Reklama

Swory: Folkowe Impresje z Moniuszką (film) (galeria)

174 tancerzy z 11 zespołów wzięło udział w czwartej edycji konkursu tańca „Folkowe impresje”. Konkurs został przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej przy wsparciu finansowym Powiatu Bialskiego i Gminy Biała Podlaska. W hali sportowej gimnazjum w Sworach zmagania młodych tancerzy podziwiała ogromna rzesza entuzjastów tańca, wymyślony przed czterema laty przez Agnieszkę Bieńkowską konkurs preferuje folk czerpiący z muzyki i tańca ludowego, ale przedstawiony we współczesnej formie.

film: Swory: „Nie taki Moniuszko straszny…” czyli Folkowe Impresje po raz czwarty!

Z satysfakcją odnotować należy fakt, że co roku przybywa chętnych do rywalizacji o srebrne jabłko, będące logiem i symbolem imprezy. W tegorocznych zmaganiach wzięli udział wykonawcy z powiatu bialskiego, a także Lubelszczyzny, Mazowsza i Podlasia (Kock, Łosice, Drohiczyn, Siemiatycze i Zbyczyn). 20 prezentacje w sześciu kategoriach wiekowych (od lat 6 do 18) oceniało fachowe jury pod przewodnictwem Marcina Bochenka, choreografa i instruktora Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” bialskiej AWF. Miało ono niełatwe zadanie, bo startujące zespoły proponowały urozmaicony program inspirowany polskim folklorem. Nowością były tańce nawiązujące do twórczości ojca polskiej opery Stanisława Moniuszki.

Furorę zrobiły grupy przygotowane przez Agnieszkę Bieńkowską, czyli dziecięcy zespół Figiel i młodzieżowa Macierzanka. Zdobyły one główne nagrody w czterech kategoriach. Najwyżej oceniono starania Macierzanki w układzie choreograficznym „Kujawiak na dwa serca”, „Gdyby nie buciki” i „W ciuciubabkę z Moniuszką”, Szefowa obu formacji uzyskała nagrodę specjalną za fantastyczny układ „Gdyby nie buciki” tańczony perfekcyjnie przez Marcelinę Miszczuk i Piotra Gromadzkiego. Z dobrej strony pokazały się też dwa zespoły dziecięce Tęcza i Jagódki, przygotowane i prowadzone przez nauczycielkę Szkoły Podstawowej w Ciciborze Dużym Beatę Wereszko.

Wysoko oceniono starania gminnej grupy tanecznej GOK w Międzyrzecu Podlaskim za „Zabawy podwórkowe” inspirowane „Tańcem cygańskim” S. Moniuszki. Konkurs miał świetne tempo i był dowcipnie komentowany przez Mariusza Maksymiuka z internetowego Radia Biper. Laureaci oprócz statuetek otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez: Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy Biała Podlaska i Gminny Ośrodek Kultury. Za sprawą urozmaiconych tańców i kolorowych strojów czterogodzinne prezentacje minęły szybko jak sen złoty i nikt z oglądających je nie był znudzony.


materiał: Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej
tekst: Istvan Grabowskie Wiadomości Gminne
zdjęcia: GOK Biała Podlaska / Gwalbert Krzewicki
film: Tomasz Łukaszuk / Małgorzata Mieńko
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Leśna Podlaska: „Babska Biesiada” (galeria)

Dziecięca Grupa Teatralna działająca w Gminnym Ośrodku Kultury w Leśnej Podlaskiej zaprezentowała zabawną i nietuzinkową historię Czerwonego Kapturka. Zobaczyć można było w dwóch odsłonach występ Dorosłej Grupy Teatralnej działającej w Gminnym Ośrodku Kultury. Pierwszym z nich był oryginalny układ taneczny, natomiast w drugiej odsłonie zaprezentowano zabawny skecz oraz piosenki. Na scenie można było także podziwiać występ Zespołu „Jarzębina” z Paszenek, który przedstawił humorystyczne scenki.

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: Podopieczny Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel” wyróżniony na ogólnopolskim konkursie

11 letni Kamil Turyk, podopieczny pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel” w Bialskim Centrum Kultury, został wyróżniony udziałem w wystawie pokonkursowej na VII Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Niebo w kolorze – spotkanie z zorzą polarną”, której wernisaż odbył się 24 stycznia w Płocku.

Czytaj więcej »

Leśna Podlaska: Choinka i Dzień Babci i Dziadka w Starej Bordziłówce (galeria)

Dnia 2 lutego 2020r w świetlicy wiejskiej w Starej Bordziłówce odbyła się zabawa choinkowa połączona z uroczystością z okazji Dnia Babci i Dziadka zorganizowana przez Stowarzyszenie „Otwarta wieś” w Starej Bordziłówce przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Leśnej Podlaskiej. Święto Babci i Dziadka to dni, w których pragniemy okazać im wdzięczność za bezwarunkową miłość i okazywaną pomoc.

Czytaj więcej »

Reklama