Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

ZUS: Ważne dla wcześniejszych emerytek, które urodziły się w 1953 r.

Część emerytek, które urodziły się w 1953 roku, może liczyć teraz na wyższe świadczenie. To dzięki wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Żeby z niego skorzystać, część kobiet musi zgłosić się do 23 kwietnia do ZUS.

Trybunał Konstytucyjny zbadał sprawę kobiet, które urodziły się w 1953 roku i były na wcześniejszej emeryturze (przyznanej na podstawie art. 46 ustawy emerytalnej). Według przepisów obowiązujących przed 2013 rokiem mogły one po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego wystąpić o nową emeryturę, liczoną wtedy na korzystnych zasadach. Ale 1 stycznia 2013 roku przepisy się zmieniły i zamiana wcześniejszego świadczenia na emeryturę powszechną przestała być tak opłacalna. Przy obliczaniu nowej emerytury trzeba było odjąć pobrane już kwoty wcześniejszej emerytury. Ten przepis zbadał Trybunał Konstytucyjny. Uznał, że kobiety z rocznika 1953, które przeszły na wcześniejszą emeryturę przed 2013 rokiem, nadal powinny mieć prawo do wyliczenia emerytury powszechnej na poprzednich zasadach. To oznacza, że część emerytek może teraz liczyć na wyższe świadczenie.

Jak ubiegać się o podwyżkę po wyroku Trybunału? Trzeba złożyć w odpowiednim terminie skargę o wznowienie postępowania. Jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał decyzję w sprawie emerytury, a emerytka nie odwołała się od niej do sądu, to skargę o wznowienie postępowania powinna złożyć w ZUS. Może to zrobić maksymalnie do 23 kwietnia.

Jeśli natomiast kobieta odwołała się od decyzji ZUS o wysokości nowej emerytury i sąd zakończył sprawę prawomocnym wyrokiem, to pismo adresuje właśnie do sądu. Skargę o wznowienie postępowania powinna złożyć w sądzie, który wydał zaskarżony wyrok albo w sądzie wyższej instancji, jeżeli zaskarżono wyroki sądów różnych instancji. Emerytka ma na to czas do 21 czerwca.

Niestety orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zapadło dopiero w marcu 2019 roku, po wielu latach od wprowadzenia zakwestionowanego przepisu. – Kodeks Postępowania Administracyjnego wyraźnie wskazuje, że ZUS nie może uchylić decyzji na podstawie wyroku Trybunału, jeśli od dnia jej doręczenia upłynęło 5 lat lub więcej. Mówię to z przykrością, bo w przypadku części emerytek minął pięcioletni okres od doręczenia decyzji i ich decyzji nie będziemy mogli uchylić. Niestety zapisy Kodeksu wiążą nam w tej sprawie ręce – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w regionie. Warto pamiętać, że od każdej decyzji Zakładu można złożyć odwołanie do sądu.

W grupie osób, które skorzystają z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jest sporo kobiet z rocznika 1953, które do tej pory nie wystąpiły do ZUS o emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Mogą złożyć wniosek o nową emeryturę, a Zakład wyliczy ją zgodnie z marcowym orzeczeniem Trybunału.

 


materiał: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
tekst / zdjęcie: Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama