Reklama

Rokitno: Wolontariusze zjechali do Pratulina

Wczoraj (28 maja) do pratulińskiego Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich przyjechali wolontariusze Szkolnych Kół Caritas z całej diecezji siedleckiej. Diecezjalna Caritas zorganizowała dla nich coroczne spotkanie, podczas którego młodzi nabierali ducha, by dzielić się dobrem z osobami potrzebującymi.

Zjazd to kolejna okazja do tego, aby przekonać się, że mamy młody Kościół. W tegorocznym spotkaniu wzięło udział ponad tysiąc młodych wolontariuszy oraz towarzyszących im opiekunów i asystentów kościelnych. Na co dzień działają w 112 Szkolnych Kołach Caritas.

Uczestników powitał ks. Jacek Guz, proboszcz parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła i jednoczesny kustosz sanktuarium w Pratulinie oraz ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej. Ks. Bieńkowski podkreślił, aby wydobywać dobro na zewnątrz w duchu miłości, a to właśnie udział w Eucharystii sprawia, że wolontariat stale się rozwija.

Przed południem uczestnicy wzięli udział w mszy św. koncelebrowanej (głównym celebransem był dyrektor CDS), a w homilii, ks. Paweł Wojdat, moderator CDS podkreślał, że wolontariusze są wyjątkowi i prosił ich, jak św. Jan Paweł II, aby wymagali od siebie, nawet jeśli inni od nich nie wymagają. – Drodzy wolontariusze to Wy jesteście nadzieją Kościoła. Wy przejmiecie stery Kościoła. Od Waszej pracy, zaangażowania zależy to, co będzie jutro.

Nie bójcie się być znakiem dla ludzi! – wzywał młodych. Kapłan zachęcał do wolontariatu, dzięki któremu można poznać siebie, odkrywać pozytywne cechy i pracować nad negatywnymi stronami. Przypominał, że walka o zbawienie trwa codziennie. Ks. Wojdat apelował, aby młodzi przychodzili do swoich opiekunów – księży i sióstr zakonnych – ze swoimi pomysłami, aby nie pozwolili się zamknąć na plebanii. – Jesteśmy dla siebie nawzajem potrzebni! Wolontariat zaczyna się w momencie, gdy zaczynamy słuchać drugiego człowieka i dostrzegamy jego potrzeby. To jest istotą miłości. Czy chcesz taki być? Otwarty, energiczny, odpowiedzialny za siebie, rodzinę i ludzi, którym zobowiązałeś się pomóc? Wasza obecność jest dla nas odpowiedzią – kierował słowa do dzieci i młodzieży.

Młodzi, umocnieni po Eucharystii, zaangażowali się w grę terenową – poprowadziło je Caritas Diecezji Siedleckiej Centrum Wolontariatu w Białej Podlaskiej przy współpracy z ZS Małaszewicze. W grze wzięły udział 10-osobowe drużyny. Opiekunowie Szkolnych Kół Caritas w tym czasie spotkali się z Dyrekcją Diecezjalnej Caritas, aby podsumować podejmowane inicjatywy. Po terenowych zmaganiach podsumowano grę i wręczono nagrody. Główną z nich – wyjazd na kolonie do Biskupina – zdobyli wolontariusze z Kłoczewa. Zaraz potem na wszystkich czekał obiad. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego.


materiał: Caritas Diecezji Siedleckiej
tekst zdjęcie:Anna Nowińska Biuro Prasowe Caritas Diecezji Siedleckiej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama