Reklama

Porady: Czy darmowe konto bankowe jest naprawdę za darmo?

Darmowe konto osobiste, najtańsze konto bankowe, ROR za zero – banki regularnie kuszą klientów wizją konta bez kosztów. Czy ich obietnice znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości? Na co zwrócić uwagę, analizując bankowe oferty?

 

Niemal każdy bank ma w ofercie konto, które promuje jako darmowe. Często okazje się jednak, że takie rozwiązania są bardzo korzystne tylko na pierwszy rzut oka. Dlaczego? Choć banki rzeczywiście nie naliczają opłat za założenie czy prowadzenie ROR-u, obciążają użytkowników wysokimi kosztami innych operacji – przelewów, wypłat z bankomatów czy zleceń stałych.

Zanim wybierzesz ROR
Jak pokazują wyniki raportu Eksploracja postaw i potrzeb klientów indywidualnych oraz mikroprzedsiębiorców w kategorii bankowej, przeprowadzonego przez instytut Kantar Millward Brown, ponad 18 % Polaków nie wie, ile miesięcznie kosztuje ich prowadzenie ROR-u. Aby uniknąć dodatkowych, zupełnie zbędnych kosztów, nie wierz bankowi na słowo. Zanim wybierzesz konto, weź sprawy w swoje ręce i przeanalizuj jego koszty. Sprawdź nie tylko wysokość opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku, ale również opłaty za:

  • przelewy przez Internet, telefon i w placówkach bankowych,
  • przelewy ekspresowe,
  • wypłaty pieniędzy z bankomatów swojego banku i obcych,
  • wydanie i obsługę karty debetowej,
  • zlecenia stałe i polecenia przelewów

Oprócz opłat za podstawowe operacje, sprawdź także koszty tych nietypowych, z których często korzystasz.

  • Regularnie podróżujesz za granicę? Upewnij się, ile zapłacisz za wypłaty z zagranicznych bankomatów
  • Jesteś zwolennikiem tradycyjnych rozwiązań, a operacje bankowe wykonujesz przede wszystkim w oddziałach? Sprawdź, jakie opłaty naliczy bank za przelewy, wpłaty i wypłaty środków w okienku.
  • Często wysyłasz pieniądze osobom spoza Polski? Sprawdź, ile zapłacisz za zagraniczne przelewy.

Bezpłatne konto nie zawsze wystarczy
Od 8 sierpnia 2018 roku banki mają obowiązek oferowania swoim klientom Podstawowych Rachunków Płatniczych – darmowych ROR-ów, umożliwiających wykonywanie podstawowych operacji bankowych. Musisz wiedzieć jednak, że jeśli chcesz korzystać z konta aktywnie, poniesiesz porównywalne do korzystania ze zwykłego ROR-u koszty. W ramach Podstawowego Rachunku Płatniczego otrzymasz jedynie pięć darmowych przelewów w miesiącu (w tym zleceń stałych), darmowe operacje w bankomatach i wpłatomatach Twojego banku i pięć darmowych transakcji w bankomatach i wpłatomatach innych banków. Za wszystkie inne transakcje, np. kolejne wypłaty z obcych bankomatów, przelewy SEPA i transgraniczne transakcje płatnicze będziesz musiał dodatkowo zapłacić.

Konto warunkowo bezpłatne
Często stosowaną przez banki praktyką, jest udostępnienie klientom bezpłatnych rachunków w zamian za spełnienie określonych wymogów. Może to być np. konieczność utrzymania określonego salda czy wykonania konkretnej liczby przelewów w miesiącu. Takie rozwiązanie pozwala połączyć możliwość korzystania z nowoczesnych usług bankowych przy zachowaniu niskich kosztów.

Czy warto korzystać z warunkowo bezpłatnych ROR-ów? To zależy. Jeśli chcąc spełnić postawione przez bank warunki, będziesz musiał bardzo się postarać, w miarę upływu czasu Twoja motywacja będzie coraz mniejsza. Z czasem zapomnisz o warunkach i „chcąc — nie chcąc”, zgodzisz się na dodatkowe koszty.

Idealnym rozwiązaniem byłyby więc wymogi, które spełnisz zupełnie bezwysiłkowo.

Pracodawca co miesiąc przelewa na Twój rachunek wynagrodzenie? Utrzymanie na koncie określonego salda odbędzie się „przy okazji”.

Rzadko nosisz w portfelu gotówkę, a za zakupy płacisz przede wszystkim kartą? Jeśli warunkiem braku opłat jest realizacja kilku transakcji bezgotówkowych, z pewnością spełnisz je „bez mrugnięcia okiem”.

Konto warunkowe darmowe będzie więc najlepszym wyborem jedynie wtedy, jeśli wymagania banku okażą się stosunkowo łatwe do spełnienia.

 

materiał: materiał partnera wydawniczego
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama