Reklama

Leśna Podlaska: Wyjazd na Węgry uczniów ZSCKR w ramach projektu Erasmus

W niedzielę 05 maja 2019 roku piętnastu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej pod opieką pani Irminy Baran oraz pani Marty Iwanowskiej w ramach projektu Erasmus+ Kształcenie i szkolenie zawodowe Akcja 1: Mobilność Edukacyjna wyjechało na 2-tygodniowy staż zawodowy pt. „Rozwiązania innowacyjne warunkiem prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa” na Węgry. Uczniowie odbywają staż zawodowy w specjalistycznych gospodarstwach rolnych współpracujących ze Szkołą Rolniczą Bethlen Gabor na Węgrzech.

Wyjazd poprzedziły zajęcia z zakresu przygotowania językowego, wsparcia psychologiczno
– pedagogicznego oraz przygotowania kulturowego i organizacyjnego. Ich celem było doskonalenie umiejętności komunikacji interpersonalnej i radzenia sobie ze stresem w obcym środowisku, kształcenie umiejętności nawiązywania kontaktów i porozumiewania się w języku angielskim oraz poznanie Węgier.

W trakcie swojego pobytu zagranicą uczniowie zapoznają się ze specyfiką pracy w gospodarstwach węgierskich, zasadami prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz technologią produkcji rolniczej. Mają możliwość korzystania z nowoczesnych technologii w zakresie mechanizacji rolnictwa, obsługi maszyn i urządzeń rolniczych, a także doskonalenia umiejętności zawodowych i nabycia nowych związanych z produkcją zwierzęcą i roślinną.

Ponadto w programie stażu znalazły się punkty dotyczące kultury, tradycji i zwyczajów węgierskich. Młodzież zwiedziła stolicę kraju Budapeszt z jej najważniejszymi zabytkami kultury, odwiedziła miasteczko Gyula oraz Muzeum Etnograficzne w Enrod.

Czas wolny wypełnia relaks w kompleksie basenów termalnych Liget, rozgrywki sportowe z uczniami węgierskimi, a także spotkania integracyjne, dzięki którym młodzież doskonali umiejętności językowe i adaptacyjne w nowym środowisku zawodowym i kulturowym.

Już 19 maja kolejna 15 – osobowa grupa młodzieży pod opieką pani Patrycji Walczuk oraz Doroty Szwed wyjedzie na staż zawodowy na Węgry, a docelowo w projekcie uczestniczyć będzie 60 uczniów oraz 8 opiekunów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej.


materiał: ZSCKR w Leśnej Podlaskiej
tekst: Marta Rudowska ZSCKR w Leśnej Podlaskiej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama