Była wieloletnim komisarzem Ogólnopolskich Plenerów Malarskich w Janowie Podlaskim (w latach 1980-1998) i Plenerów Malarskich w Zaborku (w latach 2000-2015). Jest także autorką tekstów w katalogach do wystaw plenerowych oraz wydawnictw o twórczości polskich malarzy współczesnych. Obecnie współpracuje z popularnym czasopismem „Kraina Bugu”.

Małgorzata Nikolska podczas 38 lat pracy zawodowej w muzealnictwie samodzielnie zrealizowała ponad 100 wystaw, w tym większość autorskich ekspozycji dotyczących różnych dziedzin sztuki. Najwięcej zainteresowania i pasji poświęciła kolekcji ikon rosyjskich, dbając o jej konserwację i popularyzację. Zorganizowała wiele wystaw malarstwa ikonowego prezentowanych w wielu polskich muzeach, m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, Muzeum Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Archeologicznym w Krakowie, a także we Francji i Niemczech. Jest autorką kilkunastu wydawnictw oraz artykułów naukowych i popularnych dotyczących ikon rosyjskich. Dzięki nawiązanej współpracy z Wydziałem Konserwacji i Restauracji ASP w Warszawie największy w Polsce zbiór ikon otoczony jest stałą opieką i poddawany sukcesywnej konserwacji.

Podczas jedenastoletniej kadencji na stanowisku dyrektora Muzeum Małgorzata Nikolska utrwaliła wizerunek tej instytucji jako placówki otwartej, przyjaznej i ukierunkowanej na potrzeby lokalnej społeczności. Wzbogacona o warsztaty plastyczne oferta edukacyjna Muzeum spowodowała znaczny wzrost liczby zwiedzających. Poszerzono i urozmaicono ofertę wystawienniczą muzeum, wprowadzając cykle wystaw prezentujących historię Białej Podlaskiej i Południowego Podlasia oraz twórczość wybitnych postaci pochodzących z tego regionu. Z jej inicjatywy zrealizowano pierwszą stałą ekspozycję poświęconą historii miasta „Biała Podlaska – obrazy z przeszłości miasta”, a także zainicjowano coroczne imprezy Nocy Muzeów, mające formę tematycznych wydarzeń we wnętrzach i plenerze.

W ciągu ostatnich lat swojej pracy dokonała wielu pozytywnych zmian również w siedzibie Muzeum. Pani Małgorzata Nikolska zainicjowała prace nad przygotowaniem projektu remontu i koncepcji modernizacji Muzeum i charytatywnych. Posiada dużą wiedzę o przeszłości regionu oraz niezwykłe umiejętności jej przekazu, w związku z tym jest cenionym przewodnikiem, a także komentatorem wielu audycji i filmów telewizyjnych.


materiał: Urząd Miasta Biała Podlaska
tekst : Gabriela Kuc-Stefaniuk Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Biała Podlaska
zdjęcia: Małgorzata Piekarska BCK Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama