Reklama

Spotkanie z Barbarą Kosmowską w Miejskiej Bibliotece Publicznej (zaproszenie)

Dyskusyjny Klub Książki Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza na spotkanie autorskie z wyjątkową pisarka Barbarą Kosmowską. Wydarzenie odbędzie się 13 czerwca 2019 r. o godzinie 17.00 w Wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Warszawskiej 12 a.

Do tej pory autorka napisała około 30 powieści przeznaczonych zarówno dla dzieci i młodzieży, jak również dla dorosłych. W swojej twórczości często podejmuje tematy trudne i kontrowersyjne (choroba, śmierć, problemy rodzinne, wykluczenie, samotność), ale pisze o nich bez taniego sentymentalizmu, okraszając ludzkie historie swoistym humorem.

Barbara Kosmowska
Ukończyła Uniwersytet Gdański, gdzie uzyskała również tytuł doktora literaturoznawstwa. Pracowała, jako nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym w Bytowie oraz jako pracownik naukowo –dydaktyczny w Akademii Pomorskiej. W swoim dorobku posiada prace naukowe z literaturoznawstwa, książki popularno-naukowe, wiersze, felietony, opowiadania i powieści.

Jest laureatką wielu nagród literackich, choćby następujących:
I miejsce w ogólnopolskim konkursie na pamiętnik polskiej Bridget Jones ‒ za Tren prywatny,
I miejsce w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren („Cała Polska czyta dzieciom”) ‒ za Pozłacaną rybkę (tu także nagrody za kolejne powieści: Sezon na zielone kasztany oraz Obronić królową).

I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Książka przyjazna dziecku” ‒ za Kolorowy szalik i Niezłe ziółko.
I miejsce w konkursie „Przecinek i kropka” ‒ za Tru.
Nagroda „ Żółtej Ciżemki” Miasta Krakowa ‒ za Niezłe ziółko.
Prestiżowa nagroda „Guliwera” za całokształt twórczości

Inne osiągnięcia:
Dwie powieści znajdują się na listach lektur w szkole podstawowej w Polsce (Dziewczynka z parku‒ klasy I-III, Pozłacana rybka ‒ klasy VI-VIII ) oraz Buba na Ukrainie.
Powieść Dziewczynka z parku doczekała się adaptacji teatralnej i jest aktualnie grana w Teatrze Groteska w Krakowie. Regularnie współpracuje z wydawnictwami: „Literatura”; „Nasza Księgarnia”; „Media Rodzina”; „WAB”. Corocznie uczestniczy w licznych spotkaniach autorskich, festiwalach, warsztatach, targach książek w Polsce i zagranicą (Serbia, Ukraina, Białoruś, Norwegia, Austria, Czechy, Niemcy, Węgry, Stany Zjednoczone). Od 10 lat jest regularnie zapraszana do Nowego Jorku, jako „ambasadorka” kultury polskiej, gdzie realizuje z przyjaciółmi program „Literatura polska dla Małej Polonii”. Współorganizuje na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych spotkania z polskimi pisarzami, dziennikarzami, ludźmi kultury. Jest również współtwórczynią i aktywną redaktorką czasopisma polonijnego „Asystent” kierowanego do nauczycieli szkół polonijnych i amerykańskiej Polonii.

Wybrane powieści:
Dla dorosłych ‒ Teren prywatny, Niebieski autobus, Prowincja, Ukrainka, W górę rzeki, Gorzko,
Dla dzieci ‒ Gaduła, Dziewczynka z parku, Niezłe ziółko
Dla starszych dzieci ‒ Tru, Kolorowy szalik, Panna Foch, Sezon na zielone kasztany
Dla młodzieży ‒ Pozłacana rybka, Buba, Samotni.pl., Niechciana, Obronić królową
Mieszka i tworzy na Pomorzu – w Bytowie lub w leśnym domu na Kaszubach. Miłośniczka przyrody, szczególnie psów, kotów i grzybów . No i ‒ rzecz jasna ‒ ptaków.


materiał: Miejska Biblioteka Publiczna
tekst :Ewa Filipiuk główny specjalista ds. promocji Miejska Biblioteka Publiczna
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama