Ogłoszenie

Reklama

Biała Podlaska: Duuuużo srebra przewieźli nasi z AMP w Łodzi! Gratulujemy!

Srebrny medal w skoku wzwyż Bartka Bedeniczuka, srebrny medal sztafety kobiecej 4 x 100m w składzie: Ola Denkiewicz, Monika Stypułkowska, Agata Stypułkowska i Katarzyna Bargielska i kilkanaście rekordów życiowych oraz najlepszych wyników w sezonie – to efekt udziału w Akademickich Mistrzostwach Polski grupy lekkoatletów z bialskiego AZS-AWF, którzy w dniach 24 – 26 maja br. walczyli na łódzkim stadionie miejscowego AZS-u.

W zmaganiach lekkoatletów uczestniczyło zgodnie ze zgłoszeniem 3.178 uczestników z całej Polski, a w niektórych konkurencjach liczba startujących przekraczała grubo ponad „setkę”. Novum tegorocznej imprezy, to decyzja organizatora, by aktualną pierwszą „trójkę” zawodników z klasyfikacji ogólnopolskiej obdarować „dziką kartą” i zwolnić z obowiązku uczestniczenia w uciążliwych kwalifikacjach. Z bialskiego klubu zostali w ten sposób obdarowani: Kasia Bargielska, Bartek Bedeniczuk i Piotrek Tarkowski.

Bartek Bedeniczuk przystąpił do finałowego konkursu wyjątkowo skoncentrowany, by począwszy od skoków na pierwszej wysokości 190cm, kolejne, aż do 208cm pokonać w pierwszej próbie. Trzykrotny atak na 212cm niestety był nieudany, chociaż szczęście w dwóch przypadkach było bardzo blisko. Konkurs skoku wzwyż wygrał Norbert Kobielski z UKW Bydgoszcz z najlepszym tegorocznym wynikiem w Polsce – 220cm.

Nasza srebrna sztafeta pobiegła w bardzo eksperymentalnym składzie ze względu na brak aktualnie typowych sprinterek w sekcji. Na pierwszej zmianie pobiegła trenująca dopiero od 2 miesięcy sprinterka Ola Denkiewicz (studentka I roku AWF), następnie siedmioboistka Monika Stypułkowska (III rok AWF), skoczkini w dal Agata Stypułkowska (III rok AWF) i również skoczkini w dal – Katarzyna Bargielska (I rok AWF – fizjoterapia) uzyskując świetny czas 49.79sek.

Piotrek Tarkowski, który na ostatnich zawodach w Lublinie tydzień temu uzyskał minimum w skoku w dal (7.62m) na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy a na treningach spisywał się wręcz rewelacyjnie, rozpoczął mistrzowskie zmagania od biegu na 100m. Biegi sprinterskie odbywały się w bardzo sprzyjających warunkach przy pomagającym zawodnikom wietrze.

Piotrek po znakomitym starcie w 11-tym biegu eliminacyjnym objął od początku prowadzenie i niezagrożony zmierzał do mety pewny zwycięstwa. Niestety na 70 metrze dystansu doznał nagłego skurczu mięśnia dwugłowego ale pomimo tego, lekko utykając dobiegł jako pierwszy do mety. Czas zatrzymany przez fotokomórkę wyświetlił: 10.75sek.(!), co jest jego nowym rekordem życiowym. Można śmiało przypuszczać, że gdyby nie uraz nogi i w rezultacie strata przynajmniej dwóch metrów na końcówce dystansu, to wynik biegu mógłby być lepszy przynajmniej o 0,2 sek., co oznaczałoby, że Piotrek mógłby uzyskać czas w granicach 10.50 – 10.60 sek(!). To świetny prognostyk na bardzo dalekie skoki w dal w tym sezonie.

Odniesiony uraz niestety nie pozwolił bialskiemu skoczkowi na wzięcie udziału w bardzo mocno obsadzonym konkursie skoku w dal. Wygrał go z bardzo dobrym wynikiem – 7.83m Tomasz Jaszczuk z katowickiego AWF (tegoroczny halowy mistrz Polski seniorów). Drugie miejsce przypadło Mateuszowi Różańskiemu z PWSZ Tarnów (tegoroczny halowy wicemistrz Polski seniorów) za wynik 7.58m, a trzecie miejsce na podium zajął z wynikiem 7.48 – Mateusz Jopek z wrocławskiego AWF.

W biegach sprinterskich bardzo dobrze zaprezentowali się także inni zawodnicy bialskiego AZS-AWF. Karol Musiej uzyskał swój najlepszy wynik na 100m w tym sezonie – 10,86sek.(wiatr 2.0m/sek) Także świetnie pobiegł Bartosz Litwinek (student II roku AWF), który pokonał 100m w czasie 11.19sek. (wiatr 0,9m/sek.) i ustanowił swój nowy rekord życiowy, a kolejny rekord życiowy ustanowił w biegu na 200m poprawiając swój dotychczasowy wynik na 22.39sek. (wiatr 0.8m/sek.) Aleksandra Denkiewicz na tym samym dystansie uzyskała czas 12.96sek., który jest jej nowym rekordem życiowym.

Aleksandra Kapuśniak wystartowała w biegu na 400m i mając problemy zdrowotne uzyskała czas – 62,36sek. 16-letni Jacek Gryta (ubiegłoroczny wicemistrz Polski młodzików w skoku w dal) ustanowił tym razem swój najlepszy tegoroczny rezultat na 100m – 11.51sek. (wiatr 1.5m/sek.), a 18-letni skoczek w dal Kuba Żukowski biegnący w tej samej serii poprawił swój rek. życiowy na 11.79sek. Mniej udanie startowali w eliminacjach skoku w dal, „paląc” niezłe skoki lub odbijając się sprzed belki.

W biegu na 100m ppł. Monika Stypułkowska pobiegła w czasie 15.13sek., co jest jej najlepszym rezultatem w tym sezonie. Do finałowego biegu zabrakło jej 0,1sek. i w rezultacie zajęła 9 miejsce w tej trudnej konkurencji. Monika wystartowała także w skoku w dal, ustanawiając swój najlepszy tegoroczny wynik – 5.42m. Także 9 miejsce w skoku w dal zajęła Agata Stypułkowska uzyskując w eliminacjach najlepszy wynik w tym sezonie – 5.49m.

Najbardziej zapracowana z bialskiej ekipy na mistrzostwach – Kasia Bargielska, poza biegiem sztafetowym startowała także w skoku w dal, eliminacjach do 3-skoku, oraz w finałach skoku w dal i trójskoku. W skoku w dal poprawiła wynikiem 5.78m swój najlepszy tegoroczny rezultat zajmując ostatecznie VI miejsce, a w trójskoku wynik – 11.85m dał jej dziewiąte miejsce w tej konkurencji. Ola Denkiewicz, Ola Kapuśniak, Bartosz Litwinek oraz Karol Musiej – to grupa sprinterów trenująca pod okiem trenera Stanisław Kędry, a pozostali zawodnicy trenują z trenerem Tadeuszem Makarukiem.


materiał: AZS AWF Biała Podlaska
tekst: Tadeusz Makaruk
opracowanie Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama